Vizita.si
Posebno skrb morajo vegani nameniti esencialnim mikrohranilom, vključno z vitamini B12 in D3, kalciju, cinku in dolgoverižnimi omega-3 maščobnimi kislinami, zato je priporočljivo uživanje prehranskih dopolnil.

Dieta

Kaj pravi znanost o tako imenovani protivnetni dieti?

N.R.A.
04. 07. 2024 04.28
0

Kronično vnetje je povezano s povečanim tveganjem za kronične bolezni, kot so diabetes in bolezni srca. Živila, ki so bogata z antioksidanti ali omega-3 maščobnimi kislinami, naj bi bila protivnetna. Kaj je torej res in kaj ni pri tako imenovani protivnetni dieti?

Zagovorniki protivnetne diete predlagajo zmanjšanje živil, ki spodbujajo vnetja, kot so rdeče meso in mlečni izdelki z visoko vsebnostjo maščob.

Kaj pa, če se proti vnetjem lahko borite zgolj s prilagoditvijo prehrane? Protivnetna dieta lahko pomaga zmanjšati tveganje za bolezni, povezane s kroničnimi vnetji, kot so bolezni srca, artritis in sladkorna bolezen.

Losos
LososFOTO: Thinkstock

Zakaj pride do vnetja?

Akutno vnetje se zgodi, ko se imunski sistem aktivira, potem ko telo trpi zaradi rane ali virusne okužbe in lahko sproži bolečino in oteklino za nekaj dni, dokler se vse skupaj ne zaceli. 

Kronično vnetje se gradi z leti in ga ni vedno enostavno prepoznati.

Frank Hu, doktor medicine, profesor prehrane in epidemiologije, je dejal, da lahko dolgotrajna izpostavljenost onesnaženemu zraku, debelost, sedeč življenjski slog in nezdrav način prehranjevanja prispevajo k kroničnemu vnetju. ''To je kot tlenje arterij namesto velikega požara.''

Kaj in kako pri protivnetni dieti?

Protivnetna živila vključujejo temno listnato zelenjavo, paradižnik, olivno olje, jagode, cela zrna, oreške, losos in druge mastne ribe.

Živila, ki povzročajo vnetja, vključujejo meso organov, rdeče meso, rafinirane ogljikove hidrate, kot so beli kruh in pecivo, ocvrto hrano in brezalkoholne pijače.

Rdeče meso
Rdeče mesoFOTO: iStock

''Živila, ki jih izberemo za uživanje, lahko dejansko pomagajo umiriti vnetje ali razplamtijo ogenj,'' je povedala Melissa Ann Prest.

Kava in zmerne količine rdečega vina naj bi prav tako delovala protivnetno, ker vsebujeta polifenole, skupino antioksidantnih spojin, ki ščitijo telo pred prostimi radikali. Polifenole najdemo v mnogih drugih živilih rastlinskega izvora v protivnetnem prehranjevalnem vzorcu.

Znanstveniki na tej točki popolnoma ne razumejo bioloških mehanizmov protivnetne diete. Vendar pa obstoječi dokazi kažejo, da lahko polifenoli zmanjšajo oksidativni stres, za katerega se domneva, da poškoduje celice, beljakovine in lipide ter tako prispeva k vnetju.

Protivnetna dieta bi lahko delovala tudi z izboljšanjem občutljivosti na inzulin ali spodbujanjem zdravega mikrobioma črevesja.

Kaj se zgodi, ko nehamo uživati rdeče meso?
Preberi še
Kaj se zgodi, ko nehamo uživati rdeče meso?

Sama dieta ne reši vsega

Da bi kar najbolje izkoristili protivnetno dieto, strokovnjaki pravijo, da je treba vključiti tudi določene življenjske prakse. Ni super protivnetne hrane ali hranila, ki bi ga lahko preprosto zaužili in vam potem ne bi bilo treba skrbeti za vse ostalo v prehrani. Poskrbeti morate za celovit pristop.

Dobra higiena spanja, zmanjšanje stresa, vzdrževanje zdrave telesne teže, opustitev kajenja in vsaj 20 minut zmerne vadbe vsak dan lahko pomagajo zmanjšati kronično vnetje. Strokovnjaki pravijo, da se (zgolj) protivnetni vzorec prehranjevanja ne bi smel obravnavati kot zdravilo za kronične bolezni ali avtoimunske bolezni, vsaj ne brez ostalih zdravih navad. 

Vir: verywellhealth

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662