Dendro v prevodu pomeni drevo, dendroterapija pa je tako imenovana drevesna terapija, ki pa je postala del naravne, ljudske medicine in način vibracijskega zdravljenja. Že starodavna ljudstva so verjela, da imajo drevesa dušo in da jih naseljujejo mogočna, čarobna bitja. Med drugimi so že iz grške mitologije poznane Driade ali drevesne nimfe, ki naj bi bile trdno povezane s svojimi drevesi. Ponavadi so prebivale na hrastu in če je človek posekal drevo, s katerim je bila povezana Driada, je le ta skupaj z drevesom umrla, človeka pa naj bi za njegovo dejanje bogovi strogo kaznovali.
Dendroterapija se je razvila kot posebna veja fitoterapije, vede, ki za lajšanje zdravstvenih težav ali za preventivo pred določenimi obolenji uporablja dele zdravilnih rastlin oz. njihove izvlečke. Že več kot 5000 let nazaj so Kitajci ustvarjali herbarije, kjer so navajali različne zdravilne rastline. V Evropi pa najboljše zdravilne rastline pridobivamo iz alpskih dežel, saj so tam odlični pogoji za rast zelišč, znanje o njihovih pripravah pa so prenašali iz generacije v generacijo. Znanost je s časoma začela raziskovati energijsko delovanje posameznih vrst lesa. Da les deluje kot biokorektor, je skupaj s sodelavcem, doktorjem Dimitrijem Genadijevičem, leta 1991 ugotovil in s patentom potrdil ruski doktor znanosti Boris Petrovič Dondov. Takrat sta se odločila uvesti termin dendroterapija, ki ga poznamo tudi danes.
Ker so drevesa stacionirana in se ne morejo premikati, kadar jih kar koli ogroža, so bila primorana razviti svojevrsten način zaščite pred škodljivimi dejavniki. Zato so začela proizvajati fitocide, naravne antibiotike, ki delujejo na nižje razvite organizme tako, da onemogočijo patogene dejavnike. Izločanje teh snovi je povečano pri poškodovanih drevesih, ki jih ogrožajo razne glive, virusi in bakterije.
Starodavna ljudstva so bila prepričana, da nekatera drevesa dajejo in druga odvzemajo energijo. V skladu s temi prepričanji so jih potem tudi uporabljali za razne psihofizične tegobe. Dendroterapija pa deluje tako, da vas dendroterapevt kot vodič pelje skozi gozd in vam pomaga izbrati za vas in vaše zdravstveno stanje primerno drevo, ki bo postalo vaš večni prijatelj. Energijske terapije so predvsem odlična dopolnitev in podpora tistega dela zdravljenja, za katerega naj bi prevzel odgovornost sam zdravljenec. Sodoben človek je postal pri zdravljenju nekoliko preveč pasiven. Tu terapevti prispevajo pomemben del podpore. Priporočen je stik z vsaj tremi vrstami drevesa, preden izberete tistega, ki bo na vas najbolj vplival. Do dreves pa moramo imeti tudi spoštovanje ter se zavedati vzajemnosti in znati navezati stik z njim. Ko izberemo svoje drevo in ga začutimo, se mu približamo in se ga najprej nežno dotaknemo. Potem sedemo in se nanj naslonimo. Na ta način povežemo njegovo energijo z energijo, ki teče po našem telesu, in se prepustimo naravi, da opravi svoje.
Drevesa resnično lahko pomagajo pri zdravljenju, celjenju ter pridobivanju energije in moči. Najboljši pri tem pa naj bi bili hrast, breza, bor, jelka, smreka in macesen. Specifičen značaj imata breza in jelka, ki sta obenem sprejemnik in oddajnik energije. Prav tako pa so dobri zdravilci tudi cedra, akacija, javor, jabolko in sliva. S pomočjo enostavne tehnike lahko izberete primerno drevo, potrebujete le tanek papir ali celofan širine 2–5mm in dolžine 10–12mm. Med palcem in kazalcem primite za konec papirja in se postavite pred drevo, oddaljeni nekje pol metra. Da drevo iz človeka energijo črpa, se bo pokazalo, če se bo papir nagibal proti drevesu, če pa se papir nagiba od drevesa, je to drevo, ki bo človeka polnilo s svojo energijo. Komunikacija z drevesom naj ne bi trajala dlje kot nekaj minut.
