Vizita.si
imunski sistem

Imunski sistem

4 zanimiva dejstva o imunskem sistemu, ki jih morda še ne poznate

N.R.A.
12. 12. 2023 05.00
0

Ste vedeli, da nekateri ljudje tako rekoč skoraj nimajo imunosti? Spodaj vam ponujamo nekaj zanimivih dejstev, ki bi vas lahko presenetila.

Nekateri ljudje naj ne bi imeli imunosti.
Nekateri ljudje naj ne bi imeli imunosti. FOTO: Dreamstime

Naš imunski sistem nas ščiti pred različnimi virusi, bakterijami in zajedavci, pa tudi celicami, ki so v telesu mutirale zaradi nekaterih bolezni, na primer zaradi raka. Brez imunosti ne bi živeli dolgo in poleg tega, da nas varuje pred boleznimi, je res fascinantna stvar. Tu je nekaj nenavadnih dejstev:

1. Nekateri ljudje naj ne bi imeli imunosti 

Takšni primeri naj bi bili redki, vendar resnični. Pojavijo se menda enkrat na 100.000 rojstev. Takšni ljudje morajo biti posebej previdni, saj se njihovo telo ne more in se ni zmožno boriti proti virusom in okužbam. 

4 stvari, ki veljajo za eliksir zdravja
Preberi še
4 stvari, ki veljajo za eliksir zdravja

2. Bakterije v črevesju so ključ do zdravega imunskega sistema

Ne pravijo brez razloga, da se zdravje začne v črevesju. Črevesna flora ima namreč največjo vlogo pri našem zdravju in boleznih, ker milijone bakterij, ki so v njej, podpirajo imunski sistem in nas na različne načine ohranjajo zdrave. Dobre bakterije preprečujejo, da bi se patogene bakterije (ki povzročajo bolezni) ukoreninile v našem tkivu.

Poleg tega lahko dobre bakterije vplivajo na občutljivost imunskega sistema, saj vplivajo na antigene, kar lahko pomaga pri preprečevanju avtoimunskih bolezni (stanj, ko imunski sistem napada lastna tkiva). Bakterije tvorijo koristna protitelesa in spodbujajo izražanja črevesnih beljakovin, s katerimi imunski sistem odpravlja notranje poškodbe.

Obrambni sistem
Obrambni sistemFOTO: Profimedia

3. Sončna svetloba vpliva na naš imunski sistem

Izpostavljenost soncu je pravzaprav dvorezen meč – po eni strani lahko izpostavljenost ultravijoličnim žarkom zatre odziv imunskega sistema na bakterijske, virusne in glivične okužbe. Poleg tega lahko ne samo zavira imunski odziv na nove viruse in povzročitelje, temveč lahko to stori tudi s tistimi imunskimi odzivi, ki so že vzpostavljeni v našem telesu, npr. reakcije, ki nas ščitijo pred mikrobiološkimi okužbami. Po drugi strani pa izpostavljenost soncu spodbuja proizvodnjo vitamina D v telesu, ki skupaj z drugimi dejavniki pomaga krepiti imunski sistem.

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?
Preberi še
Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

4. Avtoimunske bolezni najbolj prizadenejo ženske

Avtoimunska bolezen je motnja, pri kateri naravna obramba telesa postane hiperaktivna in napade normalne, zdrave celice, kot da bi bili tujki. Telo začne proizvajati protitelesa, ki delujejo proti lastnemu tkivu, ker je v imunskem sistemu 'napaka'. Nekatere avtoimunske bolezni so denimo multipla skleroza, luskavica, revmatoidni artritis in celiakija. Vendar te bolezni prizadenejo v povprečju več žensk kot moških.  

Povzeto po miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650