Kako endodontsko zdravimo zob?
Ko pride do vnetja zobne pulpe oziroma zobnega živca, je potrebno zdravljenje korenine zoba, v katerem se to vneto tkivo nahaja. Je zahteven postopek, ki zahteva veliko znanja, časa in tudi spretnosti terapevta.
Pred samim zdravljenjem potrebujemo RTG posnetek, ki nam prikaže obsežnost eventualnega vnetnega procesa nad vrhom korenine oziroma granuloma ter anatomijo korenin (ali so morda zvite, kanali ne/prehodni).
V primeru bolj zapletene anatomije zoba lahko naredimo še CBCT posnetek – 3D-posnetek zoba, ki nam zelo natančno prikaže vse pomembne strukture. Med zdravljenjem navadno uporabljamo strojne kanalske instrumente ter dodatno kanal obdelamo s posebnimi raztopinami, s katerimi kanal dodobra razkužimo, preden ga hermetično zapremo. Zob potem dokončno oskrbimo z zalivko, oziroma v primeru večjega manjka, onlejem/delno prevleko ali prevleko, ki pokriva celotno zobno krono.
Stanja, ki zahtevajo zdravljenje korenin, so...
- pulpitis oziroma vnetje zobnega živca. Nastane, kadar bakterije ali njihovi produkti iz kariesa pridejo do zobnega živca in v njem izzovejo vnetje, ki ga spremljajo močne bolečine.
- granulom oziroma vnetje ob vrhu korenine zoba. Do vnetja ob vrhu korenine pride v primeru, ko vnetje pulpe ostaja nezdravljeno in pride do njenega odmrtja. Takrat se bakterije razmnožujejo in preko odprtine na vrhu korenine potujejo v okoliško kost in v njej izzovejo vnetje.
Tako stanje lahko poteka burno, z bolečino na griz, kljuvajočo bolečino ali celo oteklino in zahteva takojšnje ukrepanje, saj lahko vodi v razvoj abscesa oziroma otekline. Lahko pa do odmrtja pulpe in razvoja vnetja ob vrhu korenine pride brez posebnih simptomov in se naključno odkrije z RTG-posnetkom.
- poškodba zoba. Ob poškodbi zoba lahko pride do poškodbe pulpe. Če zob s časom potemni, je to znak, da je pulpa zaradi poškodbe odmrla in je potrebno zdravljenje.
- protetična priprava. Včasih je potrebno pulpo odstraniti tudi, če ni prisotnega vnetnega procesa, odvisno od indikacije za protetično oskrbo.
Kakšna je uspešnost endodontskega zdravljenja?
Po različnih raziskavah se uspešnost zdravljenja zob giblje okoli 90 %. Zob, ki je ustrezno koreninsko zdravljen ter primerno konzervativno oskrbljen, bo svojemu namenu služil še dolgo časa.
Določene veje alternativne medicine zagovarjajo stališče, da je potrebno vse endodontsko zdravljene zobe, ne glede na kvaliteto opravljenega zdravljenja, odstraniti. Kar seveda lahko za določene posameznike pomeni kar precej radikalen poseg v okolje ustne votline.
Ali je 'mrtev' oziroma koreninsko zdravljen zob res lahko splošnemu zdravju nevaren?
Kadar je koreninsko zdravljenje opravljeno strokovno in z njim odstranjen vzrok vnetja, tako zdravljen zob ni nevaren za splošno zdravje osebe. Hkrati je ohranjanje zob pomembno za ohranjanje žvečne funkcije ter na tak način dolgoročno ščiti tudi naše splošno zdravje.
V kolikor pa zob ni ustrezno zdravljen, lahko predstavlja kronično žarišče in ima lahko negativen vpliv na naše telo. A imamo tudi v tem primeru še vedno na voljo dodatne možnosti za nadaljnjo terapijo, kot je ponovno endodontsko zdravljenje ali apikotomija (kirurška odstranitev vnetja ob vrhu korenine). V kolikor izčrpamo vse možnosti, pa je potem rešitev odstranitev takega zoba.
Endodontsko zdravljenje je učinkovit način za ohranjanje zob in preprečevanje nadaljnjih okužb. Kljub nekaterim mitom in napačnim predstavam so tako zdravljeni zobje varni in pomemben del sodobne zobozdravstvene prakse. Naravnega zoba namreč noben umetni nadomestek ne more nadomestiti v popolni funkciji, zato je vedno preudarnost na mestu, preden se odločimo za odstranitev zoba.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV