Velikokrat podcenjujemo, kako pomembno je spanje in da celostno vpliva na naše telo kot tudi na naše zdravje in vsesplošno počutje. Še več, njegova vloga ni zanemarljiva niti pri uspešnem hujšanju. Več o tem, zakaj ni dobro, da spimo premalo, še posebej, če želimo shujšati, pa si lahko preberete v nadaljevanju.
Vizita e-novice
Povišan apetit
Če ne spimo dovolj, lahko porušimo ravnovesje hormonov v svojem telesu, kar lahko spodbudi občutek lakote. Tako lahko čutimo močnejšo željo po hrani in smo bolj nagnjeni k prenajedanju. Hormon leptin, ki je zadolžen za občutek sitosti se namreč v tem primeru običajno zmanjša, zaradi česar pojemo več, kot potrebujemo oziroma bi si želeli.
Upočasnjeno delovanje metabolizma in nizka raven energije
Pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva tudi na našo presnovo, zaradi česar slabše porabljamo kalorije. Zaradi utrujenosti pa pogosto nimamo prave motivacije za kakršno koli telesno dejavnost, kar je le še en dodatni razlog več, da se nam nabirajo odvečni kilogrami.
Slabše izbire
Če smo izčrpani, je tudi več možnosti, da bomo posegli po visokokalorični hrani, nezdravih prigrizkih, sladkih pregrehah in drugih energijskih nadomestkih. Na kratek rok si z njimi lahko pomagamo, a pravega spanja z njimi ne moremo kompenzirati, kot se tudi ne moremo izogniti škodi, ki si jo tako naredimo.
Neučinkovito obvladovanje stresa
Neprespane noči niso stresne samo za nas, ampak tudi za naše telo, zaradi česar naša tehtnica noče kazati prav. Povišane ravni stresnega hormona kortizola v našem telesu namreč lahko spodbujajo nabiranje maščobe, zlasti v predelu trebuha in povečujejo tudi tveganje za raznorazne bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV