Vizita.si
Spomladansko sončenje

Zdravje

Hitite na sonce? Je spomladansko sončenje sploh zdravo?

N.R.A.
27. 03. 2025 03.31
0

Skoraj vsi se razveselimo prvih pomladnih sončnih žarkov. Pa ste se vprašali, je spomladansko sončenje zdravo?

Spomladansko sonce je lahko zelo nevarno, saj kožo pozimi izpostavljamo škodljivemu sevanju UVA in UVB, pogosto brez previdnosti, saj nas še vedno prijetne temperature ne opozorijo na morebitno nevarnost, piše net.hr.

Ali krema za sončenje res pomaga pri zmanjševanju gub na obrazu?
Preberi še
Ali krema za sončenje res pomaga pri zmanjševanju gub na obrazu?

Je sončenje spomladi varno?

Sonce je prisotno skozi vse leto, še posebej močno in močno pa je spomladi. Razlog za to je, da imajo sončni žarki manjši vpadni kot na Zemljo. To pomeni, da gredo žarki krajšo pot skozi ozračje, preden dosežejo našo kožo. Ker atmosfera filtrira nekatere škodljive žarke, ki prihajajo od sonca, krajša pot pomeni, da lahko več teh žarkov doseže površino kože.

Spomladansko sonce pogosto podcenjujemo, kar lahko povzroči resne posledice na koži. Po dolgih zimskih mesecih, preživetih večinoma v zaprtih prostorih, koža izgubi svojo naravno prilagoditev na UV sevanje. Zaradi zmanjšane aklimatizacije je koža občutno bolj občutljiva na škodljive vplive sončnih žarkov, zlasti na opekline.

Spomladansko sončenje
Spomladansko sončenjeFOTO: AdobeStock

Obstaja več razlogov, zakaj je naša koža spomladi bolj občutljiva

Zmanjšana naravna zaščita kože

V zimskih mesecih preživimo manj časa na prostem, zaradi česar se zmanjša proizvodnja melanina, pigmenta, ki ščiti kožo pred UV žarki. Zato je spomladi naša koža bolj občutljiva in dovzetna za poškodbe.

Močnejša UV intenzivnost

Čeprav se morda ne zdi tako, se spomladi intenzivnost sončnih žarkov začne povečevati. Sončni žarki padajo pod manjšim kotom, kar pomeni, da imajo krajšo pot skozi ozračje, ki sicer prefiltrira del škodljivega UV-sevanja.

10 dejstev o kožnem raku in soncu
Preberi še
10 dejstev o kožnem raku in soncu

Varljivo vreme

Spomladansko vreme je lahko spremenljivo, s hladnejšimi in vetrovnimi dnevi. Pogosto podcenjujemo moč sonca v takih razmerah, kar vodi v nezadostno zaščito. Pomembno si je zapomniti, da UV žarki prodrejo tudi skozi oblake – kar 80 %.

Nasveti za varno sončenje

Če upoštevate naslednje nasvete, lahko uživate v spomladanskem soncu z minimalnim tveganjem.

Spomladansko sončenje
Spomladansko sončenjeFOTO: AdobeStock

Uporabite zaščito pred soncem

Dermatologi priporočajo uporabo kreme za sončenje širokega spektra z zaščitnim faktorjem (SPF) vsaj 30. Kremo nanesite 15-30 minut preden greste na sonce in jo nanesite vsaki dve uri ali takoj po plavanju ali potenju.

Nosite zaščitno obleko

Dodatno zaščito pred soncem zagotavljajo oblačila iz tesno tkanega materiala, dolgi rokavi, hlače in klobuk s širokimi krajci. Nosite tudi sončna očala z UV zaščito.

7 dejstev, ki jih morate vedeti o kremi za sončenje
Preberi še
7 dejstev, ki jih morate vedeti o kremi za sončenje

Izogibajte se najmočnejšemu soncu

Poskusite se izogibati neposrednemu izpostavljanju soncu med 10. in 16. uro, ko so UV žarki najmočnejši. Iščite senco.

Spremljajte UV indeks

UV indeks je merilo jakosti UV sevanja. Najdete ga v vremenskih napovedih. Ko je UV-indeks visok (7-9) ali zelo visok (10+), bodite še posebej previdni.

Krema za sončenje
Krema za sončenjeFOTO: AdobeStock

Hidrirajte se

Pijte dovolj vode, da preprečite dehidracijo, še posebej, če ste aktivni na prostem.

Bodite pozorni na zdravila

Nekatera zdravila, kot so nekateri antibiotiki in antidepresivi, lahko povečajo občutljivost kože na sonce. Preverite pri zdravniku ali farmacevtu.

Redno pregledujte kožo

Redno pregledujte kožo in znamenja. Če opazite kakršne koli spremembe, se obrnite na dermatologa.

Zakaj je krema za sončenje nujna za zdravo poletje?
Preberi še
Zakaj je krema za sončenje nujna za zdravo poletje?

Tveganja prekomerne izpostavljenosti soncu

Pretirano izpostavljanje soncu, še posebej brez ustrezne zaščite, prinaša resna tveganja za zdravje. Ta tveganja niso omejena na kratkotrajno nelagodje, ampak imajo lahko dolgoročne učinke na kožo, oči in splošno zdravje.

Poškodbe kože

Koža je prvi obrambni mehanizem pred sončnim sevanjem, vendar ima tudi ta svoje meje. Prekomerna izpostavljenost UV žarkom lahko povzroči številne težave - sončne opekline, prezgodnje staranje kože in povečano tveganje za kožnega raka. 

Sončenje
SončenjeFOTO: Dreamstime

Poškodbe oči

Oči so občutljive tudi na škodljive učinke UV sevanja. Dolgotrajna izpostavljenost UV-žarkom lahko pospeši razvoj sive mrene, zamegljenosti očesne leče, ki lahko povzroči poslabšanje vida ali celo slepoto, če je ne zdravimo. UV-sevanje lahko poškoduje mrežnico očesa, kar lahko povzroči težave z vidom, vključno s starostno degeneracijo makule.

9 dejstev o zaščiti pred soncem
Preberi še
9 dejstev o zaščiti pred soncem

Oslabljen imunski sistem

Prekomerna izpostavljenost UV sevanju lahko začasno oslabi imunski sistem, zaradi česar smo bolj dovzetni za okužbe in druge zdravstvene težave.

Toplotni udar in dehidracija

Dolgotrajno bivanje na soncu, zlasti v vročih dneh, poveča tveganje za vročinski udar in dehidracijo.

Vir: net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 829