Vizita.si
avtoimunske bolezni

Imunski sistem

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva

V.H.
29. 03. 2023 05.00
0

Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Imunski sistem je ključnega pomena, če se želimo dobro počutiti v svojem telesu, hkrati pa ima pomembno vlogo, da nas obrani pred najrazličnejšimi obolenji, ki so vedno na pohodu. V nadaljevanju si lahko preberete več o tem, kako deluje in kako ga lahko še dodatno okrepimo. 

Kaj je imunski sistem?

Sestavljen je iz celic, tkiv in organov, ki sodelujejo pri obrambi našega telesa pred številnimi virusi, bakterijami, glivami in paraziti. Pri tem pa mora uspešno razlikovati med zdravimi celicami in nezaželenimi vsiljivci, saj ima zelo jasno nalogo – uničiti sovražnika. Tako preprečuje okužbe in nadzoruje dogajanje v našem telesu. Prav tako pa odstranjuje še poškodovane ali spremenjene (nenormalne) celice, ki bi za nas lahko predstavljale potencialno grožnjo.  

Kako deluje? 

Imunski sistem lahko delimo na prirojenega in pridobljenega. Prirojeni je prva linija obrambe, ki vključuje na primer fizično zaščito, kot sta koža, sluznica ... in specializirane celice, ki prepoznajo ter reagirajo na invazivne patogene. Njegovo delovanje ni specifično, a se hitro odzove in nudi takojšnjo zaščito, ki pa je le začasna, dokler se ne aktivira tudi pridobljeni imunski sistem. Slednji se nenehno razvija in pridobiva informacije, ki bi mu služile v boju proti raznoraznim patogenom. Njegov odziv je specifičen in ciljno usmerjen na točno določene patogene, pred katerimi lahko razvije tudi dolgotrajno imunost. Sposoben je namreč prepoznavati patogene, s katerimi se je že boril, zaradi spominskih celic in jih zaradi tega tudi lažje premaga.  

S prehrano lahko pomagamo imunskemu sistemu do boljšega delovanja.
S prehrano lahko pomagamo imunskemu sistemu do boljšega delovanja.FOTO: Adobe Stock

Kakšen je vpliv genetike?

Genetika ima velik delež pri našem imunskem sistemu, saj izbrani geni sodelujejo pri razvoju in delovanju imunskih celic, proizvodnji protiteles in uravnavanju imunskih odzivov. Vse to pa vpliva tudi na našo odpornost. Spremembe oziroma mutacije v genih povzročajo manjše ali večje razlike v delovanju imunskega sistema, sočasno pa vplivajo tudi na to, kako dovzetni bomo za nekatere bolezni. Nekateri ljudje so bolj odporni na določene patogene, spet drugi manj. Vseeno pa moramo vedeti, da je genetika samo eden od dejavnikov, ki soustvarja naš imunski sistem. 

Kaj so avtoimunske bolezni?
Preberi še
Kaj so avtoimunske bolezni?

Kako ga lahko okrepimo? 

Priporočljivo je, da svojega zdravja ne prepustimo naključju, ampak da zanj vestno in skrbno skrbimo tudi sami. Pomagamo si lahko s preprostimi navadami, ki spodbudno delujejo tudi na naš obrambni mehanizem. 

Zdrava in uravnotežena prehrana 

Povsem jasno je, da hrana igra pomembno vlogo, saj naše telo oskrbuje z pomembnimi hranili, ki našemu imunskemu sistemu zagotavljajo pravilno delovanje. In prav zato je dobro imeti v mislih, da ne jemo samo zaradi užitka, ampak da moramo v svoj jedilnik vključiti tudi bolj zdrava živila, od zelenjave, sadja, kakovostnih beljakovin, zdravih maščob in polnovrednih ogljikovih hidratov. 

Poskrbite za boljše prehranjevalne navade.
Poskrbite za boljše prehranjevalne navade. FOTO: Adobe Stock

Zadostna količina spanja 

Vse hitrejši življenjski tempo, dobršna mera stresa in malo morje obveznosti, vse to in še več lahko vpliva tudi na to, kako in koliko spimo, običajno premalo in slabo. A še kako je zaželeno, da svojemu telesu omogočimo počitek in regeneracijo ter da si privoščimo dovolj kakovostnega spanca, kar bo preprečilo, da bi naš imunski sistem oslabel. 

Gibanje in kondicija 

Redna vadba pomaga, da pridemo v boljšo formo in smo lažje kos takšnim in drugačnim izzivom. Ne glede na to, ali se odločimo za sprehod, tek, vožnjo s kolesom ali za športne aktivnosti v dvorani, bomo vsekakor s tem naredili nekaj dobrega za svoje telo in imunski sistem. Pri tem pa moramo upoštevati tudi svoje zmožnosti in trenutno zdravstveno stanje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650