S padanjem temperatur, spremembo ozračja, zadnje čase pa seveda tudi predvsem z nihanjem temperatur – od zelo vročih do zelo nizkih – se zdi, da so sezonska obolenja, prehladi, napadi kašlja, boleče grlo, smrkanje in kihanje neizogibni. Kaj je torej res? Ali nas izpostavljenost vsakodnevnim okužbam v javnem življenju, v javnem prometu, v službi, šoli in drugod izčrpava ali krepi?
Česa se moramo zavedati pri imunskem sistemu?
Za naše imunske sisteme pogosto pravijo, da imajo spomin, kar pomeni, da če je bil posameznik že prej izpostavljen povzročitelju nalezljive bolezni, kot je virus, bodo specializirane imunske celice, ki si zapomnijo, kako je ta videti, še naprej krožile v krvi in telesnih tekočinah, pripravljene za sprožitev hitrega imunskega odziva, če se znova srečajo z njim.
Enako načelo je osnova cepljenja – le da v tem primeru ni treba tvegati resne okužbe z virusom ali bakterijo, da bi se nanjo razvil spomin. Bistveno je, da je ta 'napadalna roka' našega imunskega sistema specifična za patogen, s katerim smo se prej srečali. Poskusi, da bi zgradili imuniteto proti številnim okužbam, so pogubni – zgolj dobimo neprijetno okužbo, vendar nas to ne zaščiti pred drugimi. Tudi prehlad vas morda ne bo zaščitil pred novim prehladom nekaj tednov kasneje.
Po drugi strani pa nična izpostavljenost patogenom, ki povzročajo bolezni, tudi ni nujno dobra za nas. Po odpravi omejitev zaradi covida-19 je prišlo do porasta primerov respiratornega sincicijskega virusa – pogostega vzroka akutnih okužb spodnjih dihal pri majhnih otrocih. "Običajno je to zimski virus, a ko so se ljudje spet začeli bolj družiti, smo videli veliko otrok z virusom v vseh letnih časih," je za The Guardian povedal profesor Pablo Murcia, virolog z Univerze v Glasgowu.
Ali izpostavljenost virusom prinaša koristi?
Izpostavljenost, majhna in pogosta, lahko pomaga osvežiti spomine imunskega sistema na pogosto krožeče viruse in jih posodobiti z informacijami o novih različicah. Ni pa nujno, da jih vdihnete ali zaužijete v velikih odmerkih, da bi sprožili želeni učinek.
"Izpostavljenost in bolezen sta dve različni stvari," je pojasnil Murcia. "Ves čas smo izpostavljeni virusom in drugim patogenom in pogosto se odzovemo, ne da bi se sploh zavedali, da je tam. Ne bi svetoval namernega poskusa okužbe, saj ima vsaka okužba tveganje."
Starejši ljudje bi morali biti posebej pazljivi
Prehlad pri vseh ne bo blag. "Kako resno vas je prizadela okužba, je odvisno od tega, koliko ste stari in koliko patogenom ste bili izpostavljeni," je dejala Dunn-Waltersova, profesorica imunologije na Univerzi v Surreyju. "Vsakdo, ki je nad določeno starostjo in zboli za temi prehladi in podobnimi stvarmi, se zaveda, da to od telesa vzame veliko. Mlajši bi se temu morda lahko izognili, starejši pa bi se morali izogibati ponavljajočim se okužbam."
Nedavna raziskava Akiko Iwasaki z medicinske šole Yale v New Havenu v Connecticutu je odkrila spremenjeno ravnovesje krožečih imunskih celic pri ljudeh z dolgotrajnim covidom.
Dunn-Waltersova je dejala: "Kažejo veliko sprememb, ki niso tisto, kar bi jaz imenovala krepitev imunskega sistema. Namesto tega se zdi, da covid-19 izkrivlja imunski sistem na ne zelo dober način, kar pomeni, da se ljudje morda ne bodo mogli odzvati tudi na druge okužbe."
Članek v reviji Nature Communications je poročal o dokazih, da lahko izpostavljenost virusu Sars-CoV-2 zmanjša raznolikost bakterij v našem črevesju, kar lahko ustvari prostor za uspevanje mikrobov, odpornih na antibiotike. Rezultati poudarjajo, kako so črevesni mikrobiom in različni deli telesnega imunskega sistema tesno povezani. Okužba v enem lahko povzroči velike motnje v drugem, je povedal avtor študije dr. Jonas Schluter z NYU Langone Health v New Yorku.
Nič od tega ne pomeni, da se moramo vrniti k socialnemu distanciranju ali obveznemu nošenju mask. Če pa je človek bolan ali bi se temu želel izogniti, je izogibanje gneči v zaprtih prostorih in nošenje maske, ko namerava vanje vstopiti, še vedno dobra ideja. Enako velja za redno umivanje rok in kašljanje ali kihanje v komolec.
Poskrbite za zaščito sebe in predvsem ranljivih posameznikov.
Napitek, ki okrepi imunski sistem in lajša simptome prehlada
Iščete domača 'zdravila' za lajšanje simptomov prehlada. Tudi na ZADOVOLJNA.SI najdete izvrstne članke, kjer si lahko preberete, kako okrepiti svoj imunski sistem.
Vizita e-novice
Vir: theguardian
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV