Nedavna študija je pokazala, da elektronske cigarete spremenijo bakterije v naših ustih. Te bakterijske spremembe lahko povzročijo bolezen, če jih ne nadzorujemo.
Mikrobiom je pomemben za naše zdravje
Naš mikrobiom je življenjska skupnost bakterij, gliv in virusov, ki nas ohranjajo zdrave. Pogosto slišimo veliko o našem črevesnem mikrobiomu, vendar je ustni mikrobiom verjetno prav tako pomemben za naše splošno zdravje. Je druga in najbolj raznolika mikrobiota poleg črevesja, kjer živi več kot 1000 vrst mikrobov. Je prehod do preostalega našega prebavnega sistema in ima ključno vlogo pri razgradnji hrane.
Naš ustni mikrobiom tudi odganja potencialno škodljive mikrobe tako, da preprečuje njihovo razmnoževanje. Zdrav ustni mikrobiom zmanjšuje možnosti za razvoj okužb ali bolezni.
Nedavna študija o vplivu elektronskih cigaret na naš ustni mikrobiom je pokazala, da imajo e-cigarete negativen vpliv na raznolikost prisotnih bakterij. Povzročajo tudi imunski odziv celic, kar lahko vodi do dolgotrajne poškodbe okoliških celic.
Naši ustni mikrobi niso samo prvi, ki izkusijo hlape elektronskih cigaret, temveč so tudi izpostavljeni višjim koncentracijam kemikalij. Zaradi tega so najverjetneje od vseh telesnih mikrobov izkusili negativne učinke elektronskih cigaret.
Spremembe v ravnovesju mikrobov v ustih lahko vodijo do nekaterih hudih bolezni, kot sta zobna gniloba in bolezen dlesni, ali pa nas naredijo dovzetne za okužbe zaradi lokalizirane bolezni dlesni, ki lahko sproži bolezni srca ali okužbe dihal ali sistemske okužbe, kot je sepsa, ki je lahko usodna. Nekatere od teh okužb in bolezni so bile povezane tudi z rakom ustne votline.
Za to študijo je bilo izbranih 123 udeležencev, ki so bili razdeljeni v pet skupin: kadilci, nekadilci, uporabniki elektronskih cigaret, bivši kadilci, ki trenutno uporabljajo elektronske cigarete, in tisti, ki uporabljajo oboje. Ekipa je zbrala vzorce zobnih oblog, da bi izvedela več o prisotnih mikrobih in genih, ki jih imajo, ter tekočino iz dlesni, da bi vedela, kako se je človeško telo odzvalo na te mikrobe. V laboratoriju so gojili tudi bakterije, potem ko so jih izpostavili cigaretnemu dimu in hlapom e-cigaret.
Spremembe bakterij v ustih
Študija je pokazala, da so imeli tisti, ki so uporabljali elektronske cigarete, zelo podobne vrste mikrobov, kar nakazuje, da so imele e-cigarete vlogo pri oblikovanju in obstoju mikrobne skupnosti. Vendar je bilo nekaj pomembnih razlik v skupini kadilcev, nekadilcev in skupinah e-cigaret, ki so vse imele edinstvene ustne mikrobiome.
Ko so pogledali skupine ljudi, ki so prešli s kajenja na elektronske cigarete, in nekdanjih kadilcev, so ugotovili, da je njihova mikrobiota zelo podobna – vendar so bili še vedno zelo različni v primerjavi z nekadilci. Čeprav ta študija ni navedla, katere bakterijske vrste so bile prizadete, bi celo majhne spremembe zdravih bakterij verjetno povzročile negativne učinke na splošno. Po Gramu negativne bakterije, ki se običajno štejejo za slabe mikrobe, so bile pogoste med kadilci in uporabniki elektronskih cigaret.
Raziskovalci so tudi ugotovili, da imajo mikrobi v skupini elektronskih cigaret gene, ki vodijo do rasti biofilma (kot je zobna obloga). Zaradi biofilmov so mikrobi bolj odporni na učinke zdravil, strupenih spojin in imunskega sistema. To nakazuje, da hlapi e-cigaret povzročajo stresni odziv mikrobov v ustih.
Ko so pod stresom, mikrobi vklopijo svoje gene za boj ali beg, zaradi česar lahko bolje preživijo v težkih okoljih. To naredijo tako, da proizvajajo posebne encime, ki poškodujejo druge celice, da bi mikrobi izkoristili njihova hranila in dobili več prostora za razmnoževanje. To vodi do cikla večjega vnetja, kar povzroči močnejši stresni odziv drugih celic. Vendar če ne moremo odstraniti teh stresnih mikrobov, lahko to dolgotrajno vnetje povzroči hude bolezni.
Ugotovljeno je bilo tudi, da so imeli uporabniki elektronskih cigaret v primerjavi z nekadilci občutno višje ravni kemikalij za odziv imunskih celic kot nekadilci. Uporabniki elektronskih cigaret so imeli tudi nižje ravni kemikalij, ki preprečujejo odziv na stres. To kaže, da se telo poskuša boriti proti prisotnim mikrobom veliko bolj kot pri nekadilcih.
Prisotnost raznolike mikrobiote je nujna za zdrava usta, zdravo telo in zdrave ljudi. Toda glede na ugotovitve te študije uporaba e-cigaret negativno vpliva ne samo na število in vrste ustnih mikrobov, ampak tudi na to, kako se mikrobi obnašajo in kako se naše telo odziva. Druge študije so imele podobne ugotovitve. Čeprav je potrebnih več raziskav o učinkih e-cigaret na zdravje, trenutni dokazi kažejo, da je opustitev le-teh morda najboljša za naše splošno zdravje.
Vizita e-novice
Vir: theconversation
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV