Če se prehladite, lahko pričakujete, da boste bolni od enega do dveh tednov. To pa ne pomeni, da ne morete blažiti simptomov.
Ostanite hidrirani. Voda, sok, bistra juha ali topla voda z limono in medom pomagajo pri zmanjševanju zastojev in preprečujejo dehidracijo. Izogibajte se alkoholu, kavi in gaziranim pijačam s kofeinom, saj lahko poslabšajo dehidracijo.
Počitek. Vaše telo potrebuje počitek, da se pozdravi. Lezite, počivajte in preberite kakšno dobro knjigo ali poglejte kakšen film.
Pomirite boleče grlo. Grgrajte slano vodo; raztopite nekaj žličk soli v vodi, kar lahko začasno ublaži boleče in praskajoče grlo. Otroci, mlajši od 6 let, verjetno ne bodo znali pravilno grgrati.
Poskusite lahko tudi ledene kocke, pršila za vneto grlo, pastile ali trde bonbone. Bodite previdni pri dajanju pastil ali bonbonov otrokom, saj se lahko z njimi zadušijo. Otrokom, mlajšim od 6 let, ne dajajte pastil ali bonbonov!
Kapljice in pršila za nos s fiziološko raztopino brez recepta lahko pomagajo pri lajšanju zamašenosti.
Pri dojenčkih strokovnjaki priporočajo, da v eno nosnico vkapate več kapljic fiziološke raztopine, nato pa to nosnico nežno izsesate z brizgo. Pri starejših otrocih se lahko uporabljajo nosna pršila s fiziološko raztopino.
'Zdravilo' za prehlad, ki se uporablja v mnogih kulturah, jemanje toplih tekočin, kot je piščančja juha, čaj ali topel jabolčni sok, je lahko pomirjujoče in lahko olajša zastoje s povečanjem pretoka sluzi.
Poskusite z medom. Med lahko pomaga pri kašlju pri odraslih in otrocih, starejših od enega leta. Poskusite ga v vročem čaju.
Poskusite z zdravili za prehlad in kašelj brez recepta. Odraslim in otrokom, starim pet let ali več, lahko dekongestivi, antihistaminiki in zdravila proti bolečinam, ki jih jemljete brez recepta, nekoliko olajšajo simptome. Vendar ne bodo preprečili prehlada ali skrajšali njegovega trajanja, večina pa ima tudi nekatere stranske učinke.
Strokovnjaki se strinjajo, da jih ne bi smeli dajati mlajšim otrokom. Prekomerna in napačna uporaba teh zdravil lahko povzroči resno škodo. Pred dajanjem kakršnih koli zdravil se posvetujte z otrokovim zdravnikom.
Dejanska zdravila jemljite samo po navodilih. Nekatera zdravila proti prehladu vsebujejo več sestavin, na primer dekongestiv in sredstvo za lajšanje bolečin, zato preberite oznake zdravil za prehlad, ki jih jemljete, da se prepričate, da ne jemljete preveč katerega koli zdravila.
Zdravila za prehlad, ki ne delujejo
Antibiotiki. Ti napadajo bakterije, vendar ne pomagajo proti virusom prehlada. Hitreje ne boste ozdraveli, neustrezna uporaba antibiotikov pa prispeva k resnemu in naraščajočemu problemu bakterij, odpornih na antibiotike.
Mamljivo je, da se čim prej pozdravite in greste nazaj v 'življenje', a nikar ne hitite. Premalokrat svojemu telesu namenimo čas in počitek, ki ga potrebuje! Počivajte, pijte tekočino in poskrbite, da bo zrak okoli vas vlažen. Ne pozabite si pogosto umivati rok.
Katera je najpogostejša napaka, zaradi katere smo mi in naši otroci pogosto bolni?
Več o najpogostejših napakah, ki jih delamo, ko smo bolni, predvsem pa o prehladu otrok in ustreznem ravnanju, najdete na BIBALEZE.SI in v spodnjem članku:
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV