Največja napaka, ki jo delamo pri pitju jabolčnega kisa zjutraj na tešče je, da ga pijemo pramalo razredčenega ali celo nerazredčenega. V tem primeru si lahko celo škodimo, saj lahko s tem poškodujemo zobno sklenino in sluznico požiralnika ter želodca. Prav zato je ključnega pomena, da pripravimo mešanico, ki je dovolj razredčena. Nutricistka Stacy Goldberg je za spletno stran wellandgood.com pojasnila, da moramo v 2 dcl vode primešati le 1 čajno žličko jabolčnega kisa, ko napitek pijemo zjutraj za prebujanje presnove. ''Ne pij čistega jabolčnega kisa. Prekisel je in lahko poškoduje vaše zobe, požiralnik in prebavni sistem,'' je opozorila.
Preberite še: Začela sem redno piti jabolčni kis in zgodilo se je ...
Odličen za prebavo
Če ga pijete pravilno pripravljenega, pa lahko prejmete njegove koristi. Še posebej dobro vpliva na našo prebavo, saj pomaga pri prebavi hrane v želodcu. Vsebuje namreč encime, ki pomagajo pri razgradnji hrane, hkrati prispeva k razrastu dobrih bakterij v črevesju. Prebavne težave se namreč običajno pojavijo, ko se poruši ravnovesje dobrih bakterij v črevesju in slabe bakterije nadvladajo dobre bakterije. Takrat se pojavi zaprtje ali driska, napihnjenost, bolečine v trebuhu. Jabolčni kis pa lahko ublaži te težave.
Preberite še: Manekenka prisega na čudežni napitek iz jabolčnega kisa
Kuri odvečno maščobo
Ne le to, pomaga tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Ocetna kislina v jabolčnem kisu naj bi vplivala tudi na encime, ki kurijo maščobo tako, da spodbudi njihovo delovanje. V študiji, ki so jo izvedli strokovnjaki, sta dve skupini miši jedle mastno hrano, pri čemer je ena skupina uživala tudi jabolčni kis. Izkazalo se je, da so imele miši v tej skupini za 10 odstotkov manj odvečne maščobe.
V drugi študiji pa so ljudi razdelili v tri skupine. 12 tednov je vsak dan ena skupina pila napitek, ki je vseboval tudi 30 ml jabolčnega kisa. Druga skupina je pila napitek, ki je vseboval 10 ml jabolčnega kisa. Tretja skupina jabolčnega kisa ni uživala. Ob koncu študije so imeli tisti, ki so uživali jabolčni kis, v primerjavi s tistimi, ki ga niso, manj maščobe na trebuhu, ožji pas in nižji indeks telesne mase. Zmanjšali so se tudi njihovi trigliceridi v krvi.
Sladkorna bolezen
Več študij je že pokazalo, da lahko jabolčni kis pomaga pri vzdrževanju zdrave ravni krvnega sladkorja. Kar je še posebej pomembno za ljudi, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo tipa 2. Študija ameriške univerze v Arizoni je leta 2007 potrdila, da lahko dve žlici jabolčnega kisa skupaj s 30 grami sira pomagata pred spanjem znižati nivo sladkorja v krvi za štiri do pet odstotkov.
Zavira apetit in povečuje občutek sitosti
Študija, izvedena na Švedskem leta 2005, je potrdila, da so sodelujoči, ki so jedli kruh z jabolčnim kisom, ostali dlje časa siti kot tisti, ki niso dodajali kisa. Jabolčni kis je pri zaviranju apetita učinkovit zaradi kisline, ki zmanjšuje glikemični indeks živilom. S tem pa dlje časa ostanemo siti, sladkor iz hrane pa počasneje prehaja v krvni obtok, kar se odraža tudi na nivoju krvnega sladkorja.
Znižuje LDL holesterol – torej slab holesterol
Študija, objavljena v znanstveni reviji Life Science Journal, je pokazala, da dvomesečna kura z jabolčnim kisom občutno zmanjša nivo škodljivih maščob v krvi, ki sicer prispevajo k vrednosti slabega LDL holesterola in trigliceridov v krvi. To je še posebej pomembno za ljudi, ki trpijo za hiperlipidemijo – odvečno maščobo v krvi. Jabolčni kis ima pozitiven vpliv zaradi klorogenične kisline, ki zmanjša nivo LDL holesterola v krvi.
Dokazani pozitivni učinki jabolčnega kisa
Raziskovalci so v znanstveni reviji Journal of Food Science zapisali, da ima jabolčni kis številne pozitivne učinke na zdravje. Predvsem zaradi številnih bioaktivnih snovi, ki jih vsebuje, kot so ocetna kislina, galna kislina, katehin, ephicatechin, chlorogenična kislina, kavna kislina, p-kumarna kislina in ferulična kislina. Te snovi delujejo protibakterijsko, preprečujejo sladkorno bolezen, preprečujejo razrast rakavih tumorjev, zmanjšujejo tveganje za debelost, hipertenzijo, znižujejo holesterol. Raziskovalci navajajo japonsko študijo, ki je pokazala, da lahko jabolčni kis pomaga zmanjšati tveganje za raka debelega črevesa pri podganah, uničuje pa tudi vrsto drugih rakavih celic.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV