S kašljem telo čisti dihalne poti. Kako pa nastane kašelj, pri katerem izkašljujete sluz? Ko v dihalih poteka okužba, se v njih nabira tudi večja količina sluzi, ki je obrambni mehanizem dihal. Sluz draži receptorje za kašelj in nas sili h kašljanju. Potem ko sluz izkašljamo, začutimo olajšanje. Takšen kašelj se imenuje moker ali produktiven in pri njem nikakor ni smiselno čakati, da mine sam od sebe. Ne le, da nas bo tako bolj izčrpal, s pravilnim odzivom lahko kašelj ublažite, pa tudi okužba lahko poteka lažje in prej mine. S tem se prej poslovi tudi tako nadležno kašljanje.
Kaj storiti?
Čim prej si pomagajte z zdravili, ki se imenujejo ekspektoransi. Delujejo tako, da olajšajo izkašljevanje sluzi. Zmanjšajo njeno gostoto, da postane bolj tekoča in jo lažje izkašljamo.
Ekspektoranse je koristno začeti jemati takoj, ko se pojavi kašelj, saj s tem, ko odstranjujemo sluz, odstranjujemo tudi idealno okolje za razmnoževanje bakterij. To pa pomeni, da okužba ne bo postajala še hujša. Ublažila se bo in hitreje minila. Zaradi tega bomo prej nehali kašljati ali pa ne bomo kašljali tako intenzivno. Produktivni kašelj je lahko sicer zelo naporen, in to že sam po sebi, brez drugih simptomov, ki lahko še spremljajo okužbo. Za določene skupine ljudi pa je zaradi narave njihovih težav lahko še posebej neprijeten - denimo za invalidne bolnike ali tiste, ki imajo urinsko inkontinenco.
Sintezni ali rastlinski ekspektoransi
Poznamo več vrst ekspektoransov. Eni so pripravljeni iz sintetičnih učinkovin, drugi pripravljeni iz zdravilnih rastlin (recimo iz timijana, kafre, poprove mete, sleza, trpotca, bršljana ...) Sintezna, že dolgo uporabljana učinkovina, pa je denimo acetilcistein, ki ga pridobivajo iz aminokisline cistein. Kar je narejeno s sinteznimi postopki, ni vedno slabše od tega, kar nam je dala narava. Takšne učinkovine so lahko tudi bolj kontrolirane in prečiščene, njihov mehanizem delovanja je lahko bolje preizkušen, delež zdravilne učinkovine bolj natančno odmerjen.
Kako si še lahko pomagamo?
Ko nas začne mučiti kašelj, vsekakor poskrbimo za to, da bomo ves dan uživali dovolj tekočine. Najbolje bi bilo poseči po toplih nesladkanih čajih ter juhah. Poleg tega uživajmo čim več vitamina C, ki krepi imunski sistem. Telo ga v času bolezni tudi več potrebuje. V tem letnem času ga najdemo v ohrovtu, kivijih, limonah, brokoliju, cvetači, brstičnem ohrovtu, ananasu, mangu in papaji. Uživajte čim manj sladkorja in škroba, ki vitamine v telesu uničujeta ter slabita delovanje imunskega sistema.
Poskušajmo si v tem času vzeti tudi čas za počitek. Ne pretiravajmo s telesno dejavnostjo, poskušajmo se izogniti stresu, predvsem res počivajmo in pustimo telesu, da si opomore. Naj bodo prostori, kjer se zadržujete, prezračeni in nikakor se ne zadržujte, kjer je zakajeno, saj to le dodatno draži dihalne poti.