Kako si pomagati?
Če se spopadete z drisko, tako že ob prvih znakih pričnite jemati probiotike. Najbolje je, da izberete tiste, ki so označeni kot zdravilo, saj imajo izdelki s statusom zdravila ali medicinskega pripomočka strožjo zakonodajo, zaradi česar morajo biti preizkušeni, zapisane trditve na izdelku pa morajo biti resnične. Poleg tega probiotiki, ki so označeni kot zdravilo, predstavljajo najmanjše tveganje za zdravje bolnika in uporabnika. Vsebnost protibiotičnih bakterij pa je zagotovljena tako po sestavi kot po količini. To pa je pomembno, če želimo prejeti kar najbolj ugodne učinke probiotika. Ob driski pomagajo probiotiki, ki vsebujejo dve vrsti naravnih mlečnokislinskih bakterij Lactobacillus acidophilus LA-5 in Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12. Gre za ene najbolj preučenih sevov na svetu, ki ju za odpravljanje napihnjenosti, napenjanja in driske uporabljajo že več kot 20 let.
Ne pozabite na tekočino!
Probiotik bo pomagal, da se bo vaše stanje hitreje umirilo in da se bodo simptomi prej izboljšali. Jemljete jih lahko ves čas, dokler se ne počutite bolje. Če se driska po dveh dneh jemanja probiotika ne umiri, morate obiskati zdravnika. Ob driski je izjemno pomembno tudi, da spijete dovolj vode in soli, sploh v tem času, ko so zunaj še visoke temperature. Med drisko namreč telo izgubi veliko vode, zato je ključnega pomena, da nadomestimo tekočino in izgubljene elektrolite. Pri tem vam lahko pomaga tudi rehidracijska tekočina, ki jo lahko kupite v lekarni, lahko pa jo pripravite tudi sami doma, in sicer tako, da v vodo dodate ščepec soli in pomarančni sok.
Hrana, ki bo pomagala izboljšati stanje
Med drisko je dobro, da prilagodite tudi prehrano. Uživajte hrano s čim manj vlakninami, kot je riž, banana, krompir, pomaga tudi korenčkova juha, prežganka, prepečenec, krekerji, pretlačena zelenjavna kaša, nastrgana in porjavela jabolka. Izogibati se je treba mleku in mlečnim izdelkom, sladkorju, čisti maščobi in začinjeni hrani. Tudi kavi, ki pospešuje prebavo. Ko se driska umiri, lahko postopoma preidete na običajno prehrano. Nikar pa ne pozabite na probiotike, ti vam bodo pomagali, da boste kmalu lahko znova breskrbno uživali v počitniških dogodivščinah.
Včasih je preventiva boljša kot kurativa
Da bo priprava na počitnice še boljša pa lahko probiotike uživate vsaj teden dni pred dopustom. Tako bo mikrobiota vašega črevesja pripravljena in boste lažje prenesli spremembe in stres pred odhodom. Manj pa bo tudi možnosti za prebavne težave na počitnicah.