Dentigerne ciste so pogosta vrsta odontogenih cist. Odontogena cista je s tekočino napolnjena vrečka, ki se razvije v čeljustni kosti nad zobom, ki še ni izrasel.
Običajno se pojavijo v drugem in četrtem desetletju življenja, vendar so redke v otroštvu, saj se pojavljajo izključno v sekundarnem zobovju. Znane so tudi kot folikularne ciste in so razvojne narave.
Simptomi dentigernih cist:
- Občutljivost zob.
- Otekanje.
- Premik zoba.
- Majhna izboklina, kjer naj bi izrasel zob.
- Vrzeli med premaknjenimi zobmi.
Manjše zobne ciste morda ne kažejo nobenih znakov, vendar boste opazili zgoraj omenjene simptome, ko imajo premer več kot dva centimetra.
Vzroki dentigernih cist
Dentigerne ciste se pojavijo, ko se tekočina nabere na vrhu zoba, ki še ni izrasel. Stanje lahko prizadene vsakogar, vendar pogosteje tiste v 20-ih ali 30-ih letih.
Diagnoza in zdravljenje dentigernih cist
Ker majhne ciste običajno ostanejo neopažene, je njihova diagnoza morda nemogoča, dokler ne opravite zobnega rentgena. Cista se na rentgenskem posnetku lahko pojavi kot majhna lisa. Za dodatno potrditev boste morda morali narediti CT ali MRI. Ti testi bodo pomagali tudi izključiti druge vrste cist, kot so anevrizmatične kostne ciste ali periapikalne ciste.
Po diagnozi bo postopek zdravljenja odvisen od velikosti cist. Majhnega je enostavno odstraniti s kirurškim posegom, poleg prizadetega zoba. V nekaterih primerih bo zobozdravnik uporabil postopek zdravljenja, znan kot marsupializacija.
Druge možnosti zdravljenja zobnih cist vključujejo:
- Rekonstrukcijska operacija za obnovitev čeljustne kosti in okoliških struktur.
- Medicinska terapija.
- Podporna nega za ohranjanje dobre kakovosti življenja, kot je pomoč pri govoru, prehrani in požiranju.
Vseživljenjsko spremljanje po katerem koli zdravljenju je ključnega pomena za obravnavo morebitnih težav. Spremljanje tudi zmanjša možnosti, da se cista znova pojavi.
Možni zapleti dentigernih cist
Tudi pri majhni zobni cisti lahko odstranitev prepreči prihodnje zaplete. Če ga pustite nezdravljenega, lahko povzroči:
Okužbe: Okužena zobna cista lahko povzroči parodontalne in periapikalne okužbe.
Izguba zoba: Nezdravljena zobna cista povzroča stisko na tkivu dlesni, ga oslabi in povzroči, da izgubi sposobnost, da drži zob na mestu. Nekatere ciste so povezane z mrtvimi ali odmirajočimi zobmi.
Zlom čeljusti: Ko čeljustna kost oslabi zaradi okužbe s cisto, lahko pride do zloma. Tveganje je veliko, če je cista v premolarnem predelu.
Ameloblastom ali čeljustni tumor: To so redki tumorji, ki prizadenejo predvsem čeljust v bližini molarjev ali modrostnih zob. Izhajajo iz celic, ki tvorijo sklenino. Če otekline ne zdravimo, postane rakava in se lahko razširi na pljuča ali bezgavke.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV