Alkalna dieta vključuje uživanje sadja, zelenjave, semen in oreščkov, ki ob prebavi poskrbijo za pH ravnovesje med 7,35 in 7,45. Raven pH meri, kako kislo ali alkalno je nekaj. Na primer, pH 0 je zelo kisel, medtem ko je pH 14 zelo alkalen. Zagovorniki alkalne diete verjamejo, da lahko prepreči nekatere bolezni, kot je rak, in druga stanja, ki lahko poslabšajo zdravje.
Alkalna dieta, znana tudi kot kislinsko-alkalna ali alkalna pepelna dieta, trdi, da lahko uživanje določene hrane spremeni pH vašega telesa. Presnova je kot kemična reakcija, ki pretvarja hrano v energijo in za seboj pušča ostanke "pepela", znane kot presnovni odpadki.
Ti odpadki so sestavljeni iz kislega, nevtralnega ali alkalnega pepela. Zagovorniki te diete trdijo, da kislost pepela vpliva na kislost vašega telesa. Bazični pepel naj bi vas zaščitil pred boleznijo, kisli pepel pa vas lahko naredi ranljive. Z izbiro bolj alkalnih živil boste morda lahko 'alkalizirali' svoje telo in izboljšali svoje zdravje.
Kaj jesti na alkalni dieti?
Komponente hrane, ki puščajo kisli pepel, vključujejo beljakovine, fosfat in žveplo, medtem ko alkalne sestavine vključujejo kalcij, magnezij in kalij. Nekatere skupine živil veljajo za kisle, alkalne ali nevtralne:
Kislo: meso, perutnina, ribe, mlečni izdelki, jajca, žitarice, alkohol
Nevtralno: naravne maščobe, mleko, škrob, sladkorji
Alkalne: sadje, oreščki, stročnice, zelenjava
Redne ravni pH v telesu
PH je merilo, kako kislo ali bazično je nekaj. Vrednost pH se giblje od 0 do 14:
Kislost: 0,0–6,9
Nevtralnost: 7,0
Alkalnost (ali bazičnost): 7,1–14,0
Mnogi zagovorniki alkalne diete predlagajo, da ljudje spremljajo pH svojega urina, da zagotovijo, da je alkalen (nad 7) in ne kisel (pod 7). Vendar je pomembno vedeti, da se pH v telesu zelo razlikuje. Medtem ko so nekateri deli kisli, so drugi alkalni – ni določene ravni.
Vaš želodec je napolnjen s klorovodikovo kislino, zaradi česar ima pH približno 1,5–2,0, kar je zelo kislo. Ta kislost je potrebna za razgradnjo hrane. Po drugi strani pa je človeška kri vedno rahlo alkalna, s pH 7,35–7,45. Ko pH krvi pade zunaj normalnega območja, je lahko smrtno nevarno, če ga ne zdravite. Vendar se to zgodi samo med določenimi boleznimi, kot je ketoacidoza, ki jo povzroči sladkorna bolezen, stradanje ali uživanje alkohola.
Hrana vpliva na pH vašega urina, ne pa tudi krvi
pH vaše krvi mora ostati nespremenjen, da ostanete zdravi, in vaše telo ima na voljo več učinkovitih načinov, da ga uravnava. Hrana običajno ne bo povzročila večje spremembe pH vaše krvi. Vendar lahko hrana spremeni vrednost pH vašega urina – čeprav je učinek nekoliko spremenljiv. Izločanje kislin z urinom je eden izmed glavnih načinov, kako vaše telo uravnava pH krvi.
Na primer, če pojeste velik zrezek, bo vaš urin pozneje postal bolj kisel, saj se vaše telo znebi presnovnih odpadkov. Zato je pH urina slab pokazatelj splošnega pH telesa in splošnega zdravja. Nanj lahko poleg vaše prehrane vplivajo tudi drugi dejavniki.
Živila, ki tvorijo kislino, in osteoporoza
Osteoporoza je progresivna bolezen kosti, za katero je značilno zmanjšanje vsebnosti mineralov v kosteh. Še posebej pogosta je pri ženskah po menopavzi in lahko izrazito poveča možnost zlomov.
Teorija alkalne diete trdi, da vaše telo za vzdrževanje konstantnega pH krvi črpa alkalne minerale iz kosti, da zadrži kisline iz hrane, ki tvori kislino. To se imenuje 'kislo-pepelna hipoteza osteoporoze' in pomeni, da lahko hrana, ki tvori kislino, povzroči izgubo mineralne gostote kosti.
Vendar pa ta teorija ne upošteva delovanja vaših ledvic in pljuč. Kri lahko vsebuje vire različnih kislin, ki so 'presnovne' (fiksne) ali 'dihalne' (hlapne). Fiksne kisline se izločajo z urinom, medtem ko se hlapne kisline izločajo s pljuči. Ena hlapna kislina je ogljikova kislina, ki jo tvorijo pljuča kot del vašega dihalnega procesa. To poveča kislost vaše krvi.
Ledvice medtem reabsorbirajo bikarbonat, ki prihaja iz ogljikove kisline v krvi. Ta celoten proces se upira spremembam pH, da vam omogoči, da ostanete v potrebnem območju pH vse življenje. Hipoteza kislinskega pepela prav tako spregleda vlogo izgube kolagena pri osteoporozi. Ironično je, da so nizke ravni ortosilicijeve kisline in vitamina C v vaši prehrani močno povezane z izgubo kolagena.
Upoštevajte, da nedavni znanstveni dokazi ne kažejo na povezavo med prehransko kislino in zdravjem kosti. Pravzaprav je lahko prehrana z visoko vsebnostjo beljakovin, ki tvorijo kislino, povezana z boljšim zdravjem kosti zaradi povečanega zadrževanja kalcija in aktivacije hormona IGF-1.
Katerih je 10 najboljših alkalnih živil?
Primarne kategorije alkalnih živil so zelenjava, sadje, oreščki in stročnice. 10 primerov takih živil: pesa, brokoli, gobe, grah, paradižnik, jabolko, češnje, ananas, mandlji, bučna semena.
Kateri je najhitrejši način za alkalizacijo telesa?
Ni hitrega načina za alkalizacijo telesa, niti ni prepričljivih dokazov, da je to potrebno. Raven pH vašega telesa je strogo nadzorovana in hrana ne vpliva veliko na pH krvi. Lahko nekoliko vpliva na pH urina.
Alkalna prehrana je zdrava zaradi osredotočenosti na polnovredna in nepredelana živila. Vendar trditve, da krepi zdravje s spreminjanjem ravni pH, niso podprte z zanesljivimi študijami. Različica z nizko vsebnostjo beljakovin lahko koristi tistim s kronično ledvično boleznijo, vendar ni dokazov, ki bi kazali, da vpliva na raven pH.
Vizita e-novice
Vir: healthline & starsinsider
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV