V želji po lepšem telesu se poslužujemo najrazličnejših pristopov, med njimi se največkrat odločimo za hujšanje, kar vključuje številne diete, odpovedovanja, operacije in podobno. Želimo si bližnjic do rezultatov, ki jih želimo takoj, kar pa ni vedno najboljša pot do uspeha. O tem smo se pogovarjali z estetskim kirurgom, ki sodeluje tudi pri preobrazbi Gašperja Kramarja, ki je do zdaj izgubil že več kot 100 kilogramov. Dr. Miran Križančič, estetski kirurg pravi: "Formula je zelo preprosta, kar se vnese, se porabi ali uskladišči."
Kakšno je vaše mnenje o dietah?
Ljudje, ki se srečujejo s prekomerno telesno težo, si želijo instant receptov, s katerimi bi se lahko znebili telesne teže in prišli do boljše kondicije. Obstaja ogromno diet, od takih, pri katerih se je samo špagete ali zelenjavo, do številnih drugih kombinacij. Vse diete na nek način delujejo, istočasno pa je največji problem diet, da se jih je težko dosmrtno držati.
Se pravi, služijo nam samo nekaj časa, kot neka opora ali smernica, medtem ko je po mojem mnenju najbolj pomembno, da najdemo v življenju ravnotežje glede tistega, kar vnesemo, torej količino energije, ki jo vnesemo s hrano, in količino energije, ki jo porabimo. Formula je zelo preprosta, kar se vnese, se porabi ali uskladišči. Gašper Kramar je na primer bistveno povišal porabo. V praksi, na dolgi rok, pa je najbolje preiti na prehrano, ki zajema vse hranljive sestavine, ki jih naše telo potrebuje, a v primernih količinah.
Kako hitro lahko shujšamo oziroma kdaj je hujšanje še zdravo?
Zdravo hujšanje je težko definirati. Vsekakor prevelika izguba telesne teže ni dobra. Poznam primere, tudi mojih pacientov, ko so se odločili, da morajo shujšati, in so enostavno nehali jesti, njihov vnos je bil tako majhen, da so se začele težave. Telo potrebuje minerale in ostale hranljive snovi za vsakodnevno delovanje. Pri ekstremni spremembi prehrane se spremenijo tudi naši občutki, doživljanje naše okolice, oseb okrog nas, in to je pomemben vidik, da ga ne porušimo s tem, ko gremo v ekstreme ravnovesja, ki je tudi sicer v nas.
Smiselno je v življenju najti ravnovesje, med tem koliko vnesemo in koliko porabimo. Težko je iti v ekstrem, na primer 10 ur intenzivnih treningov, da bomo pokurili toliko kalorij, kolikor jih lahko zaužijemo. Se pravi, da moramo razmisliti o tem, da je kaloričen vnos ustrezen, ne prevelik in ne premajhen. Najbolje je več manjših obrokov dnevno in na koncu sicer lahko zaužijemo enako kalorij, kot bi jih zvečer na kavču, ampak metabolizem bo ves dan deloval, kalorije sproti porabljal in ne bo v stanju stresa cel dan.
Pri hujšanju, če gre za večjo izgubo kilogramov, pa lahko pride tudi do težav z odvečno kožo? Kakšne so rešitve?
Vsi ljudje, ki shujšajo za več kilogramov, se prej ali slej srečajo z odvečno kožo, ki ostane na takih tipičnih mestih, kot so nadlahti, trebuh, zgornji del prsnega koša, pri ženskah velikokrat povešene prsi, ki se zmanjšajo, in stegna. To je lahko problem, ki te ovira pri vsakodnevnih aktivnostih, pod gubami se lahko delajo vnetja, istočasno je to tudi psihosocialna težava, saj lahko negativno vpliva na posameznikovo samopodobo. Odvečna kožo lahko odstranimo z operacijo, za katero pa morajo biti izpolnjeni tudi določeni pogoji, kar pomeni poleg ustrezne fizične pripravljenosti, tudi stabilno telesno težo. Ta stabilna telesna teža mora biti vzdrževana kar nekaj mesecev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV