Nedvomno pa je, da so češnje res bogat vir antioksidantov in da pozitivno delujejo na naše zdravje. Rdeče sadje, kot so češnje, je bogato z antioksidanti, fenoli in antociani. Češnje vsebujejo še visok nivo fitokomponent, še posebej fenolov, ki lovijo proste radikale in zmanjšujejo oksidativni stres v telesu. Kakšna je koncentracija slednjih, je odvisno od sorte češnje. Najvišja vrednost antioksidativnega potenciala je izmerjena pri sorti 'Burlat', najnižja pa pri sorti 'Lala Star'. Na delež antioskidantov pa vplivajo tudi zunanji dejavniki, kot so vreme, način pridelave, stopnja zrelosti, skladiščenje in podobno. Ko kupujemo češnje, je najpomembnejša barva češnje, ki kaže na vsebnost antocianov. Bolj kot so češnje rdeče in temne barve, več jih vsebujejo. Češnje so tudi bogat vir vitamina C.
Raziskave kažejo, da uživanje češenj ugodno vpliva na zdravje in pomaga preprečevati mnogo težav. Češnje pospešujejo tvorbo kolagena, delujejo protivnetno, zmanjšujejo možnosti obolevanja za rakom in koronarnimi boleznimi in zavirajo nastajanje slabega holesterola (LDL).
Izboljšujejo spanec
Študija opravljena leta 2009 je pokazala, da lahko uživanje češenj izboljša spanec. Posamezniki, ki so uživali mešanico češenj različnih sort in jo vzeli dvakrat dnevno tri dni zapored, so imeli v urinu več aminokislin triptofan, serotonina in melatonina - vsi sodelujejo pri regulaciji spanja ter izboljšujejo antioksidativno aktivnost. Pokazalo se je tudi, da je uživanje češnjevega pripravka pri udeležencih v raziskavi podaljšalo čas spanja in izboljšalo kvaliteto spanca.
Ko je čas češenj, se teh zagotovo najejte v obilju in si privoščite čim več različnih sort češenj. Ko je govora o soku češenj, pa se odločite sami. Predvem preverite, ali vsebujejo kaj dodanega sladkorja in če je temu tako, z njim ne pretiravjate. Sem in tja pa si zagotovo lahko privoščite tudi češnjev sok, četudi še ni dokazano, da ima vse dobrobiti, kot jih prinašajo češnje.
Previdno pri pitju sadnih sokov! Dietetik Jože Lavrinec: ''Sadni sok je vsekakor veliko boljša izbira kakor nektar! Vendar svežega sadja ne nikakor more nadomestiti. Nekateri sicer prisegajo na sveže stisnjene sadne sokove! Prav! To je še boljša izbira, ki pa tudi ne nadomesti svežega sadeža. Tisto o »kozarcu svežega sadja« je samo odlična reklama, ki popularizira pitje sadnih sokov, realnosti pa ne odseva. Tako dietetiki sadnega soka nikoli ne enačimo s svežim sadjem, priporočamo ga le v manjših količinah kot sladico (nikoli za žejo! Je preveč kaloričen!) in pa seveda ljudem, ki iz nekega razloga svežega sadja ne morejo ali ne smejo zaužiti. Jasno pa je, da če nekdo sadja ne mara uživati, potem pa je vsekakor bolje, da popije kakšen kozarec sadnega soka in s tem vsaj približno nadomesti potrebna hranila.'' Britanska nutricistka Rhiannon Lambert: ''Veliko sadnih sokov je v resnici bolj sladkanih kot sladkana voda. Res je, da vsebujejo nekaj antioksidantov in vitamina C, a se je treba zavedati, da vsebujejo tudi veliko sladkorja. Več vitaminov in mineralov boste prejeli, če boste jedli pravo sadje, ki vsebuje veliko vlaknin in antioksidantov. Še posebej bodite previdni pri pitju koncentratov, ki so bolj predelani in običajno vsebujejo več dodanih sladkorjev.'' |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV