Niso vsi prehladi enaki in vse je odvisno od številnih dejavnikov. Za začetek obstajajo trdni argumenti za vadbo pri prehladu. Nekaj nežnega gibanja lahko dejansko okrepi imunski sistem, odvisno od tega, kako bolni ste, pravi dr. Navya Mysore.
Lahko vas celo dobro spodbudi zaradi endorfinov, da se počutite bolje, pravi tudi dr. Richard Joseph.

Vendar ne pozabite, da obstaja občutljivo ravnovesje med vašo sposobnostjo, da se ukvarjate s telesno aktivnostjo in sposobnostjo vašega imunskega sistema, da se bori proti okužbi, pravi dr. Michael Jonesco.
Kako prehlad vpliva na vašo sposobnost vadbe?
Prehladi se lahko pojavijo s številnimi simptomi in vsi nekoliko drugače vplivajo na vašo sposobnost vadbe. En skupni imenovalec pa je: Ko ste prehlajeni, vaše telo skoči v preobremenjenost, da bi se skušalo boriti proti virusom, pri tem pa se počutite utrujeni. To lahko pomeni manj mišične moči in vzdržljivosti, zaradi česar se med vadbo počutite izčrpane veliko prej, kot bi se običajno.
In če imate vročino, lahko to vpliva na sposobnost vašega telesa, da uravnava vašo temperaturo, zaradi česar se pregrejete hitreje kot običajno.

Ali telovadba pomaga pri boju proti prehladu?
Ne. Lahka vadba lahko sčasoma pomaga okrepiti vaš imunski sistem, vendar ni raziskav, ki bi trdile, da vadba med prehladom dejansko skrajša trajanje prehlada. Strokovnjaki pa vseeno pravijo, da vadba pomaga, da se počutimo bolje. ''Telovadba sprošča veliko hormonov, zaradi katerih se lahko počutite odlično, ne glede na to, ali ste prehlajeni,'' pravi specialist za nalezljive bolezni Amesh Adalja.
Ne pozabite pa, da lahko, če pretiravate, ko ste prehlajeni, stvari dejansko poslabšate. ''Prekomerna vadba, ko ste bolni, lahko vašemu telesu oteži boj proti okužbi in lahko traja bistveno dlje časa, da se pozdravite,'' pravi Kenton Fibel, specialist za osnovno zdravstveno nego športne medicine.
Problem predvsem nastane, če in ko se poskušate močno prepotiti, kar lahko povzroči dodatno dehidracijo telesa.

Torej kdaj lahko telovadite s prehladom?
Če ste prehlajeni in želite telovaditi, upoštevajte pravilo zmernosti in pravilo vratu. Če so vaši simptomi nad vratom, ste varni za vadbo, če pa simptome čutite pod vratom, verjetno ne bi smeli telovaditi, dodaja Kenton.
Če povemo po domače – če imate smrkav ali zamašen nos, telovadba verjetno ne bo problematična. Če čutite bolečine v mišicah, pljučih in imate ostale simptome, se telovadbi raje izognite.
Nikakor ne telovadite, če imate katerega od teh simptomov: kašelj, zasoplost, telesne bolečine, splošno kongestijo prsnega koša in vročino.
Vizita e-novice
Vir: women's health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV