Vizita.si
Googlanje simptomov

Zdravje

Zakaj ne bi smeli guglati svojih simptomov?

N.R.A.
25. 07. 2024 04.57
0

Priznamo ali ne, vsi smo že vsaj enkrat po spletu iskali svoje simptome in jih povezovali s to ali ono boleznijo. S tem ni nič narobe, dokler ne prihajamo do napačnih zaključkov ali pa smo bolj ali manj nagnjeni k tesnobi, ki lahko naše psihično stanje poslabša. Če spadate med slednje posameznike, verjamemo, da veste, o čem govorimo. Poglejmo si, zakaj ni dobro, da se samodiagnosticiramo, in zakaj bi morali diagnoze prepustiti primernim strokovnjakom.

Nekateri se odločijo za samodiagnosticiranje, ker menijo, da imajo tako večji nadzor nad svojim zdravjem, drugi imajo 'smolo' z zdravnikom ali pa menijo, da jim le ta ne zna prisluhniti, spet tretji imajo svoje razloge. 

ChatGPT dečku rešil življenje
Preberi še
ChatGPT dečku rešil življenje

Zakaj je lahko brskanje po simptomih na internetu dobro? 

Vsekakor je dejstvo, da lahko ljudje postanemo boljši pri iskanju simptomov z uporabo interneta. Spletni zanesljivi viri lahko zagotovijo informacije in podporo za določeno zdravstveno stanje. Uporaba interneta je lahko koristna in lahko zmanjša stres ob diagnozi, če so spletna mesta, ki jih obiskujete, vredna zaupanja.

Zakaj je lahko brskanje po simptomih na internetu dobro?
Zakaj je lahko brskanje po simptomih na internetu dobro? FOTO: AdobeStock

Vendar je lahko izbiranje verodostojnih virov in filtriranje dezinformacij naporen proces. Nekatere informacije, ki jih najdemo na spletu, so malo ali nič verodostojne. Študija, ki se je osredotočala na širjenje lažnih novic na družbenih medijih, je pokazala, da so lažne informacije potovale hitreje in širše od resnice.

Zdravniki ji niso verjeli; za simptome so krivili kilograme, diagnoza je bila lupus
Preberi še
Zdravniki ji niso verjeli; za simptome so krivili kilograme, diagnoza je bila lupus

Zakaj je brskanje na internetu lahko slabo? 

Tu je pogost scenarij. Predstavljajte si nekoga, ki sedi doma, ko ga nenadoma začne boleti glava, srčni utrip naraste. Poseže po telefonu ali prenosnem računalniku, da na hitro pobrska, kaj bi lahko bilo narobe.

Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?
Preberi še
Česa nikoli ne bi smeli reči in narediti bolniku z rakom?

Možno je, da bi rezultati iskanja ponudili natančne odgovore o vzroku simptomov osebe. Ali pa bi iskanje pomotoma nakazalo, da so na dobri poti k zgodnji smrti. Tisti, ki pogosto brskate po internetu in raziskujete simptome, verjetno veste, o čem govorimo. Glavobol je lahko znak dehidracije, pretiranega stresa ali pa nas vodi do članka možganskega tumorja.

Kaj povzroča bolečino v prsnem košu?
Preberi še
Kaj povzroča bolečino v prsnem košu?

Tisti ljudje, ki so bolj nagnjeni k tesnobi, bodo lahko sklepali, da je njihov že enkratni glavobol znak možganskega tumorja. Slednjo diagnozo pa ne more postaviti Google, temveč samo specialist!

Tveganja samodiagnosticiranja
Tveganja samodiagnosticiranjaFOTO: AdobeStock

Tveganja samodiagnosticiranja 

Tveganja uporabe spletnih zdravstvenih virov vključujejo povečano tesnobo in strah. Izraz kiberhondrija opredeljuje nekoga, ki zaradi iskanja simptomov na internetu doživlja visoko stopnjo zdravstvene tesnobe.

Bi prepoznali simptome demence?
Preberi še
Bi prepoznali simptome demence?

Nevarnost seveda ni samo tesnoba ob iskanju napačnih informacij, ampak tudi in predvsem napačna diagnoza, zlasti če le-ta pomeni, da ne poiščete zdravljenja. Če oseba samozavestno sama diagnosticira svoje bolečine v trebuhu kot trebušno gripo, lahko okleva verjeti zdravnikovi diagnozi vnetje slepiča.

Redka genska bolezen otrok
Preberi še
Redka genska bolezen otrok

Obstaja tudi tveganje, da postanemo tako prepričani, da je samodiagnoza pravilna, da je težko sprejeti drugačno diagnozo zdravstvenega delavca. Napačne diagnoze so lahko celo zelo resne, če povzročijo nezmožnost odkritja morebitnega srčnega infarkta, možganske kapi, epileptičnega napada ali tumorja.

Panika
PanikaFOTO: Dreamstime

Nadaljnja tveganja lahko vključujejo povečan stres za bolnika in zdravnike, neučinkovito jemanje ali mešanje zdravil in povečane stroške zdravljenja ali zdravil, ki morda niso potrebna.

Dejstvo je, da spletnega samodiagnosticiranja ni mogoče preprečiti. Toda tisti, ki se posvetujejo s spletom, bi se morali zavedati morebitnih tveganj, potrditi informacije, ki jih najdejo na spletu, pri ponudniku zdravstvenih storitev in ponudnike zdravstvenih storitev prositi za verodostojne spletne vire informacij o njihovih diagnozah.

Kaj pomaga pri anksioznosti in paničnih napadih?
Preberi še
Kaj pomaga pri anksioznosti in paničnih napadih?

Fantastično je, če poznamo svoje telo in vemo, kako se odziva

Res dobro je, da poznamo svoje telo in vemo, kaj je za nas normalno in kaj ne. Toda kot omenjeno, je dobro tudi, da zaupamo medicinski stroki in strokovnjakom, ki imajo znanje, ki ga mi ali spletni iskalniki nimajo!

To so navade, ki lahko še poslabšajo tesnobo
Preberi še
To so navade, ki lahko še poslabšajo tesnobo

Ko je tesnobe ali hipohondrizma preveč 

Če veste, da ste nagnjeni k tesnobi ob samodiagnosticiranju in iskanju simptomov, le-tega ne počnite. 

Z razlogom imamo usposobljene strokovnjake

Še enkrat poudarjamo, da imamo na voljo usposobljene strokovnjake, zdravnike, specialiste, medicinske sestre in drugo osebje, ki imajo potrebno znanje in izkušnje. Spletni iskalniki ne morejo nadomestiti zanesljivih diagnoz, testiranja in ostalega!

Viri: theconversation & health

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650