Vizita.si
Zobni implantati

Zdravi zobje

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?

dr. Tea Malnar Turnšek
15. 09. 2023 05.00
0

Med najpogostejše vzroke za izgubo zob štejemo zobni karies, parodontalno bolezen, med relativno pogoste pa sodijo tudi poškodbe v športu ali prometu. Ne glede na razlog pa je potrebno zob nadomestiti, saj na tak način preprečimo nagib sosednjih in nasprotnih zob v vrzel ter izboljšamo estetiko nasmeha in žvečno funkcijo. Ena od možnosti je vstavitev enega ali več implantatov ter izdelava ustreznega protetičnega nadomestka – prevleke, mostička ali proteze.

Kaj je zobni vsadek oziroma implantat?

Zobni vsadek je nadomestek iz titana ali keramike, ki se uporablja kot nadomestek korenini zoba in pomeni sidrišče za protetične nadomestke. Podobno kot korenina zoba prenaša na kost silo žvečenja in s tem ohranja višino kostnine oziroma prepreči njeno raztapljanje (strokovno resorpcijo).

Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?
Preberi še
Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?

Ta se namreč začne takoj po izgubi zoba in je v prvem letu najbolj izrazita. Poleg tega je občutek žvečenja v primeru oskrbe z implantati najbolj primerljiva z občutkom, ki ga imamo ob žvečenju z lastnimi zobmi. 

Zobni implantati
Zobni implantatiFOTO: AdobeStock

Kakšne so prednosti implantatov?

Zobni vsadek, to je kostni del, ki nadomešča korenino zoba, je trajen, v kolikor je higiena pacienta optimalna in vključuje tudi redne kontrole pri zobozdravniku. Daje nam naraven videz in občutek in izboljša funkcionalnost

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Preberi še
Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Predvsem je velik plus to, da so protetični izdelki, ki imajo sidrišče na implantatu, fiksni oziroma niso mobilni po ustih, kot je to v primeru predvsem spodnje totalne proteze. So super z vidika ohranjanja nivoja kostnine in imajo visoko stopnjo uspešnosti, v kolikor je implantacija izvedena strokovno in pacient sledi navodilom za skrb.

Zobni implantati
Zobni implantatiFOTO: AdobeStock

Kakšne so možnosti oskrbe z implantati?

Z implantatom lahko nadomeščamo enega, več ali vse manjkajoče zobe v posamezni čeljusti. V primeru izgube enega zoba se namesti en implantat, na katerega je nato vijačena zobna krona. Klasična alternativa taki klinični situaciji bi bil mostiček, ki zahteva brušenje obeh sosednjih zob, ki mejita na vrzel. V primeru izgube enega od zob nosilcev tako navadno propade celoten mostiček, kar ne velja za implantat, ki je zaključena enota.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Preberi še
Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Kadar smo izgubili več sosednjih zob, lahko take zobe nadomestimo z mostičkom na implantatih, kjer namestimo najmanj dva implantata, na katera je sidran mostiček, ali pa za vsak izgubljeni zob namestimo svoj implantat in se tako najbolj približamo naravnemu stanju.

Ste že slišali za apikotomijo?
Preberi še
Ste že slišali za apikotomijo?

V primeru izgube vseh zob v čeljusti pa imamo na voljo več rešitev. Ena možnost je vstavitev več implantatov na strateških mestih, na katere sidramo mostiček, ki nadomešča vse izgubljene zobe. 

Zobni implantati
Zobni implantatiFOTO: AdobeStock

To je fiksna oziroma ne-snemljiva rešitev. Možna je tudi snemljiva rešitev, kjer na nameščene implantate namestimo protezo, torej snemljivo rešitev, ki pa je na implantate sidrana s posebnimi ležaji in tako ne pleše po ustih, kot je to v primeru klasične alternative totalne proteze. Snamemo jo za lažjo ustno higieno, drugače pa je pritrjena na implantate. 

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Preberi še
Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?

Iz katerih delov je sestavljen implantat?

Implantat je sestavljen iz vijaka, ki je vijačen v kost, ter protetičnega nadomestka ter povezave med njima. Najpogosteje uporabljen material za del implantata, ki je v kosti, je titan, ki je izredno trpežen, biokompatibilen in se dobro združuje s čeljustno kostjo. Možna je tudi uporaba titanove zlitine, ki izboljšajo trdnost in odpornost proti koroziji. 

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?
Preberi še
Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?

Bolj estetski so keramični ali novejši cirkon implantati, ki pa niso primerni za vse indikacije. Za krone, ki so vijačene na kostni vijak, pa se uporabljajo keramični materiali ali cirkon, saj najbolje oponašajo naravni videz zoba. 

Izbira materiala zobnega implantata je odvisna od številnih dejavnikov, kot so lokacija v ustih, potrebe in želje pacienta ter navsezadnje tudi stroški, ki so povezani s tem.

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?
Preberi še
Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?

Kako do oskrbe z implantatom?

Po izgubi zoba je potrebna najprej natančna diagnostika mesta, kamor bomo namestili implantat. Za to potrebujemo klasični RTG posnetek ter CBCT posnetek. To je 3D posnetek mesta, ki nam natančno prikaže količino kosti v višino in širino, kar nam diktira, kakšne velikosti implantat lahko vstavimo. Ob prvem pregledu ocenimo tudi stanje preostalih zob ter obzobnih tkiv, saj moramo kakršna koli vnetja pred vstavitvijo implantata pozdraviti. 

Zobni implantati
Zobni implantatiFOTO: AdobeStock

Nato sledi poseg – vstavitev implantata, ki se opravi v lokalni anesteziji. Postopek je neboleč, po posegu pa se priporoča uporaba analgetikov, hlajenje predela posega ter natančna higiena. Vsadek se pusti nekaj mesecev, da se lepo spoji s kostjo (strokovno osteointegrira), nakar se ga po končanem celjenju lahko protetično nadgradi.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Preberi še
Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?

Nujno je, da se pacient drži navodil o oskrbi implantata in njegove nadgradnje in obiskuje redne kontrole pri zobozdravniku. Implantat je namreč bolj dovzeten za razvoj parodontalne bolezni, ki jo v tem primeru imenujemo periimplantitis, ki tudi hitreje napreduje in lahko, isto kot pri zobu, nezdravljen vodi v izgubo implantata, ki pa pomeni veliko izgubo kostnine. Nadomeščanje te propadle kostnine pa je dostikrat povezano z večjimi, bolj obsežnimi postopki in tudi stroški.

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Preberi še
Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola

Kdaj pa implantati niso primerna rešitev?

Niso vsi ljudje primerni kandidati za zobne implantate. Glavni dejavniki so: 

- pomanjkanje kosti: za uspešno vstavitev implantata je potrebna primerna gostota in količina kosti v čeljusti. 

Zobni implantat
Zobni implantatFOTO: Thinkstock

V primeru, da je le te premalo, so morda potrebni dodatni postopki dograditve kostnine, v kolikor pa je spremenjena njena kvaliteta, kot je na primer to v primeru hude osteoporoze ali po obsevanju čeljustne kosti zaradi raka, pa je lahko oskrba z implantati celo kontraindicirana oziroma odsvetovana. 

Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?
Preberi še
Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?

- Slabo splošno zdravje: posamezniki s hudimi zdravstvenimi težavami, kot so nekontrolirana sladkorna bolezen, bolezni srca, okužbe, niso najboljši kandidati za posege; 

- kadilci: kajenje upočasni proces celjenja in poveča tveganje za okužbe, kar lahko zmanjša uspešnost osteointegracije implantata; 

Kako sta povezana glavobol in zobobol?
Preberi še
Kako sta povezana glavobol in zobobol?

- slaba ustna higiena: zdrava tkiva v ustni votlini so prvi pogoj za vstavitev implantata, saj je implantat bolj podvržen izgubi zaradi vnetja; 

- starost: ni stroge omejitve navzgor glede starosti pacienta, tu se odločamo glede na potrebe pacienta in njegovo splošno stanje. Navadno pa implantatov ne vstavljamo mladoletnim osebam, oziroma osebam, kjer je kostno tkivo še v razvoju;

zobni vsadki
zobni vsadkiFOTO: Profimedia

-alergije: v kolikor je prisotna alergija na določen material, je ta seveda odsvetovan in se uporablja alternativnega, v kolikor je ta na voljo; 

-psihološki dejavniki: za osebe, katerim je težje prenašati daljše posege ali imajo fobijo pred zobozdravnikom, implantati morda niso najboljša izbira.

Vsak primer je edinstven in odločitev o primernosti, materialu in obsegu končne oskrbe bo odvisna od individualnih okoliščin ter ocene zobozdravnika ali kirurga. Zato je zelo pomembno, da se pred vstavitvijo implantata posvetujete s strokovnjakom za ustno zdravje, ki bo ocenil vaše specifično stanje in vas in vaša tkiva na poseg skrbno pripravil. Po posegu pa ne pozabite na striktno upoštevanje navodil ter redne kontrole, saj le tako lahko zagotovite, da vam bodo vstavljeni implantati še dolgo in dobro služili. 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587