Živimo v času visoke pričakovane življenjske dobe. Vendar pa nas je naša dolga evolucijska zgodovina prilagodila različnim življenjskim slogom (in celo življenjski dobi) in ti so se drastično spreminjali. Posledično naša imunost s starostjo začne ne le slabeti, temveč postane imunski sistem tudi tako rekoč neuravnotežen. Tukaj lahko govorimo o 'prirojeni' imunosti in 'prilagodljivi' imunosti.
Dobra novica je, da lahko že z vadbo in ustrezno prehrano ljudje uravnavamo in vzdržujemo zdravo imunost tudi v starosti. Prirojena imunost je naša prva obramba pred okužbami iz okolja, prilagodljiva imunost pa je odgovorna za spominjanje in napadanje določenih patogenov. Ta sčasoma izgublja sposobnost obrambe pred virusi, bakterijami in navsezadnje pred glivami.
Kronično, nizkocestno vnetje je povezano s skoraj vsemi stanji, ki jih povezujemo s starostjo, dodatno in vključno pa tudi s sladkorno boleznijo tipa 2, srčno-žilnimi boleznimi, rakom in demenco. Prav tako ima imunski sistem vodilno vlogo pri določenih avtoimunskih boleznih, denimo pri revmatoidnem artritisu. Izguba prilagodljive imunosti, ki pride s starostjo, ljudi naredi ne zgolj bolj dovzetne za okužbe, temveč lahko tudi ponovno aktivira mirujoče patogene, ki so bili prej zatrti.
Staranje in prirojena imunost
"Čeprav je vnetje del običajnega popravljalnega odziva za zdravljenje in je ključnega pomena za varovanje pred bakterijskimi in virusnimi okužbami in škodljivimi povzročitelji okolja, niso vsa vnetja dobra. Ko se vnetje podaljša in vztraja, lahko postane škodljivo," trdijo avtorji študije v reviji Frontiers in Immunology. Po začetni okužbi ali poškodbi imunski sistem mlajših preide na protivnetni odziv. Zdi se, da se to pri starejših ne dogaja na enak način, niti ne tako učinkovito. To je posledica kopičenja 'starih' imunskih celic.
Senescentne celice, celice, ki se s starostjo nehajo deliti, imajo krajše telomere, ki so zaščitne kapice na konicah naših kromosomov. Telomeri preprečujejo, da bi se vitalni genetski material izgubil, ko se kromosom kopira med celico razmnoževanja. Telomeri postanejo nekoliko krajši vsakič, ko se celica deli, dokler se sčasoma delitev ne more popolnoma ustaviti. Če celica preživi, postane vedno bolj nefunkcionalna.
Staranje in prilagodljiva imunost
Preko adaptivne imunosti se imunski sistem nauči prepoznati in nevtralizirati določene patogene. Vrsta imunske celice, imenovana T-celica, ima ključno vlogo pri prilagodljivi imunosti. Med okužbo se "naivne" T-celice naučijo prepoznati vpleten patogen. Nato se diferencirajo v celice, ki so specializirane za pripravo prihodnjih imunskih odzivov na isti patogen.
Skupno število T-celic ostaja konstantno vso življenjsko dobo, toda bazen naivnih, nediferenciranih celic se z leti nenehno krči, saj se vse več celic zavezuje, da se spopadajo s specifičnimi okužbami. Kot rezultat tega telesa starejših odraslih postanejo manj sposobna vzpostaviti učinkovite imunske odzive na nove okužbe. Iz istega razloga cepljenja izzovejo šibkejše odzive starajočega se imunskega sistema in zato zagotavljajo manj zaščite.
Kako 'preprečimo' staranje celic?
Prav nič ne more v celoti ustaviti staranja in denimo povzročiti, da bi bili večno lepi, mladi, vitalni in tako rekoč fit. Obstaja pa določen življenjski slog, ki nam pomaga, da ohranjamo zdravo telo, vzdržljiv imunski sistem in da se uspešno borimo proti 'dražljajem' okolja, ki niso vedno pozitivni. Se sprašujete, kako?
Predvsem je pomembna redna telesna aktivnost. Nedavni pregled raziskav v reviji Nature Reviews Immunology kaže, da vadba močno vpliva na imunski sistem. Ljudje s starostjo postajamo manj telesno aktivni, a prav vadba lahko upočasni staranje celic. Skeletne mišice proizvajajo vrsto beljakovin, imenovanih miokini, ki zmanjšujejo vnetja in ohranjajo imunsko funkcijo. Zato je smiselno, da nas ohranjanje mišične mase ščiti pred okužbo in različnimi bolezenskimi stanji, ki so tesno povezana s kroničnim vnetjem.
Nadalje je pomembna zdrava, uravnotežena prehrana, ki obsega velike količine sadja, zelenjave, zmerne količine rib in belega mesa, nizke količine rdečega mesa in izogibanje škodljivim sladkorjem. Z zdravo prehrano pa seveda z roko v roki hodi vzdrževanje zdrave telesne teže. Poskrbimo, da dobimo dovolj spanca in poskrbimo za svoje telo kot za tempelj, ki nam je dan v tem življenju.
Vizita e-novice
Povzeto po medicalnewstoday.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV