Mnogo ljudi verjame, da več obrokov dnevno pospešuje naš metabolizem. Takšno prehranjevanje naj bi imelo tudi številne koristi za naše zdravje. Pa je to res? Po poročanju spletnega portala Healthline naj bi bilo to dejstvo odvisno od številnih dejavnikov. Hitrost presnove je odvisna od števila kalorij, ki jih telo v določenem časovnem obdobju porabi. Zamisel o pospešitvi metabolizma s pogostejšimi manjšimi obroki je mit. Res je, da prebava obroka nekoliko poveča presnovo – ta pojav je znan kot toplotni učinek hrane – vendar pa vsa zaužita hrana določa količino energije, porabljene med prebavo. Uživanje treh 800-kaloričnih obrokov bo povzročilo enak toplotni učinek kot uživanje šestih 400-kaloričnih obrokov. Razlike naj v resnici ne bi bilo.
Razlike med manjšimi in večjimi obroki naj praktično ne bi bilo
V več študijah so primerjali vnos več manjših obrokov z vnosom manj večjih in ugotovili, da to ni pomembno vplivalo niti na hitrost presnove niti na skupno količino izgubljene maščobe. Pogostejše uživanje torej ne poveča vaše celotne presnove ali števila kalorij, ki jih porabite čez dan.
Eden od argumentov, ki se pogosto pojavi, je, da bi morali ljudje pogosto jesti, da bi uravnotežili raven sladkorja v krvi. Mnogi menijo, da uživanje večjih obrokov vodi do hitrega padca ravni sladkorja v krvi, medtem ko bi uživanje manjših in pogostejših obrokov moralo stabilizirati raven sladkorja v krvi čez dan. Vendar ta trditev ni znanstveno utemeljena. Študije kažejo, da imajo ljudje, ki čez dan jedo manjkrat, vendar imajo večje obroke, v povprečju nižje ravni glukoze v krvi, poroča Healthline. Morda imajo tako imenovane višje 'skoke' sladkorja v krvi, vendar so na splošno njihove ravni bistveno nižje. To je še posebej pomembno za ljudi, ki imajo težave s krvnim sladkorjem, ker lahko visok krvni sladkor povzroča različne težave. Dokazano je tudi, da redkejše prehranjevanje izboljša sitost in zmanjša lakoto v primerjavi s pogostejšimi obroki.
Kaj pa 'najpomembnejši' dnevni obrok?
Splošno prepričanje je, da je zajtrk nujen, da pospešuje metabolizem in pomaga pri hujšanju. Poleg tega opazovalne študije dosledno kažejo, da so ljudje, ki izpustijo zajtrk, debeli pogosteje kot ljudje, ki redno zajtrkujejo, poroča Healthline. Vendar korelacija ni enaka vzročnosti. Ti podatki ne dokazujejo, da zajtrk pomaga pri hujšanju, ampak le, da je zajtrk povezan z manjšim tveganjem za debelost.
Vendar ni dokazov, da zajtrk spodbuja presnovo. Vsekakor pa ima uživanje zajtrka določene zdravstvene koristi. Ljudje s sladkorno boleznijo in tisti, ki jih skrbi raven sladkorja v krvi, bi morali razmisliti o zdravem zajtrku. Če pa nikakor ne morete jesti zjutraj, preskočite zajtrk in poskrbite, da boste čez dan uživali raznovrstno in zdravo hrano.
Koliko obrokov na dan bi torej morali zaužiti?
Kot rečeno, nobeni študiji ni uspelo dokazati razlike med manjšimi in večjimi obroki oz. so raziskave celo ovrgle do zdaj najpogosteje izrečeni mit. V nasprotju s prepričanjem, da je bolj zdravo jesti več manjših obrokov, so raziskovalci zdaj prišli do ugotovitve, da naj bi bilo boljše uživati manj obrokov, ki naj bi bili večji.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV