Vizita.si
Gripa

Imunski sistem

Kako se obvarovati pred jesenskimi virozami?

N.R.A.
14. 09. 2024 04.24
0

Jesenske viroze niso nič neobičajnega, saj gremo iz toplega vremena v bolj hladne temperature, začenjamo pa se tudi bolj zadrževati v zaprtih prostorih. Vse to pripomore k hitrejšemu širjenju virusov, kateri so za nas 'bolj na udaru', pa je odvisno od posameznika do posameznika.

Branislava Čilić, dr.med., specialistka družinske medicine, je za net.hr razkrila, kateri virusi na nas prežijo jeseni, kateri so 'najnevarnejši' in kako se lahko zaščitimo.

Kako dolgo smo kužni pri prehladu?
Preberi še
Kako dolgo smo kužni pri prehladu?

Do prihoda covida je bila situacija z virusi jeseni enostavnejša. Več kot 85 odstotkov okužb dihal so povzročili virusi, kot so rinovirusi, parainfluenca, reovirusi, virusi, ki povzročajo respiratorni virusni febrilni katar in številni drugi manj virulentni virusi, ki povzročajo prehlade. Od pojava virusa SARS-CoV-2 pa se je delež virusnih obolenj povečal v skupnem številu vseh okužb dihal, je povedala omenjena zdravnica za net.hr.

Respiratorne bolezni
Respiratorne bolezni FOTO: AdobeStock

Od osebe do osebe je odvisno, kakšno imunsko stanje ima, ali denimo jemlje imunosupresivna zdravila zaradi imunološke bolezni in ali je oseba zaradi maligne bolezni na kemoterapiji, obsevanju in podobno.

Gre za prehlad ali alergijo?
Preberi še
Gre za prehlad ali alergijo?

Simptomi prehlada, ki je najpogostejša virusna okužba, so zamašen nos z bistrim vodenim izcedkom iz njega, ko je dihanje skozi nos oteženo, zato dihamo skozi usta, kar dodatno izsuši sluznico v ustih in poslabša simptome prehlada v obliki bolečega grla s kašljanjem in kihanjem ali brez, pojavi se tudi glavobol, temperatura pa je malo ali sploh ni povišana. Vse skupaj traja do sedem dni in ni potrebna dodatna terapija razen zdravljenja simptomov in mine samo od sebe.

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

Druga nekoliko resnejša virusna okužba je respiratorni virusni vročinski katar (RSV), katerega simptomi so povišana telesna temperatura, ki jo spremljajo drugi splošni simptomi: mrazenje, mrzlica, bolečine v mišicah, glavobol, splošna oslabelost in utrujenost s simptomi vnetja dihalnih poti.

RSV virus znova v porastu
Preberi še
RSV virus znova v porastu

Tretja virusna okužba, ki je nekoliko resnejša, je gripa (influenca), ki se pojavi nenadoma, bolnika položi v posteljo, temperatura telesa se zviša od 38 do 40 stopinj Celzija. Simptomi so: bolečina v celem telo, predvsem v nogah in rokah, križ, bolečina in pekoč občutek vzdolž celotne sluznice dihal, suh kašelj, a od tretjega dne naprej čist gost izpljunek.

Gripa
GripaFOTO: AdobeStock

Kdaj stopiti v stik z zdravnikom?

Pri prehladu vam praviloma ni treba k zdravniku, pomagate si lahko s pripravki, ki vam jih priporoča farmacevt.

Respiratorni virusni katar je bolezen, ki prav tako mine sama od sebe. Temperaturo znižujemo, ko preseže 38 stopinj Celzija, proti glavobolu in bolečinam v mišicah pa lahko vzamemo analgetike ter pijemo veliko tekočine.

Kako se 'takoj' znebiti prehlada?
Preberi še
Kako se 'takoj' znebiti prehlada?

Pri gripi je glede zdravljenja podobna situacija kot pri respiratornem virusnem katarju. Če se stanje poslabša, pričakujemo zaplete in to je razlog, da bolnik obišče zdravnika, sicer pa traja sedem dni in mine sama po sebi, zato bolnikom ni treba k družinskemu zdravniku.

Vašo diagnozo lahko postavi samo zdravnik.
Vašo diagnozo lahko postavi samo zdravnik.FOTO: AdobeStock

Seveda, če menite in meni tako vaš zdravnik, da potrebujete bolniški stalež, le to uredite, poudarja omenjena zdravnica. 

Kako se zaščititi pred jesenskimi virozami?

Kašljamo in kihamo v robčke, ki jih po uporabi zavržemo, ali v roko, ki si jo nato umijemo. Enako se morate obnašati tudi pri zdravih osebah, predvsem v prisotnosti okužene osebe, pa je zaželeno nošenje mask za enkratno uporabo.

Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite
Preberi še
Boljši imunski sistem v samo 15 sekundah? Poskusite

Zdravnica poudarja, da je za rizične skupine ljudi in posameznike, ki so najbolj na udaru, najbolj pomembna zaščita cepljenje za vse bolezni dihal, za katere obstaja cepivo. Zdravnica je še poudarila , da so najbolj ranljive skupine pred okužbo z jesenskimi virozami: dojenčki, nosečnice, starejši ljudje, ljudje s kroničnimi boleznimi, ljudje na imunosupresivni terapiji, kemoterapiji, biološki terapiji in ljudje s transplantacijami.

Vir: net.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587