Napitek iz gobe vsebuje številne encime, vitamina skupine B, C, antioksidante, aminokisline, minerale in pomembne organske kisline, kot so glukuronska, glukonska, mlečna, ocetna in jabolčna kislina. Zaradi vseh teh dobrodejnih snovi deluje pozitivno na celoten organizem brez kakšnih stranskih učinkov.
Običajno pijemo čaj ali sok iz kombuče, ki ga pripravimo doma, tako da gobo položimo v petlitrski lonec, dodamo vnaprej pripravljen zeleni ali črni čaj, sladkor in vodo. Ko čaj postane mlačen, z njim prelijemo gobo v steklenem kozarcu in jo pustimo, da bo zakisala. Posodo pokrijemo s krpo in čeznjo pritrdimo elastiko. Po približno desetih dneh mikroorganizmi sladkor in pravi čaj predelajo v glukonsko, ocetno, glukurinsko, oksalno kislino in druge, ki nato razstrupljajo naše telo.
Odličen vir probiotikov
Med fermentacijo se ustvari skupina bakterij in kvasovk, ki se jih kasneje lahko uporabi za novo fermentacijo čaja. Kombuča je zato tudi odličen vir probiotikov. S fermentacijo nastane veliko probiotičnih bakterij, ki pozitivno delujejo na naše zdravje, prebavo, zmanjšujejo vnetne procese in pomagajo pri hujšanju.
Kombuča je tudi odlična v boju proti bakterijam. Snov, ki nastaja med fermentacijo, je tudi ocetna kislina, ki lahko iz telesa izloči številne škodljive bakterije. Ker čaj kombuče nastane iz zelenega in črnega čaja, vsebuje tudi veliko antioksidantov in protibakterijskih snovi, ki preprečujejo različne infekcije. Hkrati blaži posledice razrasta glivice kandide.
Zaradi visokih koncentracij polifenolov in drugih antioksidantov deluje protirakavo in zmanjšuje tveganje za razvoj rakavih obolenj.
V Evropi ta napitek poznamo šele od začetka prejšnjega stoletja, v Aziji pa so to gobo uporabljali že veliko prej (na Kitajskem jo na primer uporabljajo že kakih 2000 let).
Vsebuje tudi glukozamin
Ker čaj iz kombuče našemu telesu zagotovi vnos veliko dobrih bakterij, lahko z napitkom iz te gobe izboljšamo svoj imunski sistem in postanemo nekoliko bolj odporni na sezonske bolezni. Ne le to, kombuča je tudi dober vir glukozamina, ki deluje protivnetno in zmanjšuje bolečine, še posebej pri vnetnih boleznih, kot je artritis. Pomaga blažiti tudi glavobol.
Druge dobrobiti kombuče
- Športniki in rekreativci pijejo sok kombuče, da zmanjšajo utrujenost po treningu in pospešijo izločanje mlečne kisline iz mišic.
- Če kombuča fermentira več kot sedem dni, lahko pomaga izboljšati prebavo.
- Krepi imunski sistem in uravnava krvni tlak. Zmanjšuje sladkor v krvi, holesterol in trigliceride.
- Pospešuje kurjenje maščob in celulita. Pomaga ohranjati vitalnost organizma, povišuje fizično in psihično energijo.
- Odpravlja težave z lasmi in kožo ter manjša gube.
Natančen način priprave:
Segrejte vodo do vretja in jo nato odstranite z ognja. Dodajte liste črnega ali zelenega čaja in jih pustite, da se izločijo v vodo za 15 minut. Dodajte sladkor. Ko se čaj ohladi, ga prelijte v večjo steklenico s širokim grlom. Vanjo dodajte kos gobe in pokrijte steklenico s kosom gaze ali krpo. Pustite gobo, da fermentira v temnem prostoru sedem dni. Po sedmih dneh lahko napitek pričnete piti, tako da prelijete tekočino v steklenico in vsak dan spijete toliko, kot vam ustreza. Kos gobe lahko uporabite za nadaljnjo pripravo kombuče.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV