Vizita.si
Glavobol zobobol

Zdravi zobje

Kako sta povezana glavobol in zobobol?

dr. Tea Malnar Turnšek
18. 08. 2023 05.00
0

Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

Čeprav se glavobol načeloma pojavlja v glavi in zobobol v ustih in zobeh, je zaradi te živčne povezave možno, da glavobol, ki izhaja iz napetosti v mišicah obraza, čeljusti ali vratu vpliva na območje ust in zob. Ravno tako se lahko zobobol razširi v obrazne mišice, čeljust in dlesni ter povzroči glavobol. Te živčne poti se namreč medsebojno prepletajo in omogočajo prenos bolečinskih signalov med različnimi deli telesa.

Obstaja več dejavnikov, ki prispevajo k povezanosti

Stres in napetost: napetost mišic obraza ter čeljusti kot posledica stresa je eden od ključnih dejavnikov, ki lahko poveže glavobol in zobobol. Zaradi napetosti mišic in čeljusti se lahko razvije občutek bolečine tako v glavi kot v ustih. Nočno škrtanje ali stiskanje zob lahko to še konkretno poslabša.

Glavobol zobobol
Glavobol zobobolFOTO: AdobeStock

Sinusi in čeljust: vnetje sinusov (sinuzitis) ali težave s čeljustnim (temporomandbilarnega) sklepom so dodatni dejavniki, ki povečujejo povezanost med glavobolom in zobobolom. Vneti sinusi lahko povzročijo bolečine, ki se ne omejuje zgolj na območje nosu, temveč se razširi navzgor po obrazu in glavi ter v ustno regijo. Ravno tako lahko težave s čeljustnima sklepoma, ki omogočata gibanje spodnje čeljusti, povzročijo nelagodje, ki se prenaša na predel glave in ust.

Vzajemen vpliv: naše telo je kompleksna mreža živcev, kjer se bolečinskih signali med različnimi deli telesa prepletajo. To vzajemno delovanje je še posebej izrazito pri povezavi med zobobolom in glavobolom. Bolečine v enem delu telesa lahko namreč sprožijo odziv v drugih delih telesa, zaradi česar se bolečina lahko širi in nadgrajuje. 

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Preberi še
Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Kako ukrepati?

Razumevanje teh povezav med stresom, sinusnimi težavami, čeljustnim sklepom ter bolečinami v glavi in ustih je ključno za pravilno obvladovanje in odpravljanje teh stanj. 

Glavobol zobobol
Glavobol zobobolFOTO: AdobeStock

V primeru hude in/ali dolgotrajne bolečine se posvetujte z zdravnikom ter tudi zobozdravnikom. Ustrezna diagnoza s pravilno ugotovljenim vzrokom bolečine namreč omogoči učinkovito lajšanje bolečine in izboljšanje splošnega počutja. 

Upravljanje stresa: učinkovito obvladovanje stresa lahko zmanjša tveganje za povezano bolečino. Tu pridejo prav tehnike sproščanja, joga, dihalne vaje in redna telesna aktivnost. Ob težavah s temporomandibularnim sklepom je na mestu obisk fizioterapevta, ki mu je ta problematika blizu.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Preberi še
Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?

Ustrezen počitek in hidracija: ustrezno spočiti in hidrirani imamo manjše tveganje za glavobol ter se na splošno boljše počutimo.

V primeru prizadetosti čeljustnega sklepa lahko pomagajo posebne opornice, ki jih po odtisu in registraciji odnosov obeh čeljusti pri zobozdravniku ali specialistu izdela zobni tehnik iz akrilata – istega materiala kot za zobne proteze. Nočna nošnja lahko razbremeni sklep ter mišice in prepreči poškodbe zob zaradi škrtanja ali stiskanja. 

Glavobol zobobol
Glavobol zobobolFOTO: AdobeStock

Ko je bolečina nevzdržna, lahko posežemo tudi po analgetikih in protivnetnih zdravilih

Paracetamol je eno izmed najpogosteje uporabljenih analgetikov. Lajša bolečino, njegov protivnetni učinek pa je manjši. Med uporabo sledite navodilom, saj prekomerna uporaba lahko škoduje jetrom. 

Ibuprofen je nesteroidno protivnetno zdravilo (NSAID), ki poleg zmanjšanja bolečine učinkovito zmanjša tudi vnetje. 

Aspirin (tudi NSAID) zmanjšuje bolečino in vnetje. A je treba upoštevati, da deluje tudi na strjevanje krvi, zato ga jemljite pod zdravniškim nadzorom. 

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Preberi še
Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?

Naproksen (NSAID), ki zmanjšuje vnetje in bolečino,  a naj uporabo določi zdravnik ali farmacevt.

Pri zobobolu lahko uporaba analgetikov in protivnetnih zdravil pomaga lajšati bolečino in vnetje. Vendar pa je vedno priporočljivo, da se pred uporabo kakršnih koli zdravil posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom, sploh če imate kakšna obstoječa zdravstvena stanja ali jemljete druga zdravila. Pri jemanju NSAID-ov bodite pozorni na morebitne neželene učinke in interakcije z drugimi zdravili. Zavedati se je treba tudi, da je bolečina znak, da je nekaj narobe in dolgotrajno samozdravljenje ni priporočljivo, saj zgolj maskira simptome in ne zdravi vzroka bolečine. Zato se vedno posvetujte tudi s svojim zdravnikom in/ali zobozdravnikom glede nadaljnje diagnostike. 

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Preberi še
Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola

Povezava med glavobolom in zobobolom je kompleksna, a je razumevanje tega medsebojnega vpliva nujno za pravilno obvladovanje bolečine. Če se srečujete z enim ali drugim stanjem, se posvetujte z ustreznim strokovnjakom za ustrezno diagnostiko in terapijo. Le s pravilno diagnozo ter pravilnim pristopom lahko izboljšate kvaliteto svojega počutja in se znebite neprijetnih bolečinskih stanj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662