Hrast naj bi imel blagodejne učinke in deloval naj bi kot antistresna terapija. Človeku pomaga, da se regenerira in ga pomirja. Znano je, da so v preteklosti hrastove deščice polagali na srce, kar naj bi zdravilo aritmije, tahikardije in srčno popuščanje. Aktivira tudi vašo prekrvavitev ter zmanjšuje čas zdravljenja. Je eden izmed najboljših oddajnikov pozitivne energije. Priporočljivo je, da imate doma pohištvo iz hrasta, saj bo le to oddajalo pozitivo v vašem domu.
Bor naj bi umirjal psihično napetost. Če pa boste nekaj časa preživeli v borovem gozdu, pa boste lahko preprečili kašelj, kihanje, pomagalo naj bi tudi pri bronhitisu in podobnih dihalnih tegobah. Pritisk v prsih popusti in sčasoma izgine. Z boljšim dotokom kisika se posredno izboljšata tudi prebava in presnova. Energijsko polje bora je zelo močno in pomaga človeku, ko je v odločilnih trenutkih treba razsodno in modro izbrati pravo življenjsko odločitev.
Macesen velja za drevo, ki pomirja, odpravlja negotovost in strahove. Pomagal naj bi tudi pri zdravljenju težkih nevrotičnih stanj, melanholije in depresije.
Jelka naj bi odpravljala bolečine, pomirjala in bistrila um. V ljudskem zdravilstvu se je dolgo časa ohranil običaj polaganja jelkinih vej pod vzglavje ali posteljo. Pri ljubezenskih težavah, boleznih in težavah z razvezovanjem stikov z ljudmi zbuja občutek zanesljivosti, krepi vztrajanje in povezuje z zemeljsko energijo. Jelka tudi pomaga obvladovati čustva, vonj zažganih posušenih jelkinih vej pa je odlično sredstvo za energijsko čiščenje doma od negativnih energij. Če jelke zasadimo ob robu posestva, bodo delovale kot zaščitni pas in onemogočale vdor negativnih vplivov okolja.
Breza naj bi imela celo vrsto zdravilnih učinkov. Njeno listje je polno eteričnih olj, karotena, fitoncidov, flavonoidov ... Breza sprošča in pomirja. Kdor ima protin, vodenico ali revmatične težave naj čim pogosteje obiskuje brezo, in sicer zjutraj in zvečer. Mlado listje breze vsebuje beljakovine, maščobe in vitamine. Čaj iz teh listov izboljšuje prekrvavitev, pomaga pri kožnih vnetjih, pljučnih boleznih, uravnava delovanje jeter in žolčnika. Breza naj bi tudi mehčala našo kožo in pripomogla k boljšemu vidu.
Akacija naj bi pomagala pri nespečnosti ter pripomogla k boljšemu razpoloženju. Velja tudi za drevo plodnosti. Včasih so se pari, ki niso mogli imeti otrok, po pomoč obračali k akaciji, ki naj bi krepila instinkt za nadaljevanje vrste in s tem stimulirala plodnost.
Bukev človeku pomaga, da se osredotoči na bistveno. Podpira nas, nam daje moč in pogum, da se bolje spoprimemo z življenjskimi izzivi.
Jablana je izrazito žensko drevo, prebuja občutljivost in povečuje samozavest. Znana je tudi kot močan stimulator ženskega libida.
Oljka slovi kot zaščitnica in zaveznica družine. Krepila naj bi družinske vezi in združevala rod. Če pristopite k oljki s problemi družinskih odnosov, naj bi pomagala najti pravilno rešitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV