Vizita.si
Prebava

Dieta

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav

N.R.A.
22. 05. 2023 05.00
0

Ste vedeli, da črevesju pogovorno pravimo drugi možgani? Črevesje vpliva na številne dele telesa, na našo imunost, navsezadnje pa tudi na naše duševno zdravje. Najpogostejše težave, ki se pojavijo v povezavi s črevesjem, so napihnjenost, napenjanje in driska ali zaprtje. Če se pogosto soočate s prebavnimi težavami, si lahko pomagate na naslednje načine.

V prvi vrsti naj bo vaša prehrana prvo zdravilo in prva stvar, na katero bodite posebej pozorni. Če nenehno jeste mastno in težko hrano, se ne čudite, če se boste velikokrat soočali s prebavnimi težavami. Vsi strokovnjaki na tem področju opozarjajo, da ni problematično, če od časa do časa zaužijemo takšno hrano, vsekakor pa ni zdravo in se ne bi smeli z njo prehranjevati vsak dan. 

Vlaknine
Vlaknine FOTO: iStockphoto

V svojo prehrano vnesite sadje in zelenjavo ter veliko vlaknin

Vse, kar zaužijemo, neposredno vpliva na zdravje telesa, zdravniki pa priporočajo, naj prebiramo etikete na izdelkih in uživamo čim bolj naravno hrano. Poleg tega bi morali za zdravje črevesja uživati več zelene zelenjave in sadja, ki izboljšuje delovanje črevesja, kot so denimo banane. Dodatno so vlaknine dobre, če se borite z zaprtjem, vendar je pri tem treba razlikovati med dvema vrstama vlaknin, topnimi in netopnimi. Topne vlaknine najdemo v žitih, fižolu, grahu, lanu, jagodičevju in jabolkih. Netopne vlaknine pa v oreščkih, celih zrnih, semenih in rižu. Prav tako je treba biti pozoren na topne vlaknine, ki se dodajo predelani hrani in so nadomestilo za sladkor. Sem spadajo dekstroza, sorbitol in citronska kislina, ki povzročajo napihnjenost in pline.

Ne pozabite na zelenjavo, ki je bogata s flavonoidi

Flavonoidi dajejo zelenjavi barvo in so zelo koristni za prebavo, saj delujejo kot antioksidanti, največ koncentracije flavonoidov pa najdemo v solati, čebuli, brstičnem ohrovtu, sladkem krompirju, kvinoji in papriki.

Če želite izgubiti kak kilogram, vnesite v svoj vsakdan te preproste spremembe
Preberi še
Če želite izgubiti kak kilogram, vnesite v svoj vsakdan te preproste spremembe

Poskrbite za ustrezno soočanje s stresom in si zagotovite dovolj spanca

Stres negativno vpliva na prebavo, ker povzroči, da se črevesje stisne in poveča koncentracijo želodčne kisline, kar lahko povzroča prebavne motnje. Dodatno tako na stres, posledično pa tudi in predvsem na prebavo, vpliva tudi spanec. Če vas od osemurnega spanca loči natrpan urnik, se priporoča, da izpustite nekaj manj pomembnih dnevnih opravil, da ustvarite več časa za kakovostno spanje. Ne samo, da bo dovolj kvalitetnega spanca olajšalo simptome, izboljšalo bo tudi imunski sistem, ki bo uspešnejši v boju proti okužbam.

Redna telesna aktivnost

Ljudje smo ustvarjeni za gibanje, najbolj naravna pa naj bi bila hoja. Prevečkrat najdemo izgovore, da preprosto nimamo časa za najrazličnejše vadbe, a dovolj bo že denimo polurna hoja nekajkrat na teden. Razmislite, če se lahko morda sprehodite do službe, trgovino namesto z avtomobilom obiščite peš ali si zgolj pol ure na dan vzemite za sprehod v naravi. Z redno telesno aktivnostjo se dokazano izboljšuje tudi prebava!

Tveganje za prezgodnjo smrt naj bi zmanjšala že hoja
Preberi še
Tveganje za prezgodnjo smrt naj bi zmanjšala že hoja

Izogibajte se umetnim sladilom

Umetna sladila so izjemno škodljiva za zdravje prebavil, saj lahko povzročijo drisko. Posezite raje po naravnih sladilih.  

Omejite pitje alkohola

Prekomerno pitje alkohola lahko povzroči  zgago in različna vnetja, s pitjem alkohola pa so povezane tudi najrazličnejša obolenja. Za alkohol pa tudi vemo, da poslabša simptome razdražljivega črevesja, povzroča drisko ali pa na drugi strani zaprtje. Pri pitju le tega bodite torej zmerni. 

Povzeto po Ordinacija.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631