Vizita.si
Vse več je dokazov, da dober spanec zmanjšuje tveganje za demenco. (Na fotografiji možgani s to boleznijo.)

Starostne bolezni

Lahko ta navada res prepreči demenco?

L. E.
01. 03. 2019 09.30
1

Veliko smo že pisali o tem, kako pomembno je dovolj spati. Sedaj pa je ameriška študija pokazala, da je na področju preventive pred demenco ravno tako pomembno, kako kakovosten je naš spanec. In sicer je zelo pomembno, da vstopimo v REM fazo.

Vse več je dokazov, da dober spanec zmanjšuje tveganje za demenco. (Na fotografiji možgani s to boleznijo.)
Vse več je dokazov, da dober spanec zmanjšuje tveganje za demenco. (Na fotografiji možgani s to boleznijo.)FOTO: Shutterstock

Med spanjem se naši možgani regenerirajo, del tega pa je tudi, da se očistijo snovi, ki jim škodijo. Raziskovalci na univerzi Rochester so ugotovili, da je to čiščenje boljše, bolj kot je naš spanec trden in globok. In če se naši možgani lahko redno tako optimalno čistijo, imamo manjše tveganje za demenco.

Ni torej dovolj, da pazimo, da dovolj spimo, truditi bi se morali še za kakovosten spanec. Poleg tega so raziskovalci ugotovili, da nam bolj koristi trden, globok spanec, čeprav je krajši, kot bi bilo idealno, kot pa daljši spanec, ki ni preveč kakovosten.

Zadnja leta dobivamo vse več rezultatov študij, ki dokazujejo, kako pomembno je spanje. Ker je produktivnost postala v naši družbi tako pomembna, so namreč ljudje začeli ure jemati svojemu spancu. S tem so se celo hvalili, odrekanje spancu je pomenilo, da je nekdo res dober in zavzet delavec. Znanstveniki pa so se lotili študij in prišli do zaključka, da si tako res škodimo.

Demenca je v zadnjem času še vedno v porastu.

Je huda bolezen, ki prizadene možgane. Človek čedalje težje razmišlja, pomni, presoja … Ker možgani nadzorujejo toliko stvari, sčasoma ne more več skrbeti sam zase.

Demence ne znamo zdraviti. Čedalje več pa vemo o tem, kako bi lahko zmanjšali tveganje, da se pojavi. Znanstveniki so to bolezen namreč povezali prav z nalaganjem tako imenovanega plaka v možganih. Potem ko je bilo ugotovljeno, da imajo možgani sistem čiščenja, so začeli sumiti, da je lahko vsaj eden od dejavnikov, da se demenca pojavi, slabše čiščenje. In ko so ugotovili, da se možgani čistijo med spanjem, so hitro povezali pomanjkanje spanja in pojav demence.

Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni
Preberi še
Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni
Meditacija nas lahko pred spanjem umiri in je še posebej dobrodejna, če nas mučijo skrbi.
Meditacija nas lahko pred spanjem umiri in je še posebej dobrodejna, če nas mučijo skrbi.FOTO: Shutterstock

A kaj sploh pomeni kakovosten spanec? Kako poskrbeti za kakovosten spanec?

Da bi se vaši možgani očistili, morate doseči REM stanje spanca. To je tudi takrat, ko sanjate.

Študije gredo celo v to smer, da bomo morda v prihodnosti imeli spalne terapije. To se bo zgodilo, ko nas bodo lahko znanstveniki pri priči popeljali v REM fazo. In če bodo ugotovili, da je ta res preventiva pred demenco ter morda še čem.

Kako sam doma poskrbeti za boljši spanec?

Najprej tako, da si ga postavimo za prioriteto.

Pred spanjem nehajmo delati. Ta čas namenimo počitku in sproščanju. 

Počnimo, kar nas veseli. Pred spanjem lahko popijemo topel zeliščni čaj ali si privoščimo toplo kopel. Lahko se navadimo tudi meditirati. To je še posebno priporočljivo, če le s težavo odmislite skrbi in zaradi tega slabo spite.

Danes je na voljo veliko aplikacij za pametne telefone, ki vas vodijo skozi proces meditacije. Prav tako je vodene meditacije mogoče poslušati preko podkastov.

Vsekakor si za eno od življenjskih prioritet postavite dober spanec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662