Vizita.si
Heterokromija

Zdravje

Kaj je heterokromija?

Neja Rems Arzenšek
08. 11. 2022 05.00
0

Heterokromija je stanje, ko ima oseba različno obarvane oči ali imajo njene oči več kot eno barvo.

Največkrat to stanje ne povzroča težav. Pogosto gre le za bodisi prirejeno stanje, ki ga povzročijo geni, ali travmo (poškodbo). Heterokromija je pogosta pri nekaterih živalih, vendar je izjemno redka pri ljudeh. Po nekaterih podatkih naj bi to stanje imel manj kot odstotek ljudi na svetu. 

Heterokromija
HeterokromijaFOTO: AdobeStock

Simptomi in vrste heterokromije

Vaša šarenica ima barvo zaradi pigmenta, imenovanega melanin. Zaradi tega so oči modre, zelene, rjave ali lešnikove barve. Manj melanina povzroči svetlejšo barvo oči. Več melanina naredi temnejše oči. Poznamo tri vrste heterokromije:

- popolna heterokromija (heterochromia iridis) pomeni, da je ena šarenica drugačne barve kot druga. Na primer, lahko imate eno modro oko in eno rjavo oko,

- segmentna heterokromija (heterochromia iridium) pomeni, da so različni deli ene šarenice različnih barv,

- centralna heterokromija je, ko je zunanji obroč šarenice drugačne barve kot ostali.

Heterokromija
HeterokromijaFOTO: AdobeStock

Vzroki in dejavniki za heterokromijo

Ko se rodite z očmi različnih barv, se to imenuje prirojena heterokromija. Če se barva vaših oči spremeni, ko ste dojenček, se to imenuje pridobljena heterokromija. Lahko je posledica poškodbe oči. 

Heterokromija pri dojenčkih

Če imate otroka z različnimi barvami oči, se posvetujte s svojim pediatrom. Vaš otrok bo morda moral obiskati tudi specialista, imenovanega oftalmolog. Verjetno je, da se vaš dojenček še vedno razvija in da se barva njegovih oči spreminja naravno.

Diagnoza heterokromije

Če opazite spremembo barve enega ali obeh očes, se posvetujte s svojim zdravnikom.

Vaš zdravnik bo natančno pregledal vaše oči kot del popolnega očesnega pregleda. Vprašali vas bodo, kako dolgo imate heterokromijo in ali imate kakšne druge simptome. Morda bodo naročili krvne ali genetske preiskave, da bi poiskali vzrok.

Heterokromija
HeterokromijaFOTO: AdobeStock

Zdravljenje heterokromije

Če vašo heterokromijo povzroča zdravstveno stanje ali pa je posledica poškodbe, jo lahko zdravi zdravnik. V nasprotnem primeru ne boste potrebovali zdravljenja.

Zanimivo verovanje 

Kot zanimivost bomo zajeli še pretekla verovanja v povezavi s heterokromijo. V naši kulturi je heterokromija seveda le zanimiva anomalija, vendar to ne velja za vse. Nekatere indijanske kulture še vedno verjamejo, da heterokromija pomeni, da lahko oseba hkrati vidi v nebesa in zemljo skozi oči različnih barv. To imenujejo oči duhov. Vzhodnoevropski pogani pa denimo verjamejo, da ima oseba s heterokromijo oči čarovnice.

Če pustimo folkloro na strani in se osredotočimo na znanstvena dejstva – heterokromija je zanimiva anomalija, ki je lahko prirojena ali pa se pridobi tekom življenja (travma). V slednjem primeru se lahko morda zdravi, a največkrat zdravljenja ne potrebuje. 

Viri: webmd, doctoryoureyes

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650