Vizita.si
Otrok je pridobival na teži in izgubljal na samozavesti.

Zdravje

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva

A.K.
11. 10. 2022 05.00
0

Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Zelo pogost vzrok za debelost otrok v današnjem načinu življenja se skriva prav v nezdravem življenjskem slogu, torej v premajhni telesni aktivnosti in preveč zaužitih kalorijah (nezdrava hrana in pijača). Ob tem pa vseeno velja omeniti tudi genetske in hormonske dejavnike, ki imajo v nekaterih primerih pomembno vlogo pri prekomerni telesni teži. Dejavniki tveganja so številni in običajno delujejo v kombinaciji ter s tem povečajo tveganje, da bo otrok imel prekomerno telesno težo. To so: 

Način prehranjevanja: neredni obroki in redno uživanje visokokalorične hrane, kot je denimo hitra hrana, pecivo, sladki ali mastni prigrizki, sladke pijače, lahko pri nekaterih privede do pridobivanja telesne teže. Pomembno vlogo ima razmerje med zaužitimi in porabljenimi kalorijami.

Pomembno vlogo ima razmerje med zaužitimi in porabljenimi kalorijami.
Pomembno vlogo ima razmerje med zaužitimi in porabljenimi kalorijami.FOTO: Shutterstock

Telesna aktivnost: Otroci, ki se premalo gibljejo, imajo večjo verjetnost za prekomerno telesno težo, še zlasti v primeru nezdrave prehrane. K težavam dodatno prispeva premalo preživetega časa na prostem in preveč časa namenjenega sedečim dejavnostim, kot je gledanje televizije, igranje igric, ukvarjanje s telefonom ... Na ta način se število neaktivnih ur samo še povečuje. 

Družinski dejavniki: Če otrok prihaja iz družine, kjer imata tudi starša prekomerno telesno težo, je verjetnost, da bo imel s tem težave tudi on, večja. To še zlasti velja za okolje, kjer ni urejenih družinskih obrokov, zdravih prehranjevalnih navad, kjer je visokokalorična hrana vedno na voljo in se telesna aktivnost ne spodbuja.

Če otrok prihaja iz družine, kjer imata tudi starša prekomerno telesno težo, je verjetnost, da bo imel s tem težave tudi on, večja.
Če otrok prihaja iz družine, kjer imata tudi starša prekomerno telesno težo, je verjetnost, da bo imel s tem težave tudi on, večja.FOTO: Dreamstime

Psihološki dejavniki: Osebni, starševski ali družinski stres lahko močno poveča tveganje za debelost. Nekateri otroci se kompulzivno prenajedajo, saj se na ta način spopadajo s težavami, čustveno stisko, tudi dolgčasom. Tudi starši imajo lahko podobne težnje.

Socialnoekonomski dejavniki: Nekatere družine imajo omejene finančne vire, kar posledično pomeni neurejen slog življenja, kamor spadajo tudi prehrambene navade in gibanje.

Ena najboljših strategij za zmanjšanje debelosti pri otrocih je korenita in zavestna sprememba prehranjevalnih in gibalnih navad celotne družine. Obravnava in preprečevanje debelosti pri otrocih pomaga varovati zdravje otroka zdaj in v prihodnosti.

Debelost v otroštvu povzroča zaplete na številnih področjih.
Debelost v otroštvu povzroča zaplete na številnih področjih.FOTO: Profimedia

 Zapleti

Debelost v otroštvu povzroča zaplete na številnih področjih: telesnem, socialnem in čustvenem. Na telesni ravni otrok lahko razvije sladkorno bolezen tipa 2, visok holesterol in visok krvni tlak. Pojavljajo se lahko tudi bolečine v sklepih, težave z dihanjem in bolezni jeter (zamaščenost). Na socialni in čustveni ravni pa je pomembno omeniti zavračanje, ustrahovanje in žalitve sovrstnikov, kar lahko vodi do občutka nesprejetosti, osamljenosti, izgube samospoštovanja in povečanega tveganja za tesnobo in depresijo. 

Preprečevanje

Preprečevanje ali uravnavanje povišane telesne teže se pri otroku začne v družini, kar pomeni, da so starši najpomembnejše osebe, ki so otroku zgled. Pomembno je, da zdrava, uravnotežena prehrana in redna telesna aktivnost, postanejo družinski ritual. Kar otrok osvoji v otroštvu, običajno ponese tudi v odraslost – sem seveda sodi tudi življenjski slog. 

Preprečevanje ali uravnavanje povišane telesne teže se pri otroku začne v družini.
Preprečevanje ali uravnavanje povišane telesne teže se pri otroku začne v družini.FOTO: Adobe Stock

Otroci s prekomerno telesno težo in debeli otroci bolj verjetno ostanejo debeli tudi v odrasli dobi in bolj verjetno v mlajših letih razvijejo sladkorno bolezen in bolezni srca ter ožilja. Mehanizem razvoja debelosti še ni povsem razumljen in domneva se, da gre za motnjo z več vzroki. Okoljski dejavniki, življenjski slog in kulturno okolje igrajo ključno vlogo pri naraščajoči razširjenosti debelosti po vsem svetu.

Omeniti velja, da niso vsi otroci z nekaj odvečnimi kilogrami predebeli. Obdobje odraščanja je za vsakega otroka različno, nekateri se razvijajo prej in so za svoja leta bolj razviti (in tudi večji), drugi kasneje. Tudi količina telesne maščobe se v različnih stopnjah razvoja razlikuje. A težava, s katero se spopadajo nekateri starši, je ta, da ne vedo, kdaj debelost že predstavlja resno zdravstveno stanje, ki zahteva strokovno pomoč. 

Omeniti velja, da niso vsi otroci z nekaj odvečnimi kilogrami predebeli.
Omeniti velja, da niso vsi otroci z nekaj odvečnimi kilogrami predebeli.FOTO: Thinkstock

V tem primeru je priporočljiv obisk zdravnika, ki upošteva zgodovino otrokove rasti in razvoja, razmerje med težo in višino v družini, mesto otroka na lestvici rasti in življenjski slog – kamor spadata tudi način prehranjevanja in gibanje. Če zdravnik ugotovi, da ima otrok prekomerno telesno težo, pomaga sestaviti načrt zdravega hujšanja. Po potrebi napoti na program za uravnavanje telesne teže, ki je primeren za otroke.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije: 

- se je debelost po vsem svetu od leta 1975 skoraj potrojila,

- leta 2016 je imelo prekomerno telesno težo več kot 1,9 milijarde odraslih, starih 18 let in več, od tega jih je bilo več kot 650 milijonov debelih,

5 dejstev o debelosti, ki niso povezana (zgolj) s prehrano
Preberi še
5 dejstev o debelosti, ki niso povezana (zgolj) s prehrano

 - 39 odstotkov odraslih, starih 18 let in več, je imelo leta 2016 prekomerno telesno težo, 13 odstotkov pa jih je bilo debelih,

- večina svetovnega prebivalstva živi v državah, kjer prekomerna telesna teža in debelost ubijeta več ljudi kot podhranjenost,

- leta 2020 je bilo 39 milijonov otrok, mlajših od pet let, predebelih ali debelih,

- več kot 340 milijonov otrok in mladostnikov, starih od pet do 19 let, je imelo leta 2016 prekomerno telesno težo ali debelost.

Viri: MayoClinic / PubMedCentral / WorldHealthOrganisation

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662