Dolgotrajna izguba teže je bolj povezana z majhnimi, trajnostnimi prilagoditvami načina življenja in prehranjevanja kot pa s strogim intenzivnim kratkoročnim programom, ki popolnoma spremeni vse vidike vaše prehrane. Ta bi lahko kratkoročno prinesel dramatično izgubo kilogramov, vendar vsi vemo, kako hitro se lahko ti kilogrami vrnejo, ko se vrnemo k svojim vsakodnevnim navadam. Spodaj je nekaj nasvetov, kako shujšati in tudi dolgoročno obdržati zdravo telesno težo.
1. Ne osredotočajte se na številko
Preveč ljudi se pri hujšanju osredotoča (zgolj) na kilograme. Namesto tega se osredotočite na pomembnejše stvari:
– kako visoka je vaša energijska raven,
– kako se počutite v odnosu do svojega telesa,
– kaj vam sploh pomeni telo,
– kako dobro delujejo sklepi,
– kakšen je vaš odnos do prehrane in
– kakšni so vaši občutki, ko se pogledate v ogledalo.
Seveda je vaša teža najjasnejši pokazatelj vašega napredka, vendar vaš cilj ne sme biti (samo) številka. Napredek je treba meriti predvsem po vašem zdravju in sreči.
2. Razvijte nove zdrave navade
Raziskave kažejo, da ljudje, ki so bili pred hujšanjem neaktivni in so se nato odločili za kateri koli način vadbe, ki so jo potem ohranili tudi v svojem nadaljnjem življenju, porabijo več kot 500 dodatnih kalorij na dan. Resnično se splača razviti zdrave navade, posebej zato, ker je dokaj enostavno. Ne potrebujete dveh ur za obisk telovadnice, ne potrebujete niti večurnih vadb. Preprosto si vzemite čas za sprehod po večerji, v službo se namesto z avtom odpravite peš, sprehajajte se po stanovanju, ko govorite. Vse omenjeno šteje!
3. Pijte vodo
Tolikokrat smo že slišali, kako pomembna je zadostna količina tekočine. Pridobite si veliko zanimivo prijazno skodelico ali kozarec in ga imejte pri vedno sebi. Nič ne bo potešilo lažne lakote kot obilica hladne vode.
4. Zabavajte usta
Včasih je za prigrizek potreben le kos žvečilnega gumija, počasi topljiv bonbon ali pa zobotrebec, da preprečite prenajedanje.
5. Načrtujte obroke in nakupovanje vnaprej
Z načrtovanjem obrokov in nakupovalnim seznamom se izognemo prenajedanju, saj preprosto kupimo tisto, kar potrebujemo – brez dodatnih priboljškov.
6. Poskrbite za spanec
Ni skrivnost, da naše telo za normalno funkcioniranje potrebuje zadostne količine spanca, morda pa niste vedeli, da lahko s spanjem tudi spodbujamo hujšanje. Raziskave spanja in delovanja hormonov ugotavljajo, da se naš metabolizem pospeši in porabljamo kalorije učinkoviteje, ko smo dobro spočiti.
7. Izogibajte se televiziji
Številni programi in reklame vsebujejo veliko oglasov za nezdravo hrano (predvsem prigrizke). Študije ugotavljajo, da lahko z izogibanjem televiziji zaužijemo manj hrane, kar pa niti ni tako zelo presenetljivo.
8. Pred vadbo zaužijte dober obrok
Uro pred vadbo si privoščite dobro uravnotežen prigrizek iz ogljikovih hidratov in beljakovin, na primer pol jabolka z arašidovim maslom ali krekerje z nizko vsebnostjo maščob. Ogljikovi hidrati bodo med vadbo ohranjali visoko raven energije, beljakovine pa bodo upočasnile vašo prebavo, tako da boste lažje vzdržali daljši napor.
9. Izogibajte se alkoholu
Če ob obrokih srkate kozarec vina ali piva, pomislite na "prepovedano dieto". Pijača sama po sebi ni slaba, vendar se vaše telo nagiba k predelavi alkohola, zato obstaja verjetnost, da bodo kalorije iz hrane, ki jo jeste, shranjene kot maščoba, pravijo raziskovalci na državni univerzi v Pensilvaniji.
Vizita e-novice
Vir: thehealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV