Preberite še: Kako si pomagati ob vnetih sinusih?
A kot kaže, je bila uporaba neti posodice usodna za žensko iz Seattla, ki si je sinuse izpirala z navadno vodo iz pipe, poroča strokovna revija International Journal of Infectious Diseases. 69-letnica, katere ime niso navedli, se je spopadala s kroničnim vnetjem sinusov. Več mesecev se ga je skušala znebiti z izpiranjem nosu s pomočjo neti posodice. A namesto, da bi uporabila sterilno slano vodo, tako kot se priporoča, je v neti posodico nalila kar navadno vodo iz pipe. Kot so dejali zdravniki, ki so žensko zdravili, je bila nesterilna voda, ki jo je uporabila, okužena z amebo imenovano Balamuthia mandrillaris, ki je v nekaj mesecih povzročila zelo redko, a skoraj vedno usodno infekcijo možganov.
Ko je ameba vstopila v njeno telo, je počasi pričela uničevati njeno telo. Sprva je ženska na vrhu nosu dobila rdečo oteklino in zdravniki so mislili, da gre za izpuščaj ter ji predpisali antibiotično mazilo, ki pa ni pomagalo. Dermatologi so se leto dni trudili, da bi odkrili pravo diagnozo, vse dokler se vsa njena leva stran telesa ni pričela tresti. Dobila je napade, ki so oslabili njeno levo roko. CT posnetek je pokazal nenormalno lezijo v njenih možganih, kar je nakazovalo na to, da ima tumor, zato so zdravniki poslali vzorec tkiva na testiranje. V naslednjih nekaj tednih so dodatna testiranja pokazala, da karkoli se že dogaja v njenih možganih postaja vse slabše in slabše. 'Tumor' je rasel in rasel in nastajati so pričele nove lezije. Končno je nevrokirurg iz Švedskega medicinskega centra, kjer so kasneje zdravili žensko, odprl njeno lobanjo, da bi pregledal možgane in odkril, da je utrpela infekcijo z amebo. Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni je ženski v Seattle poslal zdravilo proti amebi imenovano miltefosine, da bi jo lahko ozdravili, a je padla v komo in umrla.
Po podatkih Ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni večina primerov okužb z Balamuthia mandrillaris ni diagnosticiranih vse do smrti, zato zdravniki nimajo dovolj izkušenj z zdravljenjem amebe in vedo le malo o tem, kako se posameznik okuži z njo.
Omenjeno amebo so odkrili leta 1986, vse od leta 1993 pa je bilo samo v ZDA okoli 70 primerov okužb z njo. Okužba, kot se je pojavila pri 69-letni ženski, je skoraj vedno smrtonosna in ženska je imela po oceni zdravnikov le 89 odstotkov možnosti, da preživi.
Ameba Balamuthia mandrillaris je podobna amebi Naegleria fowleri, pred katero so leta 2011 v Louisiani zdravniki za javno zdravje svarili prebivalce, češ da naj ne uporabljajo navadne vode za spiranje nosu, saj sta zaradi tega umrli dve osebi, ki sta se med spiranjem nosu z nesterilno vodo okužili z Naegleria fowleri amebo. Strokovnjaki so ljudi opozorili, da lahko svoje neti posodice napolnijo samo z destilirano, sterilno vodo ali vodo, ki je bila prej prekuhana. Hkrati pa, da jo morajo dodobra osušiti, še preden jo znova uporabijo.
Zdravniki sedaj upajo, da bodo s to zgodbo opozorili druge zdravnike, naj pomislijo tudi na okužbo z amebo, če pacient po izpiranju sinusov dobi otečen nos ali izpuščaj na nosu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV