Vizita.si
V večini primerov otrdelost vratu in bolečina izgineta naravno v tedni dni, a včasih bolečina traja dlje časa.

Zdravje

Tako si lahko pomagate pri otrdelem vratu

Vizita.si
15. 04. 2024 04.51
0

Otrdel vrat je najpogosteje posledica otečenih mišic, zaradi česar je vrat težko premikati v eno ali drugo stran. Premiki so lahko boleči, spremlja jih lahko tudi glavobol, bolečina v vratu, ramenih in/ali v rokah. Včasih je tako hudo, da moramo premakniti telo v eno stran, če želimo pogledati vstran.

Večina ljudi se je že kdaj spopadla z otrdelim vratom. Včasih se pojavi že zgodaj zjutraj, ko se prebudimo, včasih pa kasneje, denimo po kakšni fizični aktivnosti. V večini primerov otrdelost vratu in bolečina izgineta naravno v tednu dni, v nekaterih primerih bolečina traja dlje.

Najpogostejši vzroki otrdelega vratu

Najpogosteje gre za otekle in poškodovane mišice vratu. Še posebej so temu izpostavljene mišice na zadnji strani vratu, kjer se mišica levator scapulae povezuje z vratno hrbtenico in rameni. To mišico nadzoruje živčevje tretjega in četrtega vratnega vretenca (C3, C4).

Mišica levator scapulae se lahko poškoduje zaradi različnih vsakodnevnih aktivnosti, kot so:

- spanje v neudobni poziciji;

- padec ali nenaden udarec, ki pritisne glavo na stran, denimo pri športni poškodbi;

- ponavljujoči se obrat glave z ene na drugo stran, na primer pri plavanju kravla;

- slaba drža pred računalnikom, kjer veliko gledamo navzdol (prav tako nenehno pogledovanje navzdol proti telefonu);

- prekomeren stres ali anksioznost, ki privede do napetosti v vratu;

- držanje vratu v neugodni poziciji zaradi denimo držanja telefona med vratom in ramenom.

vator scapulae povezuje z vratno hrbtenico in rameni. To mišico nadzoruje živčevje tretjega in četrtega vratnega vretenca (C3, C4).
vator scapulae povezuje z vratno hrbtenico in rameni. To mišico nadzoruje živčevje tretjega in četrtega vratnega vretenca (C3, C4).FOTO: iStock

Manj pogosti vzroki otrdelega vratu:

- Hernija diska v vratni hrbtenici: ko se varovalna zunanja plast medvretenčnega diska v vratni hrbtenici poškoduje, lahko disk stisne živec in povzroči vnetje okoliškega tkiva.

- Degenerativna bolezen vratne hrbtenice: vratni medvretenčni disk z leti izgubi vodo, in s tem višino, zaradi česar pritisne na bližnje sklepe, živce in mehko tkivo, kot so vezi in mišice. V tem primeru lahko pride do bolečine in oteklih mišic.

- Vratni osteoartritis: osteoartritis je bolezen, ki se začne razvijati z obrabljenim hrustancem. Ko se ta obrabi, se kosti drgnejo med seboj, bolezen pa se poslabšuje. Če je prizadet vratni del vretenc, lahko kostni izrastki pritiskajo na živčevje, posledica česar je mravljinčenje v rami, komolcu in prstih. Če pa ti izrastki nastanejo v ledvenem delu hrbtenice in pritiskajo na ishiadični živec, se pojavi bolečina, imenovana išias.

Seznam vzrokov ni popoln, redko in v nekaterih primerih gre lahko tudi za posledico infekcije ali tumorja.

Kako si pomagati?

Ključnega pomena je, da si vzamemo čas za počitek. V tem času se upočasnimo in damo mehkemu tkivu možnost, da se pozdravi. V nekaterih primerih je bolečina izjemno močna, ostra in zmanjša možnost gibanja. Če je bolečina huda, si lahko pomagamo s protibolečinskimi tabletami in toplimi ali mrzlimi obkladki. Nošenje vratne opornice ni priporočljivo. Skušajte se držati običajnih aktivnosti, a vse izvajajte bolj počasi in previdno.

Počivajte

Počivajte dan ali dva, saj boste na ta način dali tkivu možnost, da se pozdravi. Če poznate vzrok otrdelosti vratu, se mu izogibajte. Denimo, če je vzrok plavanje, se določenim gibom, ki vam ne pašejo ali za katere mislite, da so povzročili bolečino, za nekaj časa izognite. Po nekaj dneh počitka lahko znova pričnite z blago aktivnostjo. Več dni neaktinosti je lahko še slabše, saj oslabi mišice in poslabša stanje.

Topli ali mrzli obkladki

Mrzli obkladki lahko ublažijo bolečino tako, da lokalno zmanjšajo vnetje. Led lahko na področje nanesete (ne direktno, ampak zavito v sterilno gazo) prvih 24 do 48 ur po tem, ko se je pojavila bolečina. Na ta način boste nekoliko ublažili vnetje, s toplimi obkladki pa lahko kasneje pospešite pretok krvi, kar bo omogočalo boljše pogoje za zdravljenje tkiva.

Rahli raztegi

Po tem ko se ublaži oteklina, lahko pomagajo manjši raztegi vratu, ki bodo zmanjšali otrdelost vratu in pomagali, da znova pridobi gibljivost vratu. Običajno je priporočljivo, da pri tem poiščete pomoč fizioterapevta, ki vam lahko pokaže primerne vaje.

Po tem ko se ublaži oteklina, lahko pomagajo manjši raztegi vratu, ki bodo zmanjšali otrdelost in pomagali vratu, da znova pridobi gibljivost.
Po tem ko se ublaži oteklina, lahko pomagajo manjši raztegi vratu, ki bodo zmanjšali otrdelost in pomagali vratu, da znova pridobi gibljivost.FOTO: iStock

Blaga aerobna vadba

Poleg razteznih vaj lahko pomaga vsaka oblika lahke aerobne vadbe. Že hoja pripomore k temu, da se zmanjšajo bolečine in ublaži otrdelost vratu. Čeprav hoja ne vključuje premikanja vratu, se ob sprehodu pospeši pretok krvi po vsem telesu, kar pomaga, da pride več kisika v mehko tkivo hrbtenjače, to pa spodbuja zdravljenje mišic in vezi.

Če se stanje ne izboljša v tednu dni, obiščite zdravnika. Prav tako, če otrdelost vratu spremljajo drugi simptomi, kot so vročina, glavbol, slabost, bruhanje ali nepojasnjena utrujenost. V teh primerih morate takoj poiskati zdravniško pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662