Da je vadba ključnega pomena za zdravje, vemo že dolgo. A znanstvenike vse bolj zanima tudi črevesna mikrobiota, ki močno vpliva na splošno zdravje posameznika. Danes že vemo, da je prav v črevesju 70 odstotkov celic našega imunskega sistema. Študija strokovnjakov Univerze Illinois pa je zdaj pokazala, da tudi telovadba vpliva na mikrobiotiko v črevesju. S povečano telesno aktivnostjo se poviša raven dobrih bakterij v črevesju, ki proizvajajo butirat – protivnetno kislino, ki je povezana s preprečevanjem raka debelega črevesa, močnejšo imunsko odpornostjo in izgubo odvečne telesne teže. Vpliv bakterij na črevo je obraten, če ljudje znova postanejo telesno neaktivni.
Podobno odkritje so študije pokazale pred tem tudi na miših, kjer se je pokazalo, da manj aktivne miši prej razvijejo vnetno črevesno bolezen ulcerativni kolitis. ''To so prve študije, ki kažejo, da telovadba vpliva na črevesje neodvisno od prehrane ali drugih dejavnikov,'' je pojasnil vodja raziskave profesor Jeffrey Woods.
Izsledki študije so bili objavljeni v strokovni reviji Medicine&Science in Sports&Exercise.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV