Vizita.si
imunski sitem

Prehrana

Ta živila pomagajo, da lažje zaspimo in bolje spimo

L. E.
05. 06. 2020 07.58
0

Kaj v našem telesu povzroči, da postanemo zaspani in nato zaspimo? Hormon melatonin. Proti uri, ko gremo po navadi spat, se začne proizvajati in ga je v telesu čedalje več. Ko se po navadi zbudimo, pa ga je v telesu vse manj. Pa ste vedeli, da proizvodnjo melatonina lahko spodbudimo tudi z določeno hrano?

Vse več ljudi ima težave s spanjem. Ali težko zaspijo ali pa se med spanjem prebujajo in ne morejo zaspati nazaj. Pomagajo lahko sprostitvene tehnike, meditacije, zelišča, ki pomirjajo, kot je denimo kamilica.

Tukaj si lahko preberete več o eteričnih oljih, ki pomirjajo in sproščajo.

Lahko pa pomaga tudi uživanje hrane, ki vsebuje melatonin. To so orehi, arašidi, ingver, riž, koruza, ječmen, oves, paradižnik, banana, brokoli, pomaranče, ananas.

Na splošno bi lahko rekli, da z uravnoteženo zdravo hrano poskrbimo tudi za pravilno delovanje melatonina v našem telesu.

Po drugi strani kofein deluje tako, da proizvodnjo melatonina zavre. Ravno tako deluje tudi kajenje.

Študije so pokazale, da imajo lahko težave s proizvodnjo melatonina bolniki z depresijo in paničnimi motnjami. Pogosto pa so lahko ravni melatonina motene tudi pri ljudeh, ki delajo nočne izmene. To namreč kot potovanje z letalom čez več časovnih pasov podre našo notranjo uro.

Marsikdo misli, da melatonin le povzroči, da lažje zaspimo. A v resnici vpliva tudi na to, da spimo dovolj dolgo, ne da bi se prebujali in ne bi mogli zaspati nazaj. Dobro delovanje melatonina pomeni tudi kakovostnejši spanec, ki nas bolj odpočije.

Če vas muči nespečnost, ne zamudite intervjuja z dr. Vito Štukovnik, ki je klinična psihologinja, ki se ukvarja z motnjami spanja v UKC Ljubljana.

Še trik, če ste zjutraj zaspani

Vam zjutraj zvoni budilka, vi pa se zbudite še vedno zaspani in nenaspani? To pomeni, da so vaše ravni melatonina še vedno visoke. Da bi se počutili bolje, se izpostavite naravni svetlobi. Pojdite na balkon ali odstrite zavese in odprite okno. Bodite na svetlobi 15 minut.

Svetloba ravno tako vpliva na melatonin, in sicer zavira njegovo proizvodnjo oziroma spušča njegovo raven v telesu. Zato bolje spimo, ko je temno oziroma v zatemnjenem prostoru. Enako na melatonin vplivajo tudi ekrani z modro svetlobo.

Melatonin je pomemben tudi za imunski sistem

Ni pa melatonin pomemben le za dobro spanje. Kot vsak hormon ima več področij delovanja. Eno od njih je tudi imunski sistem. Študije so pokazale, da imajo ljudje, ki imajo težave z melatoninom, dejansko povečano tveganje za bolezni, tudi za take, kot so bolezni srca in celo rak.

Poleg tega melatonin vpliva tudi na druge hormone ( v telesu je marsikaj povezano) in na ta način med drugim vpliva še na menstruacijo in menopavzo.

Naravno imajo sicer mladi več melatonina, starejši manj. Zato so pri starejših pogostejše težave s spanjem, ki niso denimo posledica stresa, temveč res težav z melatoninom. Melatonina imamo tudi več pozimi in jeseni ter manj poleti in spomladi. Zato je naravno, da želimo v tem času spati več – poleti pa nimamo toliko potreb po spanju.

Preberite si še, kaj vse se dogaja v vašem telesu, če ne spite. Morda boste presenečeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650