Ste že kdaj opazili, da tudi ob redni vadbi in urejeni prehrani ne izgubljate telesne maščobe – še posebej po obdobju stresa? Niste si tega izmislili. Po pisanju Verywell Health ima stres neposreden vpliv na presnovo, ravnovesje hormonov in nalaganje maščobnih zalog, še posebej v predelu trebuha.

Ključno vlogo pri tem ima hormon kortizol, ki v kombinaciji z drugimi dejavniki spremeni način, kako telo porablja in shranjuje energijo.

Stres sproži hormonski odziv, ki spodbuja shranjevanje maščob
Ko smo pod stresom, telo sproži odziv boj ali beg. Po poročanju Mayo Clinic se v tem procesu sproščata hormona adrenalin in kortizol. Čeprav adrenalin telo pripravi na akcijo, kortizol ohranja raven energije – in pogosto povečuje apetit. Težava? Telo si želi hitro energijo – to pomeni sladkor in maščobe. In ko teh ne porabi, jih shrani.

Health poudarja, da kronično povišan kortizol neposredno vpliva na povečanje visceralne maščobe – torej maščobe, ki se nabira okoli organov. To je tudi najbolj tvegana oblika telesne maščobe.

Zakaj telo ne kuri maščobe pod stresom?
Kortizol ima še eno funkcijo: upočasni delovanje nenujnih telesnih funkcij, med drugim tudi prebavo in presnovo. Po pisanju My Cleveland Clinic to pomeni, da telo preklopi v način varčevanja z energijo – kar pomeni, da maščobe ne porablja, ampak jo ohranja kot zalogo. Posledično vadba v obdobjih visoke stopnje stresa pogosto nima enakega učinka kot sicer.

Kako prepoznati, da vam stres preprečuje hujšanje?
Po poročanju Verywell Mind so znaki lahko subtilni: napihnjenost, povečan apetit, predvsem po ogljikovih hidratih, neredno spanje in občutek utrujenosti kljub počitku. Če opažate, da se kljub trudu vaša teža ne premakne, je stres lahko skriti krivec.

Kaj lahko naredite že danes?
Namesto da povečate intenzivnost vadbe ali zmanjšate kalorije, poskusite najprej uravnavati stres:
Dihalne vaje ali meditacija: dokazano znižujejo kortizol v nekaj minutah (Verywell Health).
Uravnotežen zajtrk z beljakovinami: zmanjša nihanja sladkorja v krvi in stabilizira apetit (Health).
Spanje: poskrbite za vsaj sedem ur kakovostnega spanca – ključnega za uravnavanje hormonov (Mayo Clinic).
Zmerna telesna aktivnost: hoja, joga ali plavanje pomagajo znižati stresne hormone brez dodatne obremenitve telesa (My Cleveland Clinic).

Najpomembneje pa je, da se ne kaznujete za to, da vaše telo ne deluje idealno med stresom – to je njegov naravni zaščitni odziv.
Vaše telo vas ne sabotira – vas ščiti. Namesto da mu nasprotujete, mu pomagajte. Ko boste zmanjšali stres, bo hujšanje postalo posledica ravnovesja, ne boja.

Ali je tudi vas stres kdaj zaustavil na poti do boljšega počutja?
Vizita e-novice
Viri: Verywell Health, Mayo Clinic, Health, My Cleveland Clinic, Verywell Mind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV