Vizita.si
Andrej Šifrer, eden od podpornikov akcije ozaveščanja

Zdravje

Andrej Šifrer: Včasih se mora kaj zgoditi, da se predramiš

L. E.
13. 05. 2019 17.35
0

"Za moškega mojih let je zadnja stvar, ki jo hoče, to, da gre k zdravniku," pravi glasbenik Andrej Šifrer, podpornik akcije ozaveščanja o nevarnostih povišanega krvnega tlaka, ki poteka ta mesec. Da se vključi, se je odločil tudi zaradi osebne izkušnje. "Pred kakšnim letom oziroma letom in pol sem imel izkušnjo, ki je botrovala temu, da sedaj imam aparat za merjenje krvnega tlaka, ki ga tudi redno uporabljam. Se pravi moralo je priti do nečesa, da me je streznilo."

Andrej Šifrer, eden od podpornikov akcije ozaveščanja
Andrej Šifrer, eden od podpornikov akcije ozaveščanjaFOTO: Aljoša Kravanja

Kantavtor, ki ravno obeležuje 40 let nastopanja, je še dodal, da mu to vsekakor ne zvišuje krvnega tlaka, saj ga – nasprotno – sprošča in veseli. Ni pa razkril, kakšna je bila točno osebna izkušnja, ki ga je zdramila. Le, da se je iznenada začel zavedati, da si je treba redno meriti krvni tlak. 

"Prav zato sem pristopil k tej akciji ozaveščanja. Da bi takšne, kot sem jaz, spodbudil, da kaj naredijo, še preden pride do kakšne težje stvari, ki se lahko konča tudi tragično. Na tenisu in teku ves čas srečujem ljudi, ki mislijo, da so povsem zdravi, dokler se kaj ne zgodi in vidijo, da ni čisto tako."

Povišan krvni tlak povečuje tveganje za srčni infarkt, možgansko kap, srčno popuščanje.
Povišan krvni tlak povečuje tveganje za srčni infarkt, možgansko kap, srčno popuščanje. FOTO: Dreamstime

Povišan krvni tlak ali hipertenzija je res dejavnik tveganja tudi za najhujše. "Veliko krat vidimo ljudi, ki pridejo z možgansko kapjo, srčnim infarktom, odpovedjo ledvic. Ampak pred tem si nikoli niso izmerili krvnega tlaku," pove doc. dr. Jana Brguljan Hitij, dr. med., predstojnica Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC Ljubljana. Povišan krvni tlak je dejavnik tveganja za vsa ta težka stanja. Mogoče pa ga je preprečiti in zelo uspešno zdraviti. Cilj akcije ozaveščanja je zato, da se tega zavedamo ter da redno preverjamo, kakšne so naše številke. Še posebej je to pomembno, če imamo povišan krvni tlak v družini ali če imamo nezdrave navade. 

Bolezen, ki jo ima vsak deseti, a tega pogosto ne ve
Preberi še
Bolezen, ki jo ima vsak deseti, a tega pogosto ne ve

Zdravnica polaga na srce, da se udeležujemo preventivnih programov. "Po eni strani ljudje jamrajo, kakšne so čakalne vrste pri specialistih. Ko brezplačno ponujamo odlične preventivne programe, pa imamo še vedno nizko udeležbo." Najboljša je preventiva, saj je potem možnost, da bomo v prihodnosti potrebovali specialista, veliko manjša. Ali pa ga bomo vsaj potrebovali mnogo kasneje v življenju.

Hipertenzijo po novih smernicah iz lanskega leta začnejo zdraviti pri 140/90 mm HG. "Ko začnemo zdraviti, pa želimo doseči vrednost 130/80 mm Hg, ker tu opažamo najmanjšo obolevnost in umrljivost ljudi." Ciljni krvni tlak si vedno želijo doseči čim prej.

"Le s pravočasno odkritim zvišanim krvnim tlakom in dobro zdravljeno hipertenzijo bomo preprečili hude posledice na ledvicah, ožilju, možganih in srcu in tako zmanjšali možnost srčnega infarkta, ledvične odpovedi in možganske kapi," še doda.

Doc. dr. Jana Brguljan Hitij, dr. med., predstojnica Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC Ljubljana
Doc. dr. Jana Brguljan Hitij, dr. med., predstojnica Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC LjubljanaFOTO: Aljoša Kravanja

Težava je, da se veliko ljudi ne zaveda, da imajo povišan krvni tlak, pa poudari mag. Primož Dolenc, dr. med., s Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC Ljubljana. Na svetu naj bi s hipertenzijo živel vsak četrti odrasel človek, skoraj polovica naj se tega ne bi zavedala. To pa pomeni, da nič ne storijo, da bi preprečili najhujše. "Zvišan krvni tlak od dva do trikrat poveča tveganje za srčno-žilni dogodek (srčni infarkt, možgansko kap) in je vzrok za tretjino vseh aterosklerotičnih srčno-žilnih dogodkov, zaradi hipertrofije srčne mišice in poznejše dilatacije srca je vzrok polovice vseh oblik srčnega popuščanja." 

Zelo huda bolezen, ki jo dobi kar vsak tretji
Preberi še
Zelo huda bolezen, ki jo dobi kar vsak tretji
V mesecu maju si lahko v različnih zdravstvenih ustanovah in lekarnah brezplačno izmerite krvni tlak.
V mesecu maju si lahko v različnih zdravstvenih ustanovah in lekarnah brezplačno izmerite krvni tlak. FOTO: Shutterstock

Da bi izvedeli, ali imamo povišan krvni tlak, bi bilo dobro, da si ga vsaj enkrat letno izmerimo. "Merjenje krvnega tlaka je enostaven postopek, treba ga je le izvajati po nekih pravilih, da je merilo natančno in nam nekaj pove." Pred merjenjem se je treba umiriti, vsaj nekaj minut je treba počivati, pol ure prej ni dobro jesti, kaditi ali piti alkohola. Hrbet si je dobro podpreti, noge naj bodo na tleh, a ne prekrižane. Bodite sproščeni in med meritvijo ne govorite. Dobro je, da jo ponovite dvakrat. Vmes počakajte nekaj minut.

"Če že imate diagnozo in jemljete zdravila ter imate urejen krvni tlak, pa je dovolj, da si tlak izmerite enkrat tedensko ali mesečno, da ste lahko prepričani, da se ne spreminja."

17. maj je svetovni dan hipertenzije in zaradi tega v mesecu maju na pobudo Svetovne lige za hipertenzijo poteka globalna akcija merjenja krvnega tlaka. Pri nas poteka pod imenom Mesec meritev maj. V različnih zdravstvenih ustanovah in lekarnah si bo mogoče krvni tlak izmeriti brezplačno. To je edini način, da izvemo, ali je povišan, saj je hipertenzija tako imenovana tiha ubijalka. Simptomov ni, dokler niso zapleti že precej hudi. Z bolj zdravim življenjskim slogom je hipertenzijo sicer mogoče preprečiti. Če jo dovolj hitro diagnoziramo, pa je mogoče krvni tlak uravnati s spremembo življenjskega sloga in zdravljenjem. 

To pomeni tri do petkrat večje tveganje za infarkt 
Preberi še
To pomeni tri do petkrat večje tveganje za infarkt 
Mag. Primož Dolenc, dr. med., s Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC Ljubljana
Mag. Primož Dolenc, dr. med., s Kliničnega oddelka za hipertenzijo v UKC LjubljanaFOTO: Aljoša Kravanja
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650