Ultravijolična svetloba je oblika sevanja, nevidna človeškemu očesu. Ultravijolične valovne dolžine sončne svetlobe so sestavljene iz UVB, ki ima krajše valovne dolžine (od 290 do 320 nanometrov) in večjo energijo, ter UVA, ki ima daljše valovne dolžine (320 do 400 nm) in nižjo energijo.
Obe vrsti UV žarkov lahko poškodujeta kožne celice in obe naj bi prispevali tudi h kožnemu raku. Toda UVB povzroča sončne opekline, UVA pa bolj prispeva k staranju in prodre v globlje plasti kože.
Indeks ultravijoličnega sevanja (UVI) obstaja že več kot 20 let in daje merilo intenzivnosti sonca z uporabo UVA in UVB.
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča zaščito kože pred soncem, ko je UVI 3 ali več. Torej 'opozorilo' velja za blok časa, ko je UVI 3 ali več, čeprav poteka kateri koli dan.
UVI 1–2 je nizek, kar na splošno pomeni, da je varno biti na prostem nezaščiten.
Druge klasifikacije so zmerno (3–5), visoko (6–7), zelo visoko (8–10) in ekstremno (11+). Do neke mere nam zmerne do zelo visoke oznake povedo le malo, razen da UV-intenzivnost narašča. Najbolj preprost nasvet je, da ko je indeks 3 ali več, zaščitite svojo kožo.
Urad za meteorologijo ima UV-metre v živo za natančnejše lokalne odčitke na kraju samem po vsej državi.
Ena od težav je, da je bil UV indeks ustvarjen prejšnje stoletje predvsem za severnoameriške in evropske razmere. Tam in pri nas UVI redko pride v skrajno območje.
V Avstraliji preživijo večino poletja z 'ekstremnimi' UV-pogoji sredi dneva. Obstajajo pomisleki, da učinek izraza 'ekstremno' izzveni, če je to norma.
Kaj vpliva na UV intenzivnost?
UV-sevanje je ločeno od vidnega in infrardečega dela spektra, zato ga ne vidite ali čutite. To pomeni, da ste lahko poleti ob 17. uri na igrišču za košarko ali na plaži in vam je vroče, vendar je UVI lahko v nizkem območju 1 ali 2. Lahko pa ste na istem mestu, v hladnem vetru na poletni dan pri 22 stopinjah ob 13. uri in se resno opečete zaradi ekstremno visokega UV-indeksa.
Močni nevihtni oblaki lahko izjemno zmanjšajo UV indeks. UV-sevanje se odbija od številnih površin, vključno z betonom, vodo in snegom. Posredni UV (lomi ga atmosfera) lahko opeče, tudi če ste v senci senčnika. Če vidite veliko neba – tudi če ste v majhni senci – obstaja velika verjetnost, da prejmete precej velik odmerek UV.
Bivanje v zaprtih prostorih zagotavlja odlično UV zaščito, tudi v bližini okna (večina pisarniških okenskih stekel zagotavlja zelo dobro UV zaščito).
Poletna oblačila se lahko razlikujejo od kvačkanih bikinijev do tesno pletene bombažne srajce in kratkih hlač. Tkane tkanine, pokritost in zaščita pred soncem so ključnega pomena. Najboljša stvar pri oblačilih je, da lahko natančno vidite, kaj je ali kaj ni zaščiteno.
Krema za sončenje je dokazano učinkovita pri zmanjševanju kožnega raka. Toda večina od nas je ne porabi dovolj, da bi dosegli potrebno zaščito.
Nazadnje pa je pomemben tudi tip kože. Tisti z naravno temno kožo so podedovali manjše tveganje in predispozicije za kožnega raka kot tisti med nami z bledo kožo, ki jo sonce zlahka opeče.
Vizita e-novice
Povzeto po theconversation
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV