Ste pogosto utrujeni, imate težave s spominom, psihološke težave, se spopadate z depresijo? So se začele pri vas pojavljati nevrološke težave? Občutek mravljinčenja in zbadanja? Anemija in zaprtje? Če so odgovori v večini pritrdilni, se lahko spopadate s pomanjkanjem vitamina B12 v telesu. Če se tega pomanjkanja ne odpravi, je lahko škoda nepopravljiva.
Zakaj je pomemben vitamin B12?
- Normalno delovanje živčnega sistema,
- pripomore k odpravljanju utrujenosti in izčrpanosti,
- skrbi za normalno psihološke funkcije,
- prispeva k normalni delitvi celic,
- ima pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema,
- prisoten je tudi pri razvoju rdečih krvnih celic v kostnemu mozgu,
- uravnava raven homocisteina, pomembnega za delovanje srca.
Vitamin B12 spada v skupino vitaminov B-kompleksa. Čeprav je vitamin B12 tako zelo pomemben, ga potrebujemo le v zelo majhnih količinah. Zadošča uživanje 1000 µg dvakrat na teden, približno vsak tretji dan.
Simptomi in posledice pomanjkanja vitamina B12
- Nizke vrednosti eritrocitov,
- težave z živci,
- bolezni živčevja,
- okvare možganov,
- težave z miselnimi funkcijami,
- mravljinčenje,
- šibkost telesa,
- pomanjkanje energije,
- inkontinenca,
- pozabljivost,
- nihanje razpoloženja,
- demenca.
Kje lahko dobimo vitamin B12?
Vitamin B12 dobimo v živilih živalskega izvora, kot so:
- raki,
- ribe,
- hobotnica,
- telečja jetra,
- piščančja prsa,
- svinjina,
- govedina,
- jajca,
- nekatere alge.
Ker vitamin B12 (tisti, ki ga telo lahko uporabi) najdemo le v živalskih izdelkih, so vegani in vegetarijanci močno izpostavljeni pomanjkanju vitamina B12. Ravno tako med najbolj ogrožene spadajo starejši ljudje in otroci ter ljudje, ki so izpostavljeni dolgotrajnemu stresu. Če glede na simptome obstaja sum, da vam primanjkuje vitamina B12, najprej pri osebnem zdravniku testirajte pomanjkanje vitamina B12 in nekaterih drugih pomembnih elementov. Če test potrdi, da ga imate premalo, lahko vitamin B12 dodate v pršilu, ki se takoj absorbira v krvni obtok, saj zaobide črevesje, obstajajo tudi drugi pripravki v obliki tablet, v skrajnem primeru pa zdravnik lahko vitamin B12 injicira skozi injekcijo. Pomembno je tudi, da spremenite svojo prehrano in odstranite vse predelane in procesirane izdelke, kofein, nikotin, alkohol in sladkor. Uživajte ekološko, lokalno pridelano zelenjavo, stročnice, semenke, oreščke in sadje, uporabljajte hladnostiskana olja in žita brez glutena.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV