Naraščanje debelosti v otroštvu in mladosti predstavlja veliko tveganje za povečanje števila srčno-žilnih obolenj, sladkorne bolezni in rakavih obolenj v prihodnje. Vedno več je tudi otrok in mladostnikov z metabolnimi motnjami, kot sta npr. sladkorna bolezen tipa II in metabolni sindrom, ki so se včasih pojavljale skoraj izključno pri odraslih.
Po podatkih NIJZ ima debelost poleg številnih škodljivih posledic za zdravje tudi psihološke in socialne negativne učinke. Otroci, ki so debeli, bodo zelo verjetno debeli tudi v odrasli dobi, bolezni, povezane z debelostjo, pa so običajno bolj izražene, če je debelost prisotna dalj časa.
Ker je debelost pomemben vzrok obolevnosti in umrljivosti, ki ga je mogoče preprečiti, in ker je debelost težko zdraviti, je njeno preprečevanje še toliko pomembnejše. Gre za posledico genetskih dejavnikov in dejavnikov okolja.
NIJZ poroča, da kaže naglo naraščanje debelosti pri otrocih in mladih v zadnjih 20 letih na izredno pomemben vpliv okolja, ki se kaže s prekomernim uživanjem hrane, uživanjem energijsko goste hrane in nezadostno telesno dejavnostjo.
Vse, kar jemo, učinkuje na naše telo. Zato je pomembno, da mladostniki jedo zdravo. Prehranjevanje lahko vpliva na (samo)podobo in počutje, pa tudi na telesno zdravje v kasnejših letih. Prehranjevanje v najširšem smislu (tako vrste hrane, ki jo uživamo, kot način prehranjevanja) je povezano tudi s telesno težo in odnosom do telesne teže.
V obdobju odraščanja je telesna teža in posledično samopodoba močno povezana tudi z odnosom do samega sebe, s samozavestjo in samospoštovanjem. Primerna telesna teža lahko daje večji občutek sproščenosti in vpliva na dobro počutje.
Debelost se pogosto pojavlja kot družinski fenomen, vendar najpogosteje ne zaradi dedne zasnove, ampak zaradi istega življenjskega sloga vseh članov družine. Zato pogosto slišimo, da otrok, ki ima povečano telesno težo, težko vzpostavi zdrav odnos do hrane in obdrži primerno težo, če mu pri tem ne pomagajo vsi člani družine.
Hrana pa ni edini dejavnik, ki vpliva na prekomerno težo mladih. Poleg primerne prehrane jim je treba omogočiti veliko gibanja. Naša telesa so namreč ustvarjena za gibanje. Prav tako pa je pomembna zadostna količina kakovostnega spanca.
Današnje raziskave kažejo, da imajo otroci in mladostniki, ki premalo spijo, več težav s povečano telesno težo. In kot zadnja, vendar nič manj pomembna, sta za vitalno življenje potrebna uspešno obvladovanje stresa in dobro duševno zdravje, ki sta temelj zdravega življenjskega sloga.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV