Uporabili so podatke, ki jih ima iskalnik Google. In sicer so izbrali osem držav na zelo različnih delih zemeljske poloble, da bi ugotovili, ali je to, da nam poleti in jeseni lasje bolj izpadajo mogoče posplošiti ne glede na geografsko lokacijo ali ne.
Nato so dobili podatke, kako pogosto ljudje v teh državah iščejo besedno zvezo “izpadanje las.”Vzeli so podatke med leti 2004 in 2016. In rezultat je bil v vseh osmih državah res isti. Ljudje so besedno zvezo "izpadanje las" veliko pogosteje iskali poleti in jeseni, veliko manjkrat pa pozimi in spomladi.
Raziskovalci še ne vedo natančno, zakaj nam lasje bolj izpadajo prav poleti in jeseni. A dodajo, da je bilo tudi pri različnih živalih odkrito, da imajo pozimi, ko je hladneje, gostejšo dlako, poleti, ko je vroče, pa redkejšo. Evolucijsko bi se naši lasje lahko obnašali podobno.
Če opažate, da v toplejšem delu leta izgubljate več las, to torej še ni razlog za preplah. Normalno je, da izgubimo kar od 50 do 100 las na dan. In še več jih lahko – ne glede na letni čas – izgubite ob kakšnem stresnem dogodku, bolezni (denimo, če imate vročino) … Če pa ne morete identificirati takšnega razloga za nenadno povečano izpadanje las, pa je morda vseeno pametno, da poiščete nasvet dermatologa.
Včasih je ključno, da poiščete pomoč hitro
Dermatolog nam je razložil, da pri izpadanju las ni vedno enostavno določiti vzroka. Treba pa ga je določiti pravilno, saj so na voljo različna zdravljenja. Ob napačno določenem vzroku bo tudi zdravljenje napačno in neučinkovito. Pri nekaterih vrstah redčenja las pa je ključno ravno to, da se bolezen čim prej diagnozira in se zdravljenje čim prej začne. Takšna je brazgotinska alopecija. “Pri brazgotinskih alopecijah je bolezenski proces, ki teče v lasišču, tako močan, da uniči mešiček. Ker tega ni več, tam rast ni več mogoča. Zato je pomembno, da je pravilna diagnoza čim hitrejša, ker procesa, ki se je že zgodil, ne moremo popraviti, ga pa lahko ustavimo,“opozarja zdravnik. Rešiti je torej mogoče lase, ki so ostali. A diagnoze so veliko krat pozne, ker pri takšni alopeciji izpadanje las ni nikoli tako pretirano, da bi človek to zelo hitro opazil. Pogosto tudi ne vedo, da jim dermatolog lahko pomaga, zato ne poiščejo pomoči pravočasno.
Vpliva tudi prehrana
Pretirano izpadanje las je lahko tudi posledica slabega prehranjevanja in pomanjkanja nekaterih hranil. Tu si lahko preberete več o hrani, ki bi jo morali uživati za lepe in zdrave lase. Ti potrebujejo beljakovine, minerale železo, selen in cink, vitamina C in biotin (eden od vitaminov B) ter omega-3 maščobne kisline. Uživajte torej jajca, stročnice, piščanca, ribe, špinačo, brokoli, borovnice, limone, sladki krompir, polnovredna žita, avokado ... Izogibajte pa se predelanim ogljikovim hidratom in mesninam, trans maščobam, sladkorju ...
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV