Zobozdravniki so razkrili nevarnosti grizljanja ledu in opozorili, da lahko slednja navada povzroči pokanje ali zlom zob in povečano občutljivost na temperaturo.
''Zobna sklenina je sestavljena iz paličastih struktur, sestavljenih iz tisoč mikroskopskih kristalov. Led se prav tako šteje za kristal in ko dva kristala pritisnete skupaj, bo eden popustil,'' pojasnjuje zobozdravnica Roopali Kulkarni po poročanju net.hr.
Ljudje lahko grizljajo led zaradi dolgočasja, lakote ali stresa, da bi prenehali kaditi ali preprosto zato, ker jim je všeč zvok škrtanja. Morda se niti ne zavedajo, da to počnejo, zlasti poleti.
Grizenje ledu ni zdravo
Kompulzivno uživanje ledu se imenuje pagofagija, ki je že dolgo povezana z anemijo zaradi pomanjkanja železa. Ni jasno, koliko ljudi ima to stanje.
Skupnost Reddit, imenovana Ice Chewers Anonymous, ima 8400 članov, v katerih pišejo o tem, kako dobijo 'popoln led' za grizljanje. Ne glede na razlog zobozdravniki želijo, da prenehajo s to navado. Nekateri na TikToku so celo javno razkrili, kaj se lahko zgodi, če nadaljujete z grizljanjem ledu, in posledice nikakor niso prijetne.
Kakšne posledice se pojavijo?
Žvečenje trdih snovi lahko povzroči mikrofrakture zob, je opozorila zobozdravnica Gretchen Yarborough. ''Ti mikrozlomi se bodo razširili s stiskanjem in sčasoma. Zlom zoba je izjemno boleče, zdravljenje pa je ekstrakcija, presaditev kosti in namestitev vsadka,'' je dejala Yarborougheva.
Tistim, ki se preprosto ne morejo iz danes na jutri odpovedati tej navadi, svetujejo, da namesto da led grizljate, pustite, da se led na jeziku stopi.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV