Kaj je Bowenova bolezen?
To je vrsta kožnega raka, ki prizadene zgornjo plast (povrhnjico) vaše kože. Drugo ime zanj je ploščatocelični karcinom in situ. Običajno prizadene odrasle bele rase, starejše od 60 let. Zdi se, da moški zbolijo pogosteje kot ženske.
Bowenova bolezen simptomi
Bowenova bolezen povzroča rdečkaste, včasih rjave lise na od sonca poškodovani koži, največkrat na nogah. Rane, ki so podobne 'obližem', lahko vidite tudi na glavi, vratu, dlaneh in podplatih. Včasih se razvijejo okoli genitalij.
Večina ljudi razvije samo en madež, vendar jih lahko imate več. Običajno ne povzročajo nelagodja, lahko pa so luskasta, imajo izcedek, srbijo in so boleče. Madeži, ki se pojavijo na genitalijah, lahko povzročijo težave.
Bowenova bolezen vzroki
Bowenoidno papulozo povzroča HPV (humani papiloma virus), ki lahko povzroči tudi genitalne bradavice in raka materničnega vratu. Virus je najpogostejša spolno prenosljiva okužba. Spolno aktivni ljudje, mlajši od 30 let, so v največji nevarnosti zanj, ker se najpogosteje prenaša s stikom kože na kožo.
Znanstveniki niso prepričani, kaj točno povzroča druge oblike Bowenove bolezni. Vendar pa lahko dolgoročna izpostavljenost soncu in staranje povečata vaše možnosti za nastanek številnih kožnih rakov, vključno s tem. Zdi se tudi, da zastrupitev z arzenom povečuje verjetnost, da boste zboleli za to zgodnjo obliko kožnega raka.
Bowenova bolezen diagnoza
Veliko drugih kožnih stanj je lahko videti enako. Lahko ga zamenjamo za neškodljive motnje, kot so izpuščaji ali ekcemi, pa tudi za življenjsko nevarne, vključno z melanomom. Vaš zdravnik mora običajno vzeti vzorec vaše kože za testiranje (biopsija), da to potrdi.
Bowenova bolezen zdravljenje
Bowenova bolezen se lahko razširi na globlje plasti vaše kože. Vaš dermatolog vam bo verjetno priporočil nekaj, kar se imenuje kirurška ekscizija. Nežno bodo odstranili rakasto območje in približno četrt palca onkraj njega.
Če imate večji madež, boste morda potrebovali večji postopek, imenovan Mohsova operacija. Tanka plast tkiva se odstrani in pogleda pod mikroskopom. Če rakave celice opazimo na zunanjih robovih tkiva, odstranimo in preučimo še en tanek sloj. Ko rakavih celic ne najdemo, je operacija končana.
Če imate Bowenovo bolezen, imate večje tveganje za druge vrste kožnega raka, zlasti če imate šibek imunski sistem zaradi bolezni ali zdravljenja. K svojemu zdravniku morate redno hoditi na preglede in preglede kože.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV