Včasih je lahko tudi najmanjša rana, na primer ranjena obnohtna kožica, razpokan mehurček ali ugriz žuželke, zelo neprijetna, posebej če se okuži ali če bakterije prodrejo v notranjo plast kože.
Simptomi okužbe in vnetja so:
- pordelost,
- oteklina,
- višja temperatura na mestu poškodbe,
- bolečina, ki lahko utripa, peče ali je dolgotrajna.
Pravilno čiščenje ran
Da bi preprečili okužbo rane in omogočili hitrejše celjenje, je treba rano najprej temeljito očistiti, če je le mogoče, s hladno čisto tekočo vodo.
Dezinfekcija
Nato je treba rano dobro razkužiti z nekaj razkužilnega razpršila ali praška, ki ga je treba nanesti na rano in kožo okoli nje.
Antibiotik za kožo
Ko se dezinfekcijsko sredstvo dobro posuši, lahko na rano nanesemo antibiotik za kožo, ki ga dobimo v lekarni brez recepta, da preprečimo kasnejšo okužbo ali vnetje.
Kdaj uporabiti obliž?
Majhne rane lahko zaščitimo z obližem, čeprav moramo paziti, da rane ne navlažimo, saj s tem podaljšamo naravni potek celjenja. Kadar oseba ne opravlja nobene dejavnosti, ki bi lahko rano še poglobila ali okužila, je zato najbolje, da rane ne pokrivamo z ničemer, ampak jo pustimo, da se nekoliko 'posuši' na zraku, vendar pa jo moramo, dokler je še sveža, pred kakršno koli dejavnostjo pokriti.
Kopanje v morju - da ali ne?
Močnejša krvavitev
Če rana močno krvavi, je treba krvavitev ustaviti. To storimo tako, da nanjo pritisnemo s sterilno gazo ali obkladkom, po ustavitvi krvavitve pa rano tudi speremo in nato dobro razkužimo. Takšno večjo rano je treba za dan ali dva pokriti s sterilno gazo, ki jo pritrdimo z lepilnim trakom, dokler na njeni površini ne nastane trda krasta. Takrat je rano dobro pustiti na zraku, da se hitreje zaceli.
Po nekaj dneh, ko začne krasta odstopati, lahko rano namažemo z rastlinskim mazilom, ki vsebuje ognjič in kamilico, da pospešimo celjenje kože.
Kdaj morate poiskati zdravniško pomoč?
Obvezno se obrnite na svojega zdravnika:
- če rana močno krvavi, če vam ne uspe ustaviti krvavitve ali pa je rana zelo globoka ali široka;
- če je močno umazana, kontaminirana ali v njej ostane delček predmeta, na primer stekla, gramoza ali lesa;
- kadar je rana posledica ugriza živali ali človeka;
- če je rana večja ali močno umazana in oseba v zadnjih desetih letih ni prejela cepiva proti tetanusu;
- če je rana večja in je poškodovana oseba sladkorni bolnik ali ima avtoimunsko bolezen ali je imela presaditev organa ali nedavno operacijo ali hospitalizacijo,
- če se rana vname, zagnoji, je na dotik topla in povzroča bolečino.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV