Družinski zdravnik dr. Christine Traxler in pediatrinja dr. Alison Mitzner sta za portal TheHealthy povedala, da je v družbi velikokrat prisotno prepričanje, da je črno blato vedno razlog za paniko, a temu ni nujno tako. Vsekakor moramo v nekaterih primerih biti dodatno pozorni, a največkrat se razlogi skrivajo v naslednjih stvareh.
Kakšna je običajna barva blata pri ljudeh?
Praviloma je blato rjave barve, pri tem pa je govora o skoraj vseh odtenkih rjave, dodatno pa lahko tudi rumenkaste in zelene, pravi dr. Mitzner. Barva blata je odvisna od tega, kakšno hrano uživamo, pa tudi od samega dogajanja v našem prebavnem traktu. To, da od časa do časa naše črevesje tako rekoč spremeni barvo blata še ni razlog za preplah, a če obdobja tega trajajo dlje časa, je pomembno, da obiščemo zdravnika.
Hrana, ki povzroča črno blato
Najpogostejši razlog za občasno črno blato je jemanje aktivnega olja, ki spodbuja in blagodejno vpliva na prebavo. Nadaljnjo je tu še hrana, ki povzroča črno blato, pri čemer je govora predvsem o rednem in pogostem pitju črne kave, uživanju borovnic, pese in denimo groznega soka.
Jemanje prehranskih dopolnil z železom
Drugi popolnoma benigni vzrok črnega blata je jemanje dodatkov železa. "Uživanje prehranskih dopolnil z železom pogosto povzroči črno blato, ker se v telo ne absorbira vso železo," razlaga dr. Traxler. Železo, ki se ne absorbira, v črevesju 'doživi' kemične spremembe, ki povzročijo, da se blato obarva v temno rjavo ali črno blato.
Polip ali tumor v zgornjem delu prebavnega trakta
Vsaka nenormalna rast celic v zgornjem delu prebavnega trakta, bodisi benigna ali rakava, lahko oslabi sluznico, kar lahko privede do krvavitev. Slednje lahko povzročijo, da je naše blato črne barve.
Če čutite kakršnekoli bolečine, ali pa se je barva blata že dlje časa spremenjena, prav tako pa njegova oblika, vsekakor obiščite zdravnika.
Peptični ulkus
Peptične razjede običajno povzročajo bakterije, kot je H. pylori, ali dolgotrajna uporaba nesteroidnih protivnetnih zdravil. Omenjene razjede v telesu lahko povzročijo temno blato. Drugi simptomi peptičnega ulkusa so otekel trebuh, prebavne težave, pekoča bolečina v trebuhu in bruhanje.
Vizita e-novice
Vir: thehealthy
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV