Raziskave so pokazale, da lahko že ena alkoholna pijača na dan negativno vpliva na možgane, piše net.hr. Čeprav pogosto slišimo rek 'malo pijače nikoli ne škodi', nove raziskave kažejo, da lahko redno uživanje alkohola, tudi v majhnih količinah, dolgoročno povzroči resne poškodbe možganov.
Raziskovalna skupina z Univerze v Pensilvaniji je preučevala podatke več kot 36.000 odraslih in ugotovila, da lahko celo zmerne količine alkohola, kot je kozarec vina ali piva na dan, škodljivo vplivajo na možgane. Več alkohola kot zaužijete, hujša in dolgotrajnejša je škoda, kar potrjujejo številne raziskave.
Možgani se zaradi uživanja alkohola hitreje starajo
Prostovoljci so odgovarjali na vprašanja o svojih pivskih navadah, raziskovalci pa so analizirali strukturo možganov. Rezultati so pokazali, da so imeli ljudje, ki so dnevno popili eno pivo ali dva kozarca vina (dve alkoholni enoti), možgane, ki so bili videti dve leti starejši od tistih, ki so zaužili le pol piva. Če so subjekti spili tri alkoholne pijače na dan, so se njihovi možgani zdeli 3,5 leta starejši od možganov tistih, ki so popili manj.
Tudi prehod z abstinence na eno alkoholno pijačo na dan ni povzročil bistvenih sprememb v volumnu možganov, vendar je bilo že uživanje dveh do treh pijač na dan povezano z zmanjšanjem sive in bele snovi v možganih. Raziskovalci opozarjajo, da učinek uživanja alkohola ni linearen, temveč se s povečevanjem količine alkohola slabša.
Ena od zanimivih ugotovitev je bila, da lahko opustitev "samo še ene pijače" močno upočasni staranje možganov. Po mnenju strokovnjakov ima lahko že ena dodatna pijača na dan bistveno bolj negativen učinek kot manjša poraba. Navsezadnje lahko opustitev dodatne pijače pomaga ohraniti zdravje možganov.
Alkohol skrči možgane
Tudi druge raziskave potrjujejo te ugotovitve. Študija, ki jo je izvedla dr. Anya Topiwala iz Oxforda je ugotovila, da lahko že zmerno uživanje alkohola povzroči zmanjšanje volumna možganov in pospeši njihovo staranje. Ljudje, ki spijejo eno ali dve pijači na dan, imajo možgane, ki se starajo nekaj let hitreje kot tisti, ki ne uživajo alkohola.
Te študije jasno kažejo, da ima uživanje alkohola, tudi v majhnih količinah, dolgoročne negativne učinke na strukturo in delovanje možganov ter potrjujejo, da ni 'varne' količine alkohola za zdravje možganov.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV