Otroci, ki zjutraj nič ne pojedo, naj bi bili kar dvakrat pogosteje pretežki kot tisti, ki zajtrkujejo doma, nato pa dobijo še drugi zajtrk v šoli, pravijo na univerzi Yale.
V ZDA določene šole nudijo tudi zajtrk. Študijo so izvedli, da bi se prepričali, da to, da nekateri jedo tako doma kot v šoli, ne prispeva k vse večjim težavam, ki jih imajo otroci s telesno težo. Raziskovalci so od leta 2011 do 2014 spremljali 584 učencev, ki so obiskovali 12 različnih šol.
Vodja študije, Jeanette Ickovics, pravi, da so - nasprotno - ugotovili, da dva zajtrka celo pozitivno vplivata na telesno težo, imata pa tudi druge zaželene učinke. Vsekakor je dobrodejno večino hrane pojesti v prvi polovici dneva. To daje telesu energijo in tudi možgani bolje delajo. Če kalorije vnašamo pretežno v prvem delu dneva, je tudi veliko večja možnost, da jih bomo do spanca večino pokurili.
Otroci, ki so pretežki, pogosto postanejo odrasli, ki so pretežki. To sčasoma vodi v srčne bolezni in diabetes, močno pa poveča tveganje tudi za prezgodnjo smrt.
Tudi pri odraslih se je zdravo navaditi, da več pojemo dopoldne. Takrat je dovoljeno imeti kar dva z ogljikovimi hidrati bogata zajtrka. Nekje po drugi uri pa je priporočljivo uživati le še zelenjavo, stročnice, jajca in pusto meso. Bogat zajtrk - revna večerja, je rek, ki še kako velja. In zvečer ne boste pojedli preveč le, če boste dopoldne pojedli dovolj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV