Ker prosti radikali telesu škodijo, bi morali paziti, da je v naši prehrani vedno dovolj antioksidantne hrane. "V eni od raziskav je bilo ugotovljeno, da vsebujejo borovnice, maline in robide najvišje vrednosti antioksidantov med vsem sadjem. Z njimi je primerljivo le granatno jabolko."
Sicer je jagodičje bogato z antioksidanti, pa tudi z različnimi vitamini in minerali. "Ima dosti vitamina C, vitamina K1, folne kisline, mangana, bakra in še drugih snovi," našteva strokovnjakinja. "Poleg tega ima nizko energijsko vrednost. Nutricisti priporočamo, da ga redno vključujemo v prehrano. Primerno je za različne načine prehranjevanja in vse vrste diet."
Če poskušate izgubiti odvečne kilograme, sadje raje uživajte v prvi polovici dneva, za zajtrk ali malico. Z jagodičjem lahko obogatite zdrav zajtrk iz ovsenih kosmičev ali ajdove kaše.
"Varuje pred visokim krvnim sladkorjem," nadaljuje Klandrova. "Ti učinki se kažejo tako pri zdravih ljudeh kot pri tistih, ki že imajo inzulinsko rezistenco. Če jagodičje uživamo ob obroku, ki je bogat z ogljikovimi hidrati, je bilo ugotovljeno, da nam lahko pomaga zmanjšati krvni sladkor ter inzulinski odziv." Zato za zajtrk le kombinirajte polnovredna žita z jagodičjem. To sadje ne bo le obogatilo okusa.
Kot vsako sadje tudi jagodičje sicer sestavljajo ogljikovi hidrati. "A vsebuje jih relativno malo," pravi prehranska strokovnjakinja. "Jagode denimo na 100 gramov vsebujejo vsega 7,7 grama ogljikovih hidratov. Od tega 2 grama predstavljajo vlaknine. Na 100 gramov zato zaužijemo le 5,7 grama sladkorja." Jagodičje oziroma vsako sadje namreč ogljikove hidrate vsebuje v obliki sladkorja in vlaknin.
Mnogi se sladkorja v sadju bojijo. A zaužiti sadje oziroma sladko hrano, kot je piškot, je drugače. S sadjem zaužijemo številna koristna hranila, s piškotom jih običajno ne. Zaradi vlaknin se sladkor v sadju tudi počasneje presnavlja. Ko si zaželite nekaj sladkega, je zato bolje, če posežete po sadju, še posebej, kadar to kot jagodičje spada med tisto, ki vsebuje manj sladkorja. Da bi bila presnova še počasnejša ter vpliv na krvni sladkor boljši, sadje kombinirajte z beljakovinami, kot je jogurt, ali z zdravimi maščobami, kot so oreščki.
Vlaknine so ravno tako pomembno hranilo. Vsak dan jih mora biti v naši prehrani dovolj. "Jagodičje je z njimi bogato. Vsebuje vodotopne vlaknine in ugotovljeno je bilo, da njihovo uživanje zmanjšuje občutek lakote in povečuje občutek sitosti. V kolikor pojemo dovolj vlaknin, posledično zaužijemo manj energije. To nam je lahko v veliko pomoč pri hujšanju oziroma uravnavanju telesne teže." Prav po takšni hrani moramo posegati. Vlaknine poleg tega uravnavajo prebavo in preprečujejo, da bi imeli z njo težave.
"Za konec naj povem, da velja jagodičje za močno protivnetno živilo," doda Karla Klander. To zelo dobro vpliva na naše zdravje. "Zmanjšuje verjetnost za nastanek srčnih bolezni in raka, pripomore k zdravim arterijam, lahko zmanjšuje holesterol, odlično pa je tudi za našo kožo, saj upočasnjuje nastanek gub." Uživanje jagodičja ima enostavno vrsto pozitivnih učinkov, zato ga, ko je čas zanj, vsekakor ne pozabite vključiti v svoje obroke.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV