Vizita.si
Si kdaj privoščite tudi oolong čaj?

Zdravje

Novo odkritje o tem zdravilnem čaju

L. E.
01. 02. 2019 12.08
2

Ste že slišali za oolong čaj? Pridobivajo ga iz iste rastline kot tudi zeleni in črni čaj, a  pri nas ni enako poznan in priljubljen. Študija, ki so jo opravili na univerzi St. Louis v ZDA, pa je pokazala, da bi oolong čaj tako kot zeleni lahko deloval preventivno v boju proti raku dojk.

Si kdaj privoščite tudi oolong čaj?
Si kdaj privoščite tudi oolong čaj?FOTO: iStock
Laboratorijski testi, ki so jih opravili na ameriški univerzi, so pokazali, da bi oolong čaj lahko preprečil rast rakavih celic pri raku dojk. Podobno delovanje so opazili pri zelenem čaju, ne pa tudi pri črnem.

Tako oolong kot zeleni čaj sta zelo priljubljena na Kitajskem. Zato so raziskovalci pogledali, kako je z rakom dojk v tej državi. Ugotovili so, da so imela v povprečju najmanjšo pojavnost te bolezni prav območja, kjer uživajo največ oolong čaja. Eno takšnih je provinca Fujian na jugovzhodu države, kjer je bilo po podatkih iz leta 2014 tega raka za 35 odstotkov manj kot v celi državi. Poleg tega so imele v tej provinci ženske, ki so pile največ tega čaja, v primerjavi s tistimi, ki so ga pile najmanj, za 25 odstotkov manj možnosti, da se jim pojavi bolezen. V primerjavi s celo državo je bilo tveganje manjše celo za 50 odstotkov.

Raziskovalci so poleg tega pri njih opazili manjše tveganje za prezgodnjo smrt iz katerega koli razloga. Pri njih je bilo to kar za 68 odstotkov manjše kot v celi državi.

Preberite si zgodbo Mojce, ki je za rakom zbolela, ko je imela komaj 24 let.

Dr. Chunfa Huang, vodja študije, pojasnjuje, da so v raziskavi uporabili šest različnih celičnih linij, ki se pojavljajo pri raku dojk. Na prav vse sta vplivala izvlečka oolong in zelenega čaja. Pri slednjem je kar nekaj študij že pokazalo, da bi lahko imel protirakavo delovanje. Oolong čaj pa do sedaj še ni bil raziskan, zato so se raziskovalci osredotočili nanj. Na Kitajskem sicer ljudje že dolgo verjamejo, da ima blagodejno delovanje. A potrebnih bo še več raziskav, poudarja dr. Huang, da bi lahko kar koli trdili z večjo gotovostjo. 

Samopregledovanje je način, da raka dojk odkrijemo čim prej.
Samopregledovanje je način, da raka dojk odkrijemo čim prej.FOTO: iStock

Kako pa prepoznati prve znake?

Prej kot raka dojk prepoznate in prej kot se začne zdravljenje, večja je možnost, da bo to uspešno. Ta rak se deli na invazivnega in neinvazivnega, pišejo na strani Onkološkega inštituta. Neinvazivni rak nima klinične slike in ga večinoma odkrijejo z mamografijo. Pri invazivnem raku dojk pa običajno bolnica opazi trdo, grčasto in praviloma nebolečo zatrdlino. Lahko se pojavi tudi vdrta koža oziroma uvlečena bradavica. Zatipati je mogoče povečane bezgavke v pazduhi in nadključnični kotanji. Lahko se pojavi kravav ali bister izcedek. Pri vnetni obliki se pojavi vneta koža.

V program presejalne mamografije so ženske povabljene pri petdesetih. Udeležujejo se ga lahko do 69. leta starosti. To je obdobje, v katerem je največja verjetnost, da zbolijo. Rak je pred tem in po tem redkejši, a se prav tako lahko pojavi. Odkriti ga je mogoče s samopregledovanjem. Do menopavze je priporočljivo, da se ženska pregleda vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje si lahko dan v mesecu, ki ga bo namenila temu, izbere sama.

S samopregledovanjem je dobro začeti že v mladosti, da dobro spoznamo, kakšne so naše dojke in zato hitreje vemo, če se kaj spremeni. Sprememba namreč ni vedno zelo očitna. Toda to, da jo pravočasno opazite, vam lahko reši življenje. 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580