Težava je po besedah ameriških raziskovalcev, da ne vsebujejo le kofeina, ki je precej raziskan, temveč tudi druge sestavine, ki vlivajo energijo, vendar niso tako dobro raziskane.
Sachin A. Shah in njegovi sodelavci (David Grant Medical Center in University of the Pacific v Kaliforniji) so želeli preveriti, kakšen učinek imajo na telo samo te druge sestavine. V njihovi študiji je sodelovalo osemnajst zdravih moških in žensk. Enkrat so zaužili energijsko pijačo, kot jo lahko kupimo v trgovini, drugič napitek, ki so ga pripravili raziskovalci in je vseboval le toliko kofeina, kot ga vsebuje energijska pijača.
Nato so udeležencem študije 24 ur spremljali krvni tlak in srčni utrip. EKG meritev je pri slednjem pokazala podaljšanje intervala QTc, potem ko so spili energijsko pijačo, ne pa tudi, potem ko so spili pijačo, ki je vsebovala le kofein. Sprememba se je pokazala tudi pri merjenju krvnega tlaka, in sicer je bil ta povečan za 5 točk, potem ko so spili energijsko pijačo, ter za malo manj kot eno točko, potem ko so spili pijačo s kofeinom. Krvni tlak je ostal povišan šest ur. To ne predstavlja nevarnosti za zdrave posameznike. Bi se pa tega morali zavedati tisti, ki že imajo težave s srcem. Potrebovali bi večjo, obsežnejšo študijo, še pravijo raziskovalci. Že ta pa predstavlja opozorilo, da z uživanjem energijskih pijač ni dobro pretiravati. |
Študija je bila objavljena v zborniku Journal of the American Heart Association.
In še nekaj o varnosti kofeina. V odmerku do 400 mg na dan naj bi bilo njegovo zaužitje varno. To je približno pet skodelic kave.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV