Če smo telesno aktivni, se prehranjujemo uravnoteženo in zdravo, a ne glede na vse še vedno ne vidimo nobenega napredka, razen pri nabiranju kilogramov, je prav mogoče, da delamo katero od sledečih napak. Pa si jih poglejmo.
Od sebe zahtevamo preveč
Vsak od nas ima v sebi tisti tihi glasek, ki ga opozarja in zahteva, da moramo biti popolni – vedno in povsod. To pomeni, da če se znajdemo na kakšnem rojstnem dnevu, proslavi, mogoče na pikniku, kjer diši po slastnih dobrotah z žara ali pa imamo samo slab trenutek doma, ker smo našli pozabljeno vrečko čipsa, moramo vedeti, da ni in ne bo konec sveta, še manj diete, če se kdaj pa kdaj tudi pregrešimo. In prav zato ni smiselno, da ga vsak dan poslušamo in si postavljamo previsoke zahteve, ki jih nato samo prestavljamo na jutri, ker jim v resnici nismo kos.
Prepogosto se namreč zgodi, da gremo na vse ali nič, in potem vzamemo nič ter pojemo vse, kar nam pride pod roke tisti dan ali večer, z izgovorom, da smo se že tako ali tako pregrešili. Vsi smo samo ljudje in bolj kot perfekcionizem nam bo v tem primeru koristila vztrajnost. Torej, da ne obupamo takoj in ne pokleknemo pred prvim izzivom, ampak se po koščku čokolade borimo naprej oziroma se kljub padcu še vedno v osnovi držimo začrtanega plana.
Ne pijemo dovolj vode
Tako radi rečemo, da je voda vir življenja, a velikokrat sami pozabimo nanjo. Splošno znano je, da nam lahko pomaga pri čiščenju toksinov iz našega telesa, hkrati pa ima pomembno vlogo tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Zakaj? Zaradi dehidracije lahko občutek žeje povsem enostavno zamenjamo za občutek lakote in tako nehote povečamo tudi svoj energijski vnos.
Prav tako naj bi dehidracija negativno delovala na našo prebavo in metabolizem. A pozor, ko začutimo žejo, naj bi bi bilo že prepozno oziroma smo lahko že dehidrirani. Torej, če se želimo izogniti napačnim interpretacijam svojih občutkov in drugim nevšečnostim, je dobro, da jo pijemo redno in predvsem dovolj. Njen okus lahko še obogatimo, na primer z rezinami limone, kumar, koščki ananasa ali pa ji dodamo izbrana zelišča, kot so, na primer, meta, ingver, bazilika, rožmarin in tako naprej.
Neprestano hitimo, tudi pri obrokih
Že res, da živimo hitro, obremenjeni s številnimi opravki in obveznostmi, a vseeno si moramo znati vzeti čas, da pojemo svoj obrok v miru in po možnosti čim bolj sproščeni.
V času kosila ali večerje je najbolje, da kar pozabimo na računalnik, mobitel ali televizijo, ampak se namesto tega raje za dobre pol ure ali več odklopimo in posvetimo izključno hrani, ki jo imamo pred seboj na krožniku. Na tak način nam bodo možgani pravočasno poslali sporočilo, kdaj imamo dovolj, hkrati pa bomo hrano lažje prebavili, če jo bomo tudi dobro prežvečili.
Pretiravamo s količino zdravih živil
Če živila veljajo za zdrava, to še ne pomeni, da jih lahko uživamo v neomejenih količinah. Smutiji, ki so pogosto del zdravega življenjskega sloga, lahko vsebujejo veliko skritih kalorij, ki jih mimogrede v tekočem stanju zaužijemo preveč, še posebej če jim radi dodajamo tisoč in eno sestavino, vse le za to, da bi bili še bolj zdravi in okusni. Previdnost pri količinah ni nikoli odveč, tudi če gre za priljubljena živila, ki so hit skoraj vsake diete, kot so olivno olje, avokado, raznorazni oreščki in semena, polnozrnati izdelki, od kruha do testenin in še in še. Pomembno je, da si obroke razporedimo čez dan in tudi, da vemo, koliko česa smo vnesli v svoje telo. V tem primeru rezultati ne bi smeli izostati.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